10 marketingových tipov pre vašu kaviareň

Ideálni zákazníci sú tí, ktorí sú najbližšie k

Urobte si prieskum medzi zákazníkmi vo vašom okolí. Sú to rodinné domy a mamičky s deťmi? Prispôsobte tomu svoju kaviareň, vybavte ju stoličkami pre deti, ale zaraďte aj zdravšie možnosti, ktoré matky v poslednom čase vyhľadávajú, alebo kávu bez kofeínu. Skvelou voľbou môže byť aj zaujímavý sprievodný program, ktorý tiež môže prilákať viac zákazníkov.

Ak máte vo svojom okolí kancelárske komplexy , zamerajte sa na ne. Môžete ich zaujať vernostným programom alebo priamo systémom donášky do kancelárie. Zo začiatku sa to môže zdať ako komplikácia a budete hľadať ďalšieho zamestnanca na rannú zmenu. Je však jednoduchšie stať sa voľbou č. 1 pre zákazníkov z blízkej firmy.

Nachádza savaša kaviareň v blízkostinákupného centra? Založte svoju propagáciu na vašej skvelej káve, ktorú zákazníci v obchodnom centre nedostanú, a navyše na tom, že si po nákupoch môžu oddýchnuť vo vašej útulnej kaviarni.

Kaviareň ako coworkingový priestor? Využite to!

Nielen ak sa vaša kaviareň nachádza v blízkosti kancelárskeho komplexu, aj váš podnik môže byť vhodnýmmiestom na coworking. Ak vaša kaviareň patrí medzi väčšie kaviarne ponúkajúce internet, možno by ste mohli fungovať aj ako coworkingový priestor.

Zákazníci, ktorí chodia do vašej kaviarne pracovať, u vás pravdepodobne budú sedieť niekoľko hodín. Využiteto a ponúknite im napríklad raňajkové alebo obedové menu, ku ktorému si môžu doplniť filtrovanú kávu so zľavou, takže možno neskončia len pri raňajkách alebo obede, ale aj pri koláčiku.

Mať logo na papierovom pohári na kávu sa môže zdať ako maličkosť. A v skutočnosti áno, je to maličkosť, ale aj vďaka nej sa o vás môžu dozvedieť noví zákazníci. Predstavte si situáciu, že k vám príde zákazník na kávu so sebou. Neskôr stretne priateľa a ten si všimne logo na šálke a spýta sa: "Odkiaľ má kávu, veď túto kaviareň nepozná". Okrem toho, že mu povie, odkiaľ má kávu, pozitívne ohodnotí aj jeho/jej kávu. Známy/á potom pôjde do vašej kaviarne, keď bude nabudúce premýšľať, kam ísť na kávu.

Tovar vašej kaviarne

Tento tip nadväzuje na predchádzajúci. Na začiatok je však dobré povedať, že to nie je dobrý krok pre nové kaviarne, a aj keď je vaša kaviareň už zavedená a má stálych zákazníkov, nemalo by sa to v takom prípade preháňať.

Ak neviete, čo je merch, ide o skratku slova merchandise, a teda tovar, ktorý je produktom vašej kaviarne. Má reklamnú funkciu, ale líši sa od reklamných predmetov, ktoré sa rozdávajú zadarmo, pretože sa predávajú. Vďaka merchu, ktorý zákazníci používajú alebo nosia, sa o vás dozvie ich okolie. Často ide otričká, čiapky alebo plátenné tašky.

Kúzlo dobrého merchu nespočíva len v tom, že na výrobok umiestnite svoje logo, ale že ho urobíte kreatívnejším. Napríklad ho skombinujete s niečím, čo je pre vašu kaviareň typické.

Vhodným merchom pre kaviareň môžu byť aj kávové doplnky. Zaujímavým tipom môže byť napríklad spojenie sa s keramickou značkou alebo menším začínajúcim výrobcom a vytvorenie limitovanej edície šálok, iných servírovacích pomôcok alebo kvapkadiel na kávu.

Ak sa rozhodnete investovať do tvorby merchu, premýšľajte o tom, čo by vaši zákazníci chceli a používali. Vytvorte napríklad vlastnú kolekciu termohrnčekov, ktoré môžu zákazníci používať kedykoľvek inokedy. Nechcete predsa vytvoriť niečo, čo potom bude zbytočné alebo čo nikto nebude chcieť. A najlepšie je skutočne sa zákazníkov priamo opýtať.

Vernostný program ako základ

Šiesta, ôsma alebo desiata káva zadarmo? Prakticky klasika všetkých kaviarní. Možno si hovoríte, že keďže ho majú všetci, tak ho nepotrebujete. Vprípade vernostného programu je to práve naopak. Aj taká maličkosť, ako je absencia vernostného programu, môže spôsobiť, že zákazník prejde k vašej konkurencii.

Je na vás, či ponúknete siedmu alebo desiatu kávu zadarmo. Je však dobré myslieť aj na to, že nie všetci zákazníci chodia len na kávu. Niektoré kaviarne túto situáciu riešia tak, že zákazníkom poskytujú kartu, na ktorú sa za každý nákup načítajú body. Tie im potom poskytujú napríkladzľavu na ďalší nákup. Takýto vernostný program je výhodný nielen pre zákazníka, ale aj pre vás. Môžete zistiť, čo vám vaši existujúci zákazníci dávajú najčastejšie, a podľa toho prispôsobiť svoju ponuku alebo ich vernosť ešte viac podporiť, napríklad príjemným pohostením v deň ich narodenín.

Ak sú pre vás karty plytvaním, máme tu tip aj pre vás. Nielenvernostné karty, ale aj klasické kliknutia na x káv zadarmo majú online verzie. Vernostný program si môžete jednoducho vytvoriť aj vtedy, ak na objednávky používate Storyous. Zákazník vám potom pri objednávke len zadá svoj vlastný kód.

Kaviareň na sociálnych sieťach

Nemusím si klásť otázku, či má zmysel byť na sociálnych sieťach. V dnešnej dobe je to prakticky nevyhnutnosť. Ja sám často využívam Instagram na vyhľadávanie podnikov, keď cestujem, či už v Českej republike alebo v zahraničí. Mať profil na Instagrameje prakticky samozrejmosť , najmä ak je vaša cieľová skupina skôr mladšia. Ak je staršia, potom neurobíte chybu ani sostránkou na Facebooku.

Jedna vec je mať profil na sociálnej sieti a druhá byť na nich aktívny. Práve to môže byť kľúčovým faktorom, keď sa zákazník rozhoduje medzi vami a vašou konkurenciou. Preto by ste na svojich stránkach na sociálnych sieťach mali mať okrem adresy aj ľahko dohľadateľné otváracie hodiny a medzi príspevkami napríklad aj to, akú kávu máte práve na mlynčeku alebo aké koláče ste dnes upiekli. Na druhej strane nemusíte zdieľať všetko a musíte myslieť aj na obsah.

Možno ste to vy,kto sa vo svojom podnikaní vyzná najlepšie, ale ak sociálnym médiám úplne nerozumiete ,skúste nájsť osobu, ktorá bude vaše sociálne médiá spravovať, medzi svojimi zamestnancami alebo stálymi zákazníkmi. Pretože kto iný dokáže lepšie osloviť zákazníkov ako zákazník.

Kávoví influenceri ako spôsob propagácie vašej kaviarne

V súvislosti so sociálnymi sieťami spomeniem aj influencerov. Aj oni môžu byť skvelou príležitosťou, ako dať o svojej kaviarni vedieť väčšiemu počtu ľudí. Môžete dúfať, že vás navštívia sami, alebo druhou možnosťou je osloviť ich so zaujímavou ponukou. Okrem kávových influencerov môžete staviť aj na tých, ktorí kaviarnelen navštevujú a o kávu sa zaujímajú, ale nie je ich hlavným cieľom. Dobrou možnosťou je aj priame oslovenie miestnych influencerov, pretože aj keď môžu mať menej sledovateľov, je dosť pravdepodobné, že ich sledujú ľudia z ich okolia, vrátane vášho okolia.

Jednou z častých chýb mnohých kaviarní je, že možno majú perfektnú kávu, krásne priestory a najlepšie pečivo, ale je ťažké nájsť ich pobočku. Uistite sa preto, že vaša správna adresa je namapách Google a navyše ju máte uvedenú na sociálnych sieťach. Rovnako na nich uveďte svoje aktuálne otváracie hodiny, ktoré môžete upraviť, ak sa zmenia.

SlužbaGoogle My Business by mala byť tiežvaším veľkým priateľom . Umožňuje, aby sa informácie o vašej kaviarni zobrazovali na strane výsledkov vyhľadávania po zadaní názvu podniku. Okrem adresy a otváracích hodín by tu mal byť uvedený ajkontakt v podobe funkčného telefónneho čísla alebo e-mailu. Do funkcie môžete pridať aj niekoľko svojich fotografií, aby zákazníci mohli ľahko vidieť, ako váš podnik vyzerá, a nemali by ste zabudnúť ani na jedálny lístok.

Jedna vec je však mať online pokyny a druhá offline pokyny. Ak sa vaša kaviareň nenachádza presne na hlavnej ulici, je vhodné dostatočne označiť nielen samotné miesto, ale aj cestu k nemu.

Naša kaviareň je menšia a okoloidúci zákazníci by ju mohli prehliadnuť, preto sme pred pražiareň umiestnili dodatkovú tabuľu, aby zákazníci ľahšie spoznali Lázeňskú.

Kávové workshopy, kurzy, prednášky a iné podujatia v kaviarni

Emócie, ktoré v zákazníkoch vyvolávajú zážitky, môžu posunúť ich vzťah k vašej kaviarni na úplne novú úroveň. Mojím ďalším tipom je organizovanie workshopov, kurzov alebo prednášok. Môžu sa týkať kávy a môžete ich zorganizovať vy, napríklad kurzy o metódach varenia kávy, cupping, tedaochutnávanie kávy, alebo prednášku o novinkách vo svete kávy.

Rovnako nemusia mať nič spoločné s kávou. Ak je tá vaša dostatočne priestranná, môžete svoje priestory poskytnúť aj mimo otváracích hodín alebo po ich úprave počas nich zorganizovať napríklad rôzne tvorivé popoludnia pre ženy, výmenu kvetov alebo charitatívny bazár. Počas takýchto podujatí môže váš bar naďalej fungovať, vy zarobíte peniaze a podujatie priláka nových zákazníkov.

Pomocou prehliadok pražiarní alebo cuppings môžeme zákazníkom lepšie priblížiť našu prácu.

Odlíšte sa od konkurencie ponukou alebo priestorom

Čím sa odlišujete od konkurencie? Má vaša konkurencia niečo, čo vy nemáte? Nájdite, čo vás naopak od nich odlíši. Máte viac priestoru, využite ho! Máte možnosť záhrady? Bude vaša kaviareň v lete voľbou číslo jeden? Jedinečné dezerty alebo charakteristický nápoj. Aj to sú možnosti, vďaka ktorým si zákazníci vyberú práve vás. Je však dôležité dať im to vedieť.

Donášková služba alebo káva či dezert až k vám domov

Ak nejaké služby zaznamenali počas Covidu boom, boli to nepochybne donáškové služby. A covid nie covid, využívaniu týchto služieb sa v budúcnosti pravdepodobne nevyhnete, a to najmä ak sa vaša kaviareň nachádza vo väčšom meste.

Založiť donáškovú službu nie je jednoduché. Možnosťami je buď osloviť niektorú z väčších donáškových služieb, alebo si to všetko urobiť sám. Ako som už spomínal, zriadenie týchto služieb má pre vás zmysel najmä vtedy, ak ste vo veľkom meste a nechcete prísť ani o zákazníkov, ktorí nie sú vo vašej blízkosti. Doručovacia služba teda pre vás nemusí byť bonusom za každú cenu.

Navyše musíte najskôr myslieť aj na logistiku všetkého. Nechcete predsa zákazníkovi doručiť kávu alebo iné jedlo studené (pokiaľ nebolo pripravené s ľadom) a nechcete, aby musel na dobroty od vás príliš dlho čakať.

A takýmto tipom na záver je opäť Storyous, ktorý teraz predstavil spojenie s donáškovou službou Wolt.