6 dôvodov, prečo vám latte art nevyhovuje

ZLÁ ŠTRUKTÚRA MLIEKA

Niekedy máte lepší deň a kreslí sa prakticky samo, inokedy sa vám nepodarí urobiť ani pekné srdiečko a neviete prečo. Prvým, a dalo by sa povedať jedným z najklasickejších problémov, ktorý vám v tom bráni, môže byť zlá štruktúra našľahaného mlieka.

Ak má vaše napenené mlieko príliš bublinkovú štruktúru, je príliš riedke alebo príliš husté, latte art sa vám nikdy nepodarí. Správne našľahané mlieko je jednoducho kľúčom. Tip, ako spoznať správne našľahanú mikropenu, je, že má konzistenciu roztopenej zmrzliny. Celkovo si to vyžaduje prax, keď sa vám to raz alebo dvakrát podarí, budete vedieť, čo dosiahnuť. Budete vedieť, či máte pridať paru (čo by ste nemali) a viac napeniť mlieko. Alebo možno stačí mlieko trochu viac zohriať, prípadne že mlieko je už príliš našľahané a dobré cappuccino s ním neurobíte.

Správne našľahané mlieko by malo mať teplotu medzi 55 a 65 °C. Ak nemáte teplomer, teplotu môžete zistiť tak, že budete držať ruku na hrnci. Mlieko by ste tiež mali mať pred šľahaním vychladené, nie pri izbovej teplote, je to maličkosť, ale rozdiel uvidíte okamžite.

Málo alebo príliš veľa mlieka v džbáne môže tiež ovplyvniť zlú štruktúru. Ak ho máte málo, mlieko bude mať tendenciu tvoriť veľké bubliny. Veľa mlieka bude pravdepodobne primárne zohriate, ale nie vyšľahané, takže bude riedke alebo pretečie von. Ideálne množstvo mlieka je po začiatku zobáčiku vo vnútri kanvice. Okrem toho by ste na ďalšie cappuccino mali použiť čerstvé vychladené mlieko a nemiešať zvyšok už našľahaného mlieka s čerstvým mliekom. Prípadne môžete mlieko našľahať vo väčšej kanvici, aby vám vystačilo na dve kávy latte art.

Ak šľaháte z kravského mlieka , mali by ste zvoliť radšejplnotučné mlieko, ak šľaháte z rastlinného mlieka ,alebo špeciálne baristické mlieko. Odtučnené alebo nízkotučné mlieko veľa bublinkuje a nebude šľahať do požadovanej konzistencie, alebo aspoň nevydrží dlho v požadovanom stave.

Pozrite si, ako správne šľahať mlieko pomocou trysky na kávovare, v tomto videu od spoločnosti Seven Miles Coffee Roasters.

POUŽITIE ESPRESSA BEZ PENY NA LATTE ART V CAPPUCCINE

Pred prípravou cappuccina musíte mať tiež správne pripravené espresso. Ak má vaše espresso veľmi silnú alebo takmer žiadnu penu, bude sa ťažšie vťahovať.

Predtým, ako do espressa nalejete mlieko, espresso rozmiešajte. Miešaním pripravíte rovnomerný a spojený povrch, ktorý potom umožní mlieku rovnomerne a symetricky preraziť penu espressa. Vyhladením peny dosiahnete aj vyváženú chuť cappuccina.

VYTVÁRANIE LATTE ART S ODSTREDENÝM MLIEKOM

Čím dlhšie budete čakať, tým viac sabude vaše našľahané mlieko oddeľovať na vrstvy teplého, riedkeho mlieka a hustých mliečnych čiapok. Odstránenie už našľahaného mlieka zvyšuje pravdepodobnosť, že namiesto hladkého mlieka s mikropenou nakoniec nalejete horúce mlieko s kúskami suchej peny z hrnca.

Ak sa vám na vrchu džbánu objaví mliečna čiapočka, nezúfajte, pootočením zápästia s džbánom premiešate všetky vrstvy našľahaného mlieka. Ak je viečko príliš veľké, vylejte ho. Nevylievajte ho cez zobáčik, ale cez bok, tým sa vyleje len viečko a nie mlieko pod ním.

Podobne, akonáhle stočíte penu do espressa, nevyberajte šálku z ruky. Vtedy musí byť vaša mikropena pripravená.

Nečakajte, kým bude šálka takmer plná, a až potom do nej nalejte našľahané mlieko. Približne v polovici spustite kanvicu k šálke a začnite tvoriť obraz.

PRÍLIŠ RÝCHLE ALEBO PRÍLIŠ POMALÉ NALIEVANIE MLIEKA DO ESPRESSA

Ak mlieko nalejete príliš rýchlo, pena z espressa zmizne a namiesto krásneho latte art bude vaše cappuccino zdobiť veľká biela plocha. Na druhej strane, ak budete mlieko nalievať príliš pomaly, mlieko zostane pod penou espressa a tiež sa vám nevytvorí obraz.

Na naučenie sa správnej rýchlosti je potrebný čas a prax, preto skúste meniť rýchlosť pri nalievaní mlieka, časom nájdete tú ideálnu.

ZLÝ ÚCHOP BARISTICKEJ KANVICE

Dalo by sa povedať, že nesprávne držanie čajníka je takou druhou najčastejšou chybou. Takako je dôležité správne držať kanvicu pri šľahaní a správne nakloniť trysku , jedôležité správne držať kanvicu aj pri príprave latte art. Držaním kanvice v akomkoľvek konkrétnom uhle určite nedosiahnete vytvorenie žiadneho účinného vzoru.

Správny spôsob držania baristickej kanvičky pri nalievaní mlieka je držať ju rovno, so zobáčikom smerujúcim priamo do šálky, aby ste ju mohli na začiatku nalievania mierne nakloniť. Pri dokončovaní ju však treba vyrovnať. Celá vaša ruka od lakťa až po prsty s kanvičkou by mala byť vodorovne, ako vidíte na obrázku nižšie.

Správnym držaním nielen kanvičky, ale aj celej ruky dosiahnete vysnívané obrázky vo vašom cappuccine. Bez toho možno do kávy niečo nakreslíte, ale pravdepodobne to bude abstrakcia. Zdroj.

LATTE ART DOKONČENÝ PRÍLIŠ RÝCHLO

Ste takmer na konci, latte art vyzerá sľubne, ale nemali by ste zrýchľovať až do úplného konca. Ak natiahnete tulipán alebo rozetu príliš rýchlo alebo príliš pomaly, môžete celé latte art zničiť.

Na konci spomalte, ale nie príliš .Zdvihnite baristickú kanvicu o niečo vyššie, aby ste prúd mlieka zriedili tak, že v strede vytvorí peknú tenkú čiaru a spojí vzor tak, ako má, bez toho, aby sa latte art rozmazal do čudného tvaru.

Veľmi pomalým nalievaním posledného riadku sa môže stať, že vám vzniknú len rôzne vlnky alebo niekoľko škvŕn nad sebou a nie zamýšľané spojenie. Uistite sa, že ste našľahali dostatočné množstvo mlieka. Ak vám v polovici cesty dôjde, zničí to celé vaše latte art.

Buďte vytrvalí, kým sa v cappuccine nenachádza posledná kvapka našľahaného mlieka. Tým, že ho rýchlo dopijete, nič neurýchlite, ale naopak, budete mať viac čo pokaziť. Prameň: Kávové zrnká, ktoré sa v tomto prípade používajú na prípravu kávy, sú zriedkavé.

TIP NA TRÉNING LATTE ART V CAPPUCCINE

Ak chcete trénovať latte art, ale nechcete plytvať kávou, môžete zvoliť jeden z nasledujúcich trikov.

  1. Po dopití prvej šálky nalejte hotové cappuccino alebo latte kávu späť do inej baristickej kanvice.
  2. Roztočte ju, aby sa káva spojila.
  3. Nalejte malé množstvo do šálky a posypte ho trochou kakaa alebo mletej škorice.
  4. Mlieko rozšľahajte metličkou.
  5. Teraz sa pustite do nácviku svojho umenia latte.
  6. Potom môžete kávu naliať späť do kanvice a zopakovať tri alebo štyri razy. To je práve toľko času, kým to ovplyvní štruktúru mlieka.

Druhý tip je, že po extrakcii espressa nepúšťajte páku a nechajte zvyšok kávy, zhruba 30 ml, pretekať do ďalšej šálky ako espresso. Určite to nie je na pitie, ale môže to dobre poslúžiť na nácvik latte art. Lepšie je, ak necháte zvyšok po espresse doppio pretekať, budete mať trochu viac peny. Na viditeľnejší latte art môžete použiť rovnaký trik s kakaom alebo mletou škoricou. Túto "kávu" môžete použiť, ale len raz.

Ako môžete vylepšiť svoj tulipán? Inšpirujte sa v nasledujúcom videu.