8 mlynčekov na kávu od Heureky a stále si nemôžem vybrať

1. Mlynček Silvercrest z Lidlu so sekacím nožom

Názov vám možno napovie, prečo tento mlynček nebude tou správnou voľbou. Ak ste niekedy uvažovali o elektrickom mlynčeku so sekacími nožmi, rýchlo na to zabudnite.

Tieto mlynčeky sú síce lacnejšie, ale nemelú kávové zrná, ale sekajú ich na nerovnomerné kúsky. To výrazne ovplyvňuje extrakciu kávy, ako pri

espresso aj filtrovanú kávu. V miestach s veľkými kúskami voda tečie rýchlejšie a pri malých kúskoch je to naopak. Jednoducho sa na nich nedá nastaviťsprávna hrubosť mletia.

2. Mlynček na kávu ETA Perfetto

Mlynček na kávu Eta Perfetto sa na prvý pohľad nemusí zdať ako zlá voľba. Mlynské kamene síce zabezpečia o niečo konštantnejšiu hrubosť mletia kávy, problém však nastáva v závere.

Podľa výrobcu je mlynček vhodný predovšetkým namletie kávy na espresso, na čo však prípadná 17-násobná hrubosť mletia nestačí. Rozptyl hrubosti mletia kávy pri všetkých prípravách je naozaj veľký. Aby ste z kávy získali to najlepšie, musíte pri nastavovaní posúvať vzdialenosť medzi kameňmi, teda meniť hrubosť, v mikrometroch.

3. Mlynček na kávu Sencor

Mlynček na kávu, ktorý dokáže nasekať aj orechy, bylinky alebo korenie? Nie, to nie je tá správna voľba. Káva je veľmi špecifická surovina , ktorámá schopnosť absorbovať vône a arómy.

Pri mletí sa navyše vône uvoľňujú ešte intenzívnejšie, a to nielen z kávy, ale napríklad aj z korenia. Pokiaľ nie je vaším cieľom mať kávu s korenistou chuťou. Ďalším mínusom sú už spomínané sekacie nože.

4. Mlynček nakávu Bosch

Rovnako ako v prípade mlynčekov Sencor a Silvercrest sa stretávame so sekacími čepeľami

Mletie na týchto mlynčekoch je navyše ešte viac nekonzistentné v prípade, že chceme namlieť len veľmi malé množstvo kávy alebo naopak potrebujeme veľa kávy. Kvôli víru, ktorý čepele v mlynčeku vytvárajú, sú niektoré zrná nasekané viac krát ako iné.

5. Elektrický mlynček na kávu Krups

Iná značka, rovnaké funkcie. Ak by ste vedľa seba postavili spomínaný mlynček na kávu ETU Perfetto a mlynček Krups, pravdepodobne by ste na prvý pohľad nevideli podobnosť. Vnútri sú to však prakticky dvojičky.

Rovnako ako ETA, aj Krups má 17 stupňov hrubosti mletia. V tomto prípade je podľa výrobcu 17 hrubostí dokonca dostatočných pre espresso aj filter, čo by znamenalo zhruba jednu hrubosť pre každý spôsob prípravy kávy. Neexistuje však len jedna ideálna hrubosť mletia pre akýkoľvek spôsob.

Zásobník pojme až 225 g kávy. Pravdepodobne však nebudete mlieť toľko kávy naraz. Navyše násypka nie je práve ideálnym miestom na uskladnenie kávy.

6. Mlynček nakávu DeLonghi

Prvý mlynček, ktorý je vybavený oceľovými mlecími kameňmi, ale to nie je všetko. Skvelým ukazovateľom mlynčeka DeLonghi v ak cii jevideo Jamesa Hoffmanna, v ktorom podrobuje testu niekoľko lacných elektrických mlynčekov.

Nerovnomerné mlynčeky, ktoré vám pri extrakcii spôsobujú kanáliky a espresso končí všade, len nie v šálke, pravdepodobne nie sú tou správnou voľbou. Zdroj.

7. Mlynček na kávuDOMO

Mlynček na kávu DOMO má oceľové mlecie kamene. Aj napriek tomu tu narážam na jeden problém, s ktorým sa DOMO nestretáva prvýkrát. Rovnako ako v prípade ostatných mlynčekov ide o mlynček na filtrovanú kávu aj na espresso.

Jednou z najväčších nevýhod lacných mlynčekov je ich multifunkčnosť. Čo sa na jednej strane môže zdať ako výhoda, ale opak je pravdou.

Väčšina lacných mlynčekov, ktoré majú mlieť kávu na espresso aj na filtrovanú kávu, ju nakoniec nemelie dokonale ani na jeden typ prípravy.

Dokonca aj 300g zásobník je prakticky nepoužiteľný. Mali by ste namlieť len toľko kávy, koľko v danom čase skutočne potrebujete. S tým vám pomôže baristická váha. A ak siahnete po jednej z váh so stopkami, proces prípravy kávy bude ešte plynulejší.

8. Ručný mlynček na kávu Tescoma

Radšej si kávu meliete sami a vyberáte si ručný mlynček na kávu? Aj v tomto prípade je potrebné sledovaťúroveň hrubosti mletia. Šesť stupňov hrubosti mletia, ktoré ponúka mlynček Tescoma, však nie je dostatočných, a už vôbec nie na espresso.

Napríkladručné mlynčeky Hariosú ideálne pre kávové začiatky . Sú vhodné najmä na alternatívne spôsoby prípravy a ich cena je takmer totožná s cenou Tescoma, ale kvalita je o niekoľko úrovní vyššia.

Ak sa chcete do prípravy kávy ponoriť ešte hlbšie, zamierte k mlynčekom Timemore.