8 tipov, ako sa stať lepším domácim baristom

Mlynček znovu nastavte až po ochutnaní/príprave espressa

Ak vaše espresso neextrahuje a nechutí podľa vašich predstáv, pravdepodobne budete chcieť upraviť mletie. V takom prípade však musíte mať na pamäti túto radu.

Jedna káva vám totiž presne nepovie, či je už všetko v poriadku, alebo či je nové nastavenie ešte zlé. Počas zmeny hrubosti mletia totiž zvyčajne nie sú všetky zrná zomleté presne na novú hrubosť. Je to preto, že pri predchádzajúcej hrubosti už boli medzi kameňmi.

Preto by ste mali pripraviť aspoň dve espressá. Prvé a posledné espresso potom môžete medzi sebou ľahšie porovnať. V ideálnom prípade melte dávku medzi nastaveniami v koši, pretože vám to nič nepovie o zmene. Okrem toho by ste mali v ideálnom prípade meniť hrubosť mletia za chodu.

S baristickou váhou so stopkami máte tiež väčšiu kontrolu nad extrakciou a môžete mlynček ľahšie nastaviť.

Kávu vždy upravte

Aj keď sa vám zdá, že sa viac ponáhľate, nikdy nepodceňujte prípravu kávy. Na každej šálke kávy záleží.

Ide predovšetkým o správne nastavenie:

  • Hrubosť mletia
  • Množstve použitej kávy
  • Čas extrakcie

Všetky tieto faktory musia byť v súlade. Pri nastavovaní však vždy meňte len jeden faktor. Potom by ste ani nevedeli, čo je s kávou zle. Postupujte teda postupne.

Správanie kávy počas extrakcie sa mení aj vtedy, ak kávu varíte zo zŕn, ktoré ste už dlhšie nepoužívali. Zrnká v kávovare menia svoje správanie počas ťahania. Okrem toho vám starostlivejšia príprava prinesie lepšiu výslednú chuť.

Na čo by som sa mal pri príprave kávy zamerať?

Čas prípravy espressa by sa mal pohybovať v rozmedzí20-35 sekúnd. Tmavšie praženie vynikne pri kratšom čase prípravy a svetlejšie praženie pri dlhšom čase prípravy.

Jeto preto , že jejemnejšia a ľahšie sa z nejzískava chuť. Každá káva má "sladký bod", pokiaľ ide o čas extrakcie, a je vašou úlohou ho nájsť, a to aj úpravou hrubosti mletia.

Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je nájsť čas pri určitej hrubosti, keď káva začína chutiť horká, a postupne sa vrátiť späť, k času extrakcie, keď ešte nebola horká.

Napríklad:
25 s = príliš kyslá, krátka dochuť

27 s = jasná kyslosť, viac chuti

29 s = príjemná kyslosť, viac sladkosti, vyvážená chuť a dlhá dochuť

31 s = sladké, ale horké tóny

Nebojte sa experimentovať

Nové kávy, nové postupy, nové metódy. Nebojte sa experimentovať, možno nájdete svoju novú obľúbenú kávu a vaše chuťové poháriky sa vám poďakujú.

Väčšina baristov priznáva, že uviaznutie v rutine a následné vybočenie z nej im otvorilo dvere k novým možnostiam. Posunuli svoju prípravu minimálne o jeden stupeň vyššie

Chcete experimentovať? Vyskúšajte súčasný trend espressa s pomarančovým džúsom.

  • Naplňte pohár ľadom.
  • Približne do polovice nalejte pomarančový džús.
  • Potom už len zalejte espresso, ktoré ste si predtým pripravili.

Tak čo poviete na hit tohto leta?

Udržujte svoj kávový kútik čistý

S týmto tipom súvisí niekoľko vecí. Prvou je, že ak si budete udržiavať poriadok, budete mať lepší prehľad o všetkom príslušenstve, ktoré potrebujete na prípravu kávy. Vďaka tomu bude proces varenia jednoduchší a plynulejší.

Čistenie kávovaru by ste nemali podceniť ani v prípade, že ste pripravili len jedno espresso. Čo ak nabudúce pripravíte len jedno espresso? Po čase sa tie "je to len jedno espresso" sčítajú a je ešte ťažšie zbaviť sa následkov.

Správajte sa k svojmu kávovaru rovnako, či už pripravíte 1 espresso alebo 50 latte. Tak budete mať istotu, že vždy dostanete tú najlepšiu možnú kávu, ktorú si môžete pripraviť sami.

Navyše, ak sa budete o svoje kávové príslušenstvo dobre starať, nebudete do neho musieť neustále investovať a budete mať silu vyskúšať viac nových káv.

Nezabudnite na utierky

Okrem špeciálnych výrobkov vám pomôžu udržať poriadok aj utierky. V dobrom kávovom kútiku by ste ich mali mať viacero. Jednu na trysku na mlieko, jednu na utieranie páky a jednu na udržiavanie poriadku okolo nej.

Utierky pravidelne perte a vymieňajte. Najmä tú na trysku na mlieko. Najlepšie sú utierky z mikrovlákna.

Dokonalá káva len s hmotnosťou

Ak chcete dosiahnuť dokonalé espresso a zároveň chcete mať lepší prehľad o príprave, miesto vo vašom kávovom kútiku by mala mať aj baristická váha. Okrem váženia kávy vám umožní merať aj čas extrakcie.

Niektoré váhy sa navyše dajú cez Bluetoothprepojiť s mobilným telefónom, aby ste si mohli ukladať svoje obľúbené recepty a mať prehľad o extrakcii kávy. Napríklad váha Acaia to dokáže dokonale, preto po nej siahajú špičkoví baristi.

Pri výbere váhy na prípravu espressa sledujte rozmery váhy. Nie všetky sú vhodné pod šálku v kávovare.

Váženie vám tiež pomôže dosiahnuť konzistentnú prípravu. Mali by ste zvážiť zrnkovú kávu pred mletím, kávu v páke aj samotné espresso. Váhu môžete použiť aj pri príprave filtrovanej kávy.

Nezabudnite na kvalitu vody

Kvalitná voda = filtrovaná voda. Použite filtráciu, aby ste sa zbavili všetkých nežiaducich látok a tvrdých kameňov. Tie sa usadzujú v kávovare a ovplyvňujú aj chuť kávy. Ak máte kávovar s priamym pripojením vody, mali by ste použiť filtračnú patrónu, pri kávovare so zásobníkom postačí voda z filtračnej kanvice.

Oprava kávovaru, ktorý je zanesený vodným kameňom, je navyše veľmi nákladná.

Príprava mliečnych nápojov

Pri príprave kávy espresso s mliekom je potrebné dodržiavať ešte niekoľko pravidiel.

  • Mlieko by malo byť čerstvé. Má veľký vplyv na prácu s ním.
  • Pri šľahaní musíte mať trysku dostatočne ponorenú, ale nie príliš.
  • Mlieko by tiež nemalo prekročiť teplotu približne 60 °C. S tým vám pomôžeteplomer . Pripálené mlieko chutí ako zemiaková kaša.

Používajte čerstvú kávu

A najdôležitejšia rada na záver -čerstvá káva. Práve z nej sa pripravuje tá najlepšia šálka kávy. Čerstvo upražená káva je plná vôní a chutí, ktoré chcete z kávy získať.

Kávu na espresso môžete pripraviť najskôr 7 dní po pražení. Je to preto, že kávové zrná sú plné oxidu uhličitého a spôsobili by problémy pri extrakcii. Najlepší čas na prípravu kávy sú 2 až 3 týždne po pražení. V ideálnom prípade by ste mali kávu spracovať do jedného mesiaca. Preto je lepšie kupovať menšie balenia, ale častejšie.

Ak chcete udržať kávu čerstvú ešte dlhšie, musíte ju správne skladovať, ideálne vo vákuovej nádobe.