Ako káva ovplyvňuje rovnováhu tekutín v našom tele

KEĎ STRÁCAME VODU

Naše telo môže vydržať až 4 týždne bez jedla. Ale bez vody človek zomrie do týždňa. Zároveň by ste museli mať naozaj veľké šťastie, aby ste mali ideálne podmienky na to, aby ste vydržali celých 7 dní. Pri vyššej teplote a pri pohybe dochádza k väčším stratám tekutín. V chlade sa dehydrované telo nedokáže zahriať. Voda však nemá vplyv len na termoregulačné vlastnosti organizmu.

Z veľkej časti sme zložení z vody. Tvorí približne 60 % našej telesnej hmotnosti. Ak príjem a výdaj tekutín nie je vyvážený a voda v tele chýba, hovoríme o dehydratácii. Voda riedi krv pre lepší krvný obeh a prináša do tela mnoho živín a potrebných minerálov.

KÁVA AKO ČIERNA VODA

Obľúbená čierna tekutina v našej šálke je voda, ktorá počas extrakcieprijala niektoré látky obsiahnuté v mletej praženej káve. Rovnako ako hydratujeme svoje telo, keď vypijeme pohár vody, tak to robí aj šálka kávy. Pri varení kávy sa do vody extrahujú oleje, plyny, rozpustné a nerozpustné pevné látky. Výsledkom je, že pijeme kávu, teda vodu s týmito extrahovanými látkami.

ŠTÚDIA: HYDRATAČNÉ VLASTNOSTI KÁVY

Birminghamská univerzita uskutočnila štúdiu, ktorá potvrdzuje tento účinok kávy na človeka. Na výskume sa zúčastnila vybraná skupina 52 mužov vo veku 18-46 rokov. Táto skupina bola rozdelená na polovicu. Muži v prvej skupine zaradili kávu do svojho pitného režimu počas dňa. Tí v druhej skupine mali smolu a počas prestávky na kávu pili len čistú vodu.

Vedci analyzovali vzorky krvi a moču všetkých testovaných mužov. Zároveň merali telesnú hmotnosť každého účastníka, ako aj obsah vody v tele. Údaje získané z tejto štúdie potvrdzujú, že káva má pre ľudské telo podobné hydratačné vlastnosti ako voda. Podľa štúdie pitie kávy nemá vplyv na dehydratáciu organizmu. Vedci nezistili žiadne rozdiely vo výsledkoch analýzy medzi prvou a druhou skupinou testovaných osôb.

KOFEÍN A FUNKCIA OBLIČIEK

Schopnosť kofeínu aktivovať naše telo ovplyvňuje okrem mozgu a srdca aj ďalšie orgány v našom tele. Stimuluje trávenie a prostredníctvom prietoku krvi podporuje funkciu obličiek. Obličky pracujú rýchlejšie a práve tento diuretickýúčinok kofeínu môže byť za fámou, že káva odvodňuje . Hoci nás zvýšená činnosť obličiek núti močiť ,strata tekutín vylučovaním nepresahuje príjem zo šálky kávy.

Bolo by problematické piť viac kávy, ako je pre náš organizmus vhodné. Ak vypijeme viac kávy, môžeme prekročiť svoju toleranciu kofeínu. Prítok krvi do obličiek, ktorý zvyšuje ich činnosť, je spôsobený vyšším krvným tlakom. Zvýšený krvný tlak je známy účinok kofeínu v tele. Tento tlak môže poškodiť drobné cievy v obličkách. Ich schopnosť filtrácie sa znižuje, čo vedie kvzniku chronického ochorenia obličiek.

ÚČINOK KÁVY A TOLERANCIA KOFEÍNU

Pitie kávy nie je len príjemné na chuť, vôňu a zrak, ale prináša nášmu telu aj mnohé výhody. Každý z nás je však iný. Preto je každý z nás aj inak tolerantný na vstrebávanie kofeínu. U jedincov citlivejších na kofeín môže už jedna šálka kávy spôsobiť komplikácie. Na druhej strane iní, ktorí na kofeín reagujú dobre, si môžu dopriať aj niekoľko káv denne. Kľúčové je poznať svoju ideálnu dávku kofeínu.

KEDY JE ČAS NA KÁVU

Okremmnožstva kávy má na pozitívne účinky kávy vplyv aj čas, kedy si ju doprajete. Vzhľadom na povzbudzujúce účinky kofeínu je dobré piť kávu v súlade s cirkadiánnym rytmom. Aby ste udržali biorytmus svojho tela. Upravte čas, kedy si doprajete kávu, aby kofeín nenarušil prirodzené striedanie adenozínu a kortizolu v tele.

PREKROČENIE LIMITU KÁVY

Ak sa vám podarilo vypiť viac kávy ako zvyčajne, možno ste pocítili nadmerné množstvo kofeínu. Nadmerné kofeínové zaťaženie organizmu, keď ste "kofeínoví", má skôr negatívny vplyv na vaše normálne fungovanie. Kávu pijete na povzbudenie a doplnenie energie. Keď to však s kávou preháňate, jej zvýšené účinky vás negatívne ovplyvnia. Je bežné, že takíto konzumenti kávy pôsobia nervózne. Sú nesústredení, majú zvýšený tep a zrýchlené dýchanie. Vedľajšie účinky kofeínu môžete zmierniť použitím prírodného extraktu z konope. Tento konopný extrakt vo forme CBD oleja umožňuje dopriať si počas dňa viac kávy.