Ako pripojiť kávovar a čo je potrebné pripraviť na pripojenie?

UMIESTNENIE KÁVOVARU NA BARE

Skôr ako sa budeme bližšie venovať samotnému zapojeniu, je potrebné zabezpečiť niekoľko ďalších vecí a
niektoré z nich by ste si mali ideálne premyslieť ešte pred kúpou kávovaru. Prvou je
umiestnenie kávovaru, ktoré má veľký vplyv na chod kaviarne. Okrem toho je potrebné umiestniť mlynček na kávu vedľa kávovaru, aby baristi nechodili cez polovicu kaviarne s pákou plnou kávy. Keďže väčšina ľudí je pravákov, najčastejšie sa umiestňuje napravo od kávovaru. Ak sa chystáte mať rušnejšiu kaviareň, musíte v uličke za barovým pultom ponechať aj dostatok miesta pre viac baristov.

Okrem toho musí mať pracovná plocha určitú veľkosť a musí byť aj v určitej výške, ktorá sa zvyčajne pohybuje medzi80 až 110 centimetrami. Rozmery plochy potom závisia od veľkosti kávovaru. Okrem mlynčeka nezabudnite na priestor pre tamper alebo úložný priestor pre baristickú kanvicu či šálku. Plocha pred kávovarom je potrebná aj na jednoduchšiu údržbu a čistenie kávovaru. Ideálna vzdialenosť medzi kávovarom a okrajom pracovnej dosky je približne 15 centimetrov.

Pozrite si, ako čistiť pákový kávovar v našom videu

Musíte myslieťaj naotvor na vypúšťanie odpadu a prípojku na vodu V prípade otvoru na vypúšťanie odpadu je potrebné zachovať sklon 30 cm pre správny odtok vody. Otvor pre všetky káble a hadice by ste mali vytvoriť zhruba pod stredom kávovaru. Aby ste mali istotu, že všetko zapadne tak, ako má, zvoľte priemer približne 8 cm.

FILTRÁCIA VODY PRE KÁVOVAR

Na celkovú prevádzku kávovaru má veľký vplyv aj voda, ktorú používate na prevádzku. Tlak v hlave kávovaru je riadený malou súčiastkou nazývanou gigler. Ten má zvyčajne priemer približne 0,5 mm, čo znamená, že každá malá usadenina môže spôsobiť veľký problém. Preto je pred kúpou akéhokoľvek zariadeniadobré nechať siotestovať vodu . Okrem možnosti vzniku vodného kameňa môže nízke pH a vysoký obsah chloridov spôsobiť koróziu bojlera. Okrem toho zloženie vody ovplyvňuje aj chuť výslednej šálky kávy.

Filtračné kazetysú vhodné pre väčšie kávovary, ktoré majú vlastný zdroj vody . Niektoré z nich uvoľňujú do vody aj horčík, ktorý prispieva k lepšej extrakcii a výslednej chuti kávy.

PRIPOJENIE KÁVOVARU K ELEKTRICKEJ SIETI

Pri väčšine kávovarov si ľahko vystačíte s bežnými zásuvkami230 V, ale ak si budete zaobstarávať veľký kávovar, je lepšie sledovať aj túto informáciu. Aj v prípade všetkých predchádzajúcich bodov je lepšie prečítať si návod na použitie kávovaru ešte pred jeho kúpou, aby ste sa uistili, že máte všetko presne tak, ako to potrebujete na inštaláciu.

ZAPOJENIE KÁVOVARU

Tento postup je vypracovaný hlavne pre kávovary Nuova Simonelli, takže niektoré kroky sa môžu líšiť. Začína sa však všade rovnako, vybalením. Po vybalení musíme najprv skontrolovať, či máme všetko, čo potrebujeme. Potom umiestnite kávovar na miesto a pridajte nožičky. Teraz je tiež čas nainštalovať zmäkčovač vody a mikrosieťku proti nečistotám, ktorá zabráni tomu, aby sa kávovar okamžite upchal napríklad vodným kameňom alebo pieskom.

Pákové kávovary sa síce v dnešnej dobe ľahko používajú, ale vo vnútri sa skrýva spleť hadíc a hadičiek. Nesprávne zapojenie niektorej časti by tiež mohlo znamenať, že by ste kávovar vôbec nezapli, alebo že by niektorá časť mohla po krátkom čase prestať fungovať.

Ďalej pripojte kávovar k prívodu vody. V tomto kroku je dôležité uistiť sa, že hadica nie je nijako ohnutá, a uistiť sa, žeodpadové potrubie má dostatočnú kapacitu. Pozornosť by ste mali venovať aj tlaku vody, ktorý by nemal presiahnuť 4 bary.

Ďalším krokom je naplnenie kotla, ktoré by sa malo vykonať ručne, aby nedošlo k poškodeniu elektrického odporu a zapnutiu elektronickej ochrany. Tento a nasledujúce kroky by však mali vykonávať kvalifikovaní technici. V opačnom prípade výrobca zvyčajne nenesie zodpovednosť za prípadné škody. Odborník je tiež povinný nastaviť čerpadlo a ekonomizér teplej vody a postará sa aj o pripojenie zástrčky, aby ste mohli kávovar zapojiť do elektrickej siete.