Ako pripraviť Frappé doma

História frappé: ako vzniklo grécke frappé?

Frappé alebo grécke frapé vzniklo na medzinárodnom veľtrhu v Solúne v septembri 1957. Zástupca spoločnosti Nestlé Yannis Dritsas vystavoval nový čokoládový nápoj pre deti, ktorý sa vyrábal z práškovej čokolády a mlieka pretrepávaného v šejkri. Dimitris Vakondios, Dritsasov zamestnanec , si chcel počas prestávky ako zvyčajne dopriať svoju dennú dávku kofeínu.

Údajne nebola k dispozícii žiadna horúca voda. Alebo možno len zatúžil po ľadovom osviežení. Tak či onak,vzal šejker, zmiešal kávu so studenou vodou a Frappé bolo pripravené. Frappé sa oficiálne stalo gréckym národným nápojom v roku 1979 a vyvážalo sa do mnohých európskych krajín vrátane Spojeného kráľovstva, Nemecka, Holandska, Belgicka, Švajčiarska, Luxemburska, Bulharska, USA a Austrálie.

Frappé vs. ľadová káva

Ako je to v skutočnosti s nápojom Frappé a ľadovou kávou? Najmä v lete sa s ňou stretávame každý deň. Hostia si objednávajú ľadovú kávu bez toho, aby vedeli, čo si objednali. Niektorí ľudia si myslia, že ľadová káva je známa kalorická bomba z espressa, zmrzliny a šľahačky. Pre iných je to ľadové cappuccino, ľadové latte alebo dokonca frappé.

Čo je to ľadové cappuccino alebo ľadové latte?

Aj v tomto prípade sa ľad a mlieko šľahajú v šejkri (frappé mixéri), ale espresso sa pridáva samostatne do studenej mliečnej peny. V závislosti od množstva mlieka ide buď o latte, alebo o cappuccino.

Frappé je len jedno!

Mnohí ľudia sú presvedčení, že hlavnou zložkou je instantná káva, ale v súčasnosti sa mnohé kaviarne alebo reštaurácie pýšia kvalitnou kávou. Z článku Čo je to instantná káva potom môžete sami posúdiť, prečo je to tak.Pre väčšinu baristov je teda základnou ingredienciou pre frappé dobré a kvalitné espresso.

Pre ľadovú kávu neexistujú žiadne pravidlá

V súčasnosti má ľadová káva naozaj veľa podôb. Predstavivosti baristov sa medze nekladú. Ak máte radi kávu s mliekom, nesklame vás ani spomínané ľadové cappuccino alebo ľadové latte, ktoré vám pripravia v každom podniku. Samozrejme, môžete si ju pripraviť aj sami doma pomocou napeňovača mlieka. Veľkých hriešnikov poteší ľadová káva v kombinácii s vanilkovou zmrzlinou a šľahačkou.

Keďže však práve šľahačka prekrýva chuť kávy, máloktorá kaviareň vám ju pripraví. Ak pijete kávu bez mlieka ,espresso s ľadom vám neurobí chybu. Ideálnou voľbou je však napríklad Cold Brew, ktorá sa extrahuje až 14 hodín. Keďže Cold Brew sa pripravuje zo studenej vody, jeho chuť je jemnejšia a plnšia.

Ako si pripraviť Frappé doma

Príprava Frappé doma nie je zložitá. Zvládnete to za krátky čas, ale hlavné je mať dostatok ľadu, aby to bolo správne osvieženie. Rovnako ako v Grécku. Poďme na to.

Ľadové osvieženie z čerstvo uvarenej kávy? Skúste si pripraviť espresso Frappé. doplňte ho mliekom, možno kokosovým, a pripravte si skutočnú letnú pochúťku. Zdroj obrázku: unsplash.com

Ingrediencie na domáce Frappé

 • Espresso
 • 1 čajová lyžička trstinového cukru
 • 3 polievkové lyžice vody
 • 6 kociek ľadu
 • Mlieko ( mliekomôžete úplne vynechať alebo nahradiť rastlinným mliekom)
 • Miešačka Frappé alebo koktailový šejker

Recept na Espresso Frappé

 1. Do mixéra alebo šejkra pridajte niekoľko kociek ľadu, obľúbené espresso a mlieko. Ak sladíte, odporúčam namiesto cukru pripraviť cukrovýsirup. Pripraviť si ho môže naozaj každý. Niekoľko čajových lyžičiek trstinového cukru zalejte horúcou vodou a dobre premiešajte, kým nevznikne tekutá konzistencia. Je to jednoduché, rýchle a máte istotu, že sa cukor v káve úplne rozpustí.
 2. Všetky ingrediencie zmiešajte alebo pretrepte v šejkri, kým nevznikne hustá a lesklá pena. Hotové Frappé nalejte do vysokého pohára, pridajte slamku a pre efekt ozdobte kávovými zrnkami. Na záver môžete Frappé ochutiť domácim karamelovým alebo aj vanilkovým sirupom.

Pre ešte väčší pôžitok si môžetekocky ľadu "vytunovať"priamo z kávy. Jednoducho nalejte kávu namiesto vody do zásobníkov na kocky ľadu, zamrazte a kávová bomba je na svete.

Recept na karamelový kávový sirup

Ingrediencie: 1:

 • 250 ml kryštálového cukru
 • 180 ml vody
 • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu
 • štipka soli

Karamelový sirup sa najlepšie pripravuje v hlbšom hrnci. Nasypte cukor, zalejte 60 ml vody a nechajte variť na miernom ohni. Miešajte, kým sa cukor nerozpustí. Keď sirup začne bublať, prestaňte miešať a len občas skontrolujte farbu. Voda sa postupne odparí a sirup skaramelizuje.

Dávajte pozor, abysirup príliš neztmavol, chuť by bola príliš horká až pálivá. Keď uvidíte, že sirup začína zlátnuť, odstráňte hrniec zo sporáka a okamžite prilejte zvyšnú vodu, najlepšie horúcu, a miešajte metličkou. Nakoniec vmiešajte vanilku a soľ. Ďalej už nevarte. Hotový sirup nechajte vychladnúť a prelejte ho do fľaše. Uchovávajte najlepšie v chladničke.

Ako pripraviť Frappé bez šejkra?

Ak nemáte mixér alebo šejker ,môžete si frappé pripraviť pomocou napeňovača mlieka. Stačí zmiešať kávu s vodou, napeniť ju, pridať mlieko a ľad a môžete začať. Môžete tiež vytiahnuť obyčajnú zaváraninovú nádobu alebo pet fľašu so širokým hrdlom. Týmto spôsobom však nezískate hladkú a vláčnu penu, vďaka ktorej sú frappé také obľúbené.

Frappé nielen pre vegánov

Je to každodenná rutina. Neuplynie deň, aby som v kaviarni nestretol hosťa, ktorý si vypýta rastlinné alebo alternatívne mlieko. Preto si myslím, že každý barista by ho mal mať po ruke. Existuje niekoľko druhov. Mojím najobľúbenejším je určitekokosový alebo mandľový nápoj. Kombinácia týchto orechov s ľadovým Frappé poteší aj "nevegánov". Okrem toho s rastlinnými mliekami Barista Professionals môžete pri použití v klasickom cappuccine alebo latte vykúzliť aj krásne latte art.

Poznáte Shakerato?

Poznáte už Frappé a chceli by ste vyskúšať niečo nové? Ako posledný tip by som sa s vami chcela podeliť o tento skvelý krémový kávový koktail, ktorý vám príde vhod, či už si užívate slnečné lúče na záhrade, alebo ležíte doma v tomto sychravom počasí a práve máte chuť na nejakú tú kávovú dobrotu.

Ingrediencie na Shakerato

 • Espresso
 • 100 ml mlieka
 • 10 g trstinového cukru
 • Vanilkový extrakt
 • Ľad

Recept na ľadovú kávu Shakerato

Všetky ingrediencie zmiešajte v koktailovom šejkri a dobre pretrepte. Majte na pamäti, že intenzívne pretrepávanie, ktoré kávu prevzdušní, zmení espresso na štruktúru zamatovej a krémovej peny. Takže čím viac trpezlivosti, tým lepší zážitok. Výsledok je naozaj účinnejší. Keď ste hotoví, stačí všetko naliať dopohára naplneného ľadom a naoživenie chuti môžete posypať pravou vanilkou.

Krémová štruktúra ľadovej kávy pripravenej v šejkri vás ohromí. Recept na Shakerato je jednoduchý. Zdroj obrázku: Šejker Šejker je veľmi obľúbený a obľúbený nápoj: Zdroj: Canva pre

Nie ste si istí, akú kávu si vybrať do svojho frappé?

Existuje mnoho receptov na tieto ľadové kávové špeciality. Záleží len na vašich chuťových pohárikoch a možno aj na vašej fantázii. Kávu si môžete ochutiť akýmkoľvek spôsobom. Nezabúdajte však, že najlepšia kávová príchuť je práve tá kávová príchuť, pripravená z kvalitnej čerstvo upraženej kávy.