Ako pripraviť kávu v AeroPresse?

Čo je AeroPress?

AeroPress jenástroj na prípravu filtrovanej kávy. Má tvar valca a funguje tak, že sa káva pretlačí cez papierový filter. Existujú dva hlavné spôsoby prípravy kávy v prístroji AeroPress - klasický a reverzný. Viac vám o nich poviem neskôr.

Čo si na kávovare AeroPress zamilujete:
 • Ľahkosť a odolnosť
 • Jednoduché čistenie
 • Ešte aromatickejšia a rozmanitejšia chuť kávy
 • Rýchla príprava

Za vynálezom kávovaru AeroPress stojí Alan Adler. Táto metóda nie je vo svete kávy žiadnou novinkou, bola vynájdená vroku 2005. AeroPress je vyrobený z tvrdého plastu, čo z neho robí ideálneho partnera na prípravu filtrovanej kávy na cestách. Vďaka odolnému materiálu je prakticky nerozbitný a je tiež veľmi ľahký.

Zatiaľ čo klasická verzia AeroPressu je vhodná na cestovanie, pred niekoľkými rokmi prišla spoločnosť s cestovnou verziou AeroPress Go. Jej hlavnou výhodou menšie rozmery a ešte lepšie skladovanie. Celý AeroPress sa zmestí do šálky a viečka, ktoré sú súčasťou balenia.

Chuť kávy z prístroja AeroPress

Chuť kávy, ktorú uvaríte pomocou tohto kávovaru, bude príjemne vyvážená. Je to najmä preto, že mletá káva je počas celého procesu extrakcie v kontakte s vodou. Šálka kávy je čistá, neobsahuje žiadne malé čiastočky ako káva z French Pressu. V porovnaní s kávovarom V60 je však zvyčajne o niečo plnšia.

.

Návod na prípravu kávy AeroPress tradičnou metódou

 1. V baristickej kanvici zohrejte vodu na 98 °C.
 2. Papierový filter umiestnite do viečka. Naskrutkujte veko a filter na valcové telo AeroPressu.
 3. Potom zariadenie AeroPress opláchnite vodou. Zbavíte sa tak chuti papiera v káve a papierový filter bude lepšie držať v prístroji AeroPress. Okrem toho sa tým zahreje AeroPress a hrnček. Potom vodu vylejte.
 4. Odvážte 11 gramov kávy na 200 gramov vody.
 5. Kávu zomeľte na hrubosť, akú má AeroPress.
 6. Nasypte pomletú kávu do Aeropressu.
 7. Krúživým pohybom nalejte 200 ml vody na kávové lôžko.
 8. Hneď potom vložte piest do prístroja AeroPress a zatlačte ho asi o 1 cm nadol. Tým sa vytvorí podtlak, ktorý zabráni odkvapkávaniu kávy.
 9. Počkajte 2 minúty. Jemne otáčajte AeroPress.
 10. Počkajte 30 sekúnd a potom jemne stlačte piest. Toto trvá približne 30 sekúnd.
 11. Teraz si už len vychutnajte svoju šálku kávy.

Opačný spôsob prípravy kávy v prístroji AeroPress

Rovnako ako pri klasickej metóde budete potrebovať: filtrovacie zrná, AeroPress, mlynček na kávu, papierový alebo kovový filter, baristickú kanvicu a váhu.

 1. Najskôrzohrejete vodu na95 °C, potom vezmete papierový filter, vložíte ho do viečka a po zohriatí vody ho opláchnete.
 2. Na prípravu filtrovanej kávy zomeľte 14 gramov kávových zŕn .
 3. Teraz vložte piest do tela AeroPressu, ale nestláčajte ho, vytvorí sa tak tunelové dno. Otočte hornú časť piestu na povrch baristickej váhy.
 4. Nasypte mletú kávu do tela AeroPressu a zalejte ju 50 gramami vody.
 5. Kávu premiešajte buď vírením, alebo pomocou miešadla, ktoré je súčasťou balenia.
 6. Počkajte 30 sekúnd.
 7. Pridajte ďalších 170 ml vody, opäť premiešajte a počkajte.
 8. O 2:00 od začiatku naskrutkujte na AeroPress uzáver filtra.
 9. Otočte AeroPress na šálku a začnite pomaly stláčať. Toto by malo trvať približne 30 sekúnd.
 10. Teraz už zostáva len vychutnať si skvelú šálku filtrovanej kávy.

Čistenie a starostlivosť o kávovar AeroPress

Kávovar AeroPress sa čistí úplne jednoducho. Po uvarení kávy odskrutkujete veko a vytlačíte kávovú vňať. Samotnú nádobu AeroPressu môžete veľmi rýchlo a jednoducho opláchnuť. Pred uskladnením sa uistite, že je AeroPress úplne suchý, aby ste predišli vzniku plesní.

Rozdiel medzi kávovarom AeroPress a inými alternatívnymi spôsobmi prípravy kávy

Možno sa rozhodujete medzi kúpou AeroPressu a iného príslušenstva, preto vám teraz objasním hlavné rozdiely a dúfam, že vám uľahčím rozhodovanie.

AeroPress vs. moka hrniec

Na rozdiel od ostatných metód je káva v moka kanvici naozaj blízka káve z AeroPressu. Jeden rozdiel si však všimnete hneď, a to zakalenie. V AeroPresse káva preteká cez papierový filter, ktorý zachytí aj tie najmenšie čiastočky, zatiaľ čo v moka kanvici sa káva pretláča cez sitko.

Ďalším podstatným rozdielom je teplota. Na prípravu kávy v AeroPresse sa často používa iba voda s teplotou 80 °C. Naproti tomu v moka kanvici sa káva pretláča cez sitko práve kvôli bodu varu a bublinkovaniu.

Obe metódy zabezpečujú šálku s plnou chuťou. Na rozdiel od AeroPressu je moka kávovar oveľa náročnejší na údržbu. Po každom použití by ste ho mali rozobrať a riadne umyť.

AeroPress vs. espresso

Porovnanie týchto dvoch metód/nápojov je jedným z najčastejších. Z alternatívnych metód prípravy kávy sa práve AeroPress najčastejšie porovnáva s espressom. Je to preto, že pomocou AeroPressu môžete pripraviť veľkú 250 ml šálku kávy aj menší objem koncentrátu, ktorý má silné telo, a tak pripomína espresso.

Kúzlo spočíva v použití jemnejšie namletej kávy a kratšom čase prípravy.

 1. Nameliete 17 g kávy najemno, prakticky ako na espresso. Môžete použiť aj zrnkovú kávu určenú na espresso.
 2. Vodu zohrejte na 90 °C.
 3. Pripravte si AeroPress na opačnú metódu a položte ho na váhu.
 4. Nasypte doň kávu.
 5. Spustite stopky a nalejte 55 ml vody na kávu. Nalievajte veľmi pomaly.
 6. Potom vezmite AeroPress a približne 10 sekúnd kávu vírite.
 7. O 0:30 nasaďte uzáver filtra, otočte AeroPress a stlačte kávu.
 8. Teraz si môžete vychutnať espresso z prístroja AeroPress.

Ak chcete zvýšiť krémovosť espressa AeroPress, je dobré použiť kovový filter alebo nástavec Fellow Prismo.

AeroPress nikdy úplne nenahradí espresso, chýba mu predovšetkým crema. Ak však na ňu raz za čas dostanete chuť, tento trik môže vaše chúťky aspoň čiastočne uspokojiť.

AeroPress vs. V60

Rozhodujete sa, či si vybrať AeroPress alebo dripper V60? Obe metódy sú veľmi obľúbené. Káva a jej príprava sú však úplne odlišné.

Káva pripravená v prístroji V60 sa svojou štruktúrou trochu viac podobá čaju a je veľmi ľahká. Ak dodržíte určité pravidlá, môžete získať veľmi jemné chute, ktoré sa pri iných metódach nedajú zachytiť.

Pravidlami mám na mysli napríklad: použitie správnej hrubosti mletia kávy, vody so správnou teplotou, ale aj správny postup zalievania.

Naprotitomu AeroPress ponúkne šálku s veľmi výraznou a plnou chuťou. Je skvelý najmä vtedy, ak máte radi prírodne spracované kávy. Na druhej strane, kávovar V60 je skvelý naprané kávy.

V60 sa hodí aj vtedy, ak chcete uvariť viac kávy. V takomprípade siahnite po veľkosti 02 na 4 šálky alebo poveľkosti 03, s ktorou môžete pripraviť až 6 šálok.

AeroPress je vhodnejší na prípravu jednej alebo dvoch káv. Množstvo môžete tiež zvýšiť, ak uvaríte dostatočné množstvo koncentrovanej kávy, ktorú potom zriedite horúcou vodou.

AeroPress vs. Chemex

Káva z Chemexu a káva z AeroPressu sú najodlišnejšie metódy. Pre Chemex sú vhodné kávy, ktoré sú ovocné s príjemnou kyslosťou. Na druhej strane,kávy plnšej a menej kyslej chuti kompatibilnejšie s AeroPressom.

Chemex vyžaduje kávu hrubšie zomletú, aj to má potom za následok kyslejšiu kávu. Zatiaľ čo pre AeroPress by ste mali nastaviť mlynček Comandante na20-25 kliknutí, pre Chemex je to 25-35 kliknutí.

Hrubšie mletie má okrem kyslejšej chuti za následok aj čistejšiu kávu. Príprava kávy touto metódou trvá približne4 minúty. AeroPress vám pripraví šálku kávy prakticky za polovicu času.

AeroPress vs. French Press

Obe metódy patria medzi tzv. infúzne metódy prípravy kávy, ktoré spočívajú v zaliatí mletej kávy horúcou vodou a následnom stlačení kávy. Lisovanie je však pravdepodobne jediným spoločným prvkom prípravy.

Káva French Press sa varí dlhší čas, zvyčajne 3 až 5 minút, a na oddelenie lógru sa používa kovové sitko. Zatiaľ čo v AeroPresse kávu uvaríte za menej ako dve minúty a väčšinou ju pretlačíte cez papierový filter.

Na prípravu kávy vo French Presse musí byť káva namletá hrubšie, aby kovové sitko čo najlepšie zachytilo všetku kávovú usadeninu. Naproti tomu AeroPress vyžaduje, aby bola káva namletá jemnejšie aj preto, že extrakcia je kratšia.

Káva z French Pressu je podobne ako káva z moka kanvice kalnejšia. Z hľadiska chuti však často môžete dosiahnuť veľmi podobný výsledok. Šálka kávy s plnou chuťou.

Odporúčané produkty6