Ako pripraviť kávu v Ibriku

Čo je to džezová kapela?

Pravá turecká káva nie je "turecká", ako ju poznáme v Českej republike. Správna turecká káva sa pripravuje vdžezve, nádobe kónického tvaru s dlhou rukoväťou. Džezva je najčastejšie vyrobená z medi alebo mosadze. Nájdete však aj nerezovú, keramickú alebo dokonca striebornú.

Tento spôsob prípravy je obľúbený najmä na Balkáne, v Grécku, Indii a vo všetkých arabských krajinách, odkiaľ pochádza. V českých kaviarňach sa s týmto spôsobom prípravy kávy často nestretnete.

Čo je to turecká káva?

Pravá turecká káva má veľkosť približne ako dvojité espresso. Jedna šálka sa pripravuje zo 60 až 100 ml vody. Ak ste fanúšikom prekapávanej kávy, možno vás zmätie kávová usadenina. Je to však jedna z typických vlastností tureckej kávy.

Káva má bohatú penu a podáva sa v malých šálkach. Môžete pridať aj mlieko alebo smotanu, ale túto verziu neuvidíte príliš často.

Káva musí byť skutočne veľmi jemne zomletá, aby sa dala pripraviť v džezve.

Turecká káva sa líši nielen spôsobom prípravy, ale aj chuťou. Káva z džezvy je plná chuti. Pri príprave sa často používa cukor alebo rôzne koreniny, napríklad kardamón. Káva je teda zvyčajne veľmi silná a sladká.

Vo väčšine tradičných postupov sa stretnete s prerušovanou prípravou, ktorá spočíva v tom, že káva sa dá na oheň, keď začne stúpať, a potom sa opäť položí na oheň. Tento proces sa opakuje 2 až 3-krát. Bohužiaľ, takto pripravená káva je zvyčajne preextrahovaná a horká. Ako ju správne pripraviť, vám poviem neskôr.

Tradičná vs. moderná príprava kávy v džezve

Džezva je jedným z najstarších spôsobov prípravy. Tradične sa príprava vykonáva v horúcom piesku zahriatom na 160 až 180 stupňov Celzia. Piesok pomáha vytvárať rovnomerné teplo. Dnes však môžete kávu v džezve pripravovať aj bez piesku.

Ak však chcete použiť piesok, vyhľadajte pieskový varič. Jeho zahrievanie trvá dlhšie, ale je samozrejme najlepší pre džezvu.

Aký džezový prístroj si mám vybrať?

Pri klasickej džezve je najdôležitejším faktorom veľkosť. Veľkosť si vyberáte podľa toho, pre koľko ľudí budete kávu pripravovať. S veľkosťou C1 budete mať tureckú kávu len pre seba. S veľkosťou C2 si môžete vychutnať až dve šálky a s veľkosťou C3 až tri šálky naraz. Ak budete pripravovať tureckú kávu pre celú rodinu, siahnite po najväčšej veľkosti s označením C4.

Okrem elektrickej verzie môžete použiť aj elektrickú verziu na bežnom sporáku. Tá má základňu, podobnú rýchlovarnej kanvici. Šnúru z nej jednoducho zapojíte do zásuvky.

Akú kávu použiť v kanvici na kávu?

Pri tradičnom varení sa používa zmes kávy Arabica a Robusta. Robusta vytvára lepšiu penu na povrchu. Ak však nemáte radi horké chute, vyskúšajte jednodruhovú Arabiku, ktorá poskytuje pestrejší chuťový profil.

Príprava kávy v zmesi má tiež svoje majstrovstvo. Okrem prípravy samotnej kávy by mal každý súťažiaci vniesť do svojho vystúpenia nejaký vlastný štýl alebo kultúrny prvok.

Príprava kávy v džezve podľa majstra

A ako sa dá pripraviť káva v jazze? Akopríklad uvádzame recept priamo od Konstantinosa Komninakisa (majstra sveta v príprave kávy v jazze z roku 2016).

 1. Kávu, ktorú ste si vybrali, teraz zomeľte veľmi jemne, tak jemne, že mletá káva by sa mala držať v ryhách vášho odtlačku prsta.
 2. Najednu šálku zomeľte 7 g kávy.
 3. Odmerajte 60 ml vody (ideálne filtrovanej)do kanvice na kávu .
 4. Kávu s vodou nemiešajte, len ju mierne zredukujte.
 5. Postavte kanvicu s kávou na sporák alebo varnú dosku a nastavte teplotu na strednú.
 6. Celá príprava by mala trvať 2a pol minúty.
 7. Kávu nechajte zohriať a po 1 minúte premiešajte kávovú usadeninu z vrchu.
 8. Ak vám káva začne bublať, znížte teplotu. Úpravou teploty nedôjde k nadmernému extrahovaniu kávy.
 9. Po 2 a pol minútach nalejte kávu do hrnčeka a nechajte ju odstáť ďalšie 2 a pol minúty. Jemná kávová usadenina sa usadí na dne šálky.
 10. Pri ochutnávaní peny ju môžete rozbiť lyžičkou, aby ste cítili viac arómy.
 11. Ku káve by ste mali podávať aj sladké pečivo a pohár vody.

Káva z kanvice na korenenú kávu

Turecká káva sa často pripravuje aj s cukrom a korením, najčastejšie s kardamónom. Ako som už spomínal, často sa na jej prípravu používa robusta, ktorá je horká, a preto sa tradične sladí.

Tentoraz by bolo ideálne siahnuť po zmesi arabiky a robusty alebo po nejakej menej kyslej káve.

 1. Pripravte si 10 g jemne zomletej kávy a 100 ml vody.
 2. Kávu rozmixujte v mixéri, aby sa zabránilo vzniku hrudiek. Pridajte štipku kardamónu a čajovú lyžičku cukru. Ten by sa mal pridať hneď, aby sa rozpustil, pretože by nebolo ideálne zamiešať ho do kávovej usadeniny v šálke.
 3. Postavte hrniec na sporák na mierny oheň a počkajte, kým káva stúpne. Ak je to skôr ako za 2,5 minúty, znížte teplotu.
 4. Keď sa v káve začnú tvoriť bublinky, odstráňte ju z ohňa a nechajte ju v hrnci odpočívať jednu minútu.
 5. Kávu nechcete úplne priviesť do varu, pretože by sa jej chuť zmenila na príliš horkú. Teplota, ktorú by ste mali dosiahnuť, by sa mala pohybovať medzi 92-94 °C.
 6. Opatrne nalejte kávu do šálky.
 7. Nechajte kávu niekoľko minút vychladnúť. Potom si môžete vychutnať šálku tureckej kávy.
Tureckú kávu podávajte nielen s pohárom vody, ale aj s dezertom. Ten kávu dokonale doplní.

Jedným z tipov, ako urýchliť prípravu kávy, je predhriať vodu na teplotu približne 60 °C. Po predhriatí vody ju zmiešajte s mletou kávou a začnite s prípravou.

Videonávod na prípravu kávy v kávovare

Najčastejšie chyby pri príprave tureckej kávy v kanvici na kávu

 1. Používajte kvalitnú vodu, ideálne filtrovanú. Vaša káva bude mať lepšiu chuť a vaša káva sa vám poďakuje. Káva sa nebude usadzovať na jej stenách.
 2. Na meranie kávy použív ajteváhu, nie lyžičku. Získate tak vždy rovnaký pomer kávy a vody.
 3. Nevarte kávu trikrát, skončili by ste s preextrahovanou kávou, ktorá by bola horká a chutila by spálene. Hoci ide o jeden z najtradičnejších postupov, výsledok nie je úplne radostný.
 4. Používajte čerstvo namletú kávu. Získate tak šálku kávy plnú vôní a chutí.