Ako si doma pripraviť Pumpkin Spice Latte a Gingerbread Cappuccino

Ochutená káva s mliekom na chladné dni

S príchodom jesene sa vonku ochladí a zo stromov postupne opadáva farebné lístie. Púšťame drakov, zbierame gaštany a žalude. V kaviarňach jeseň znamená zmenu oproti letným studeným nápojom, ako je napríklad kávový hit horúcich dní - cold brew. Na druhej strane, horúce nápoje ako latte s tekvicovým korením a perníkové cappuccino patria medzi sezónne lákadlá.

Odkiaľ sa vzalo tekvicové latte?

Tieto dva nápoje sú najedálnych lístkoch českých kaviarní už niekoľko jeseň a sú už súčasťou tradícií jesenných dní. Tekvicové latte má svoje korene v Amerike. A je to dobrý dôvod, prečo to nerobiť, keďže samotná tekvica pochádza z tejto časti sveta. Európski kolonizátori ju objavili v Severnej Amerike a okamžite ju zaradili do svojich receptov , pričomprvé recepty na tekvicový koláč pochádzajú z roku 1670.

Z pôvodne slaných tekvicových koláčov sa nakoniec prešlo na iné a sladšie korenie. Koncom 20. storočia sa v kuchárskych knihách objavili recepty na sladké tekvicové koláče so zmesou korenín. Táto zmes sa skladala zo škorice, muškátového orieška, zázvoru, klinčekov a niekedy aj z nového korenia. Koláče s tekvicou a takouto zmesou korenia sa stali typickou chuťou jesenného obdobia.

Prvé tekvicové korenie Latte

Od roku 2003 sa táto typická chuť americkej jesene spája s kávou. Nápad dostal zamestnanec spoločnosti Starbucks Peter Dukes, ktorý dostal za úlohu vytvoriť nový nápoj v ponuke. Ako základ použil espresso a spenené mlieko -klasické latte, ktoré doplnil škoricou, klinčekmi a korenenou tekvicovou omáčkou. Na vrch nápoja položil kopček šľahačky, ktorý posypal tekvicovým korením.

Tekvicové latte sa v krátkom čase stalo absolútnym hitom jesennej sezóny a dodnes sa predáva v pobočkách uvedeného kávového reťazca vo viac ako 50 krajinách. Počas prvých dvanástich rokov predala spoločnosť Starbucks viac ako 200 miliónov kusov tohto nápoja. Niet divu, že sa tekvicové latte stalo obľúbeným nápojom aj v iných kaviarňach .

Káva, mlieko, tekvicové pyré a korenie. Aj u nás je to prakticky tradičný nápoj jesene, tekvicové latte. Zdroj obrázku: Canva Pro

Tekvicové latte ako jesenný hit v kaviarňach

Rôzne kaviarne po celom svete postupne zaradili tekvicové latte do svojich jesenných menu a vytvorili vlastné verzie tohto nápoja. Naprípravu nápoja v kaviarni je vhodnejšie použiť sirup ako korenenú tekvicovú omáčku. Väčšina kaviarní radšej pripravuje latte s tekvicovým korením z kupovaného sirupu od dodávateľa, ako je napríklad Monin. Niektoré kaviarne dávajú prednosť originálnemu sirupu vlastnej výroby.

Vyrobiť si vlastný sirup nie je zložité, potrebujete len niekoľko prísad a čas. Domáci tekvicový sirup potom môžete použiť nielen na prípravu latte s tekvicovým korením, ale aj na prípravu iných nápojov. Môžete ho pridať napríklad dohorúcej čokolády , jesennej limonády alebo miešaných alkoholických nápojov.

Ako pripraviť tekvicový sirup do kávy

Na domáci tekvicový sirup budete potrebovať:

 • jedna menšia alebo polovičná tekvica Hokkaido
 • 300 g cukru
 • 600 ml vody
 • Tekvicové korenie: klinčeky, škorica, nové korenie, muškátový oriešok, zázvor a možno aj badyán, kardamón, korenie, vanilkový struk alebo pomarančová kôra

Najprv si musíte pripraviť tekvicové pyré. Na prípravu rozrežte tekvicu, vydlabte semienka, nakrájajte na mesiačiky, odstráňte šupku a upečte v rúre vyhriatej na 200 °C. Tekvicu rozprestretú na plechu vystlanom papierom na pečenie upečte do mäkka. Upečenú tekvicu nechajte vychladnúť a potom ju prečistite.

Potom pripravte korenený sirup. Do hrnca nalejte vodu a pridajte cukor a korenie. Na miernom ohni nechajte cukor rozpustiť vo vode. Potom pridajte tekvicové pyré a spolu varte asi 20 minút, kým zmes nezačne hustnúť.

Uvarenú zmes terazpreceďte cez plátno tak, aby cezň pretiekol len číry sirup. Ak však chcete originálnejšie tekvicové latte, zmes necedíte, len z nej vytiahnete kúsky korenia a tekvicovú omáčku nalejete do uzatvárateľnej nádoby. Omáčku alebo sirup potom uložte do chladničky a spotrebujte približne do jedného mesiaca.

Recept na tekvicové korenie Latte

Do šálky na latte dajte dve polievkové lyžice tekvicového korenia alebo sirupu. Pridajte espresso a teplé napenené mlieko. Šľahačku nevylievajte až po okraj, ale nechajte si trochu miesta. Nápoj dozdobtešľahačkou a posypte mletým tekvicovým korením alebo len škoricou.

Vegánske latte s príchuťou Pumpkin Spice

Nie je pre vás výroba obľúbeného Pumpkin Spice Latte zo sirupu to pravé? Možno hľadáte trochu zdravšiu verziu tohto skvelého nápoja. V najdôležitejších ohľadoch sa tentorecept veľmi nelíši. Zakladá sa tiež na tekvici, tekvicovom korení a dobrej káve. Chýba v ňom však biely cukor a kravské mlieko. Máte záujem o túto variantu? Príďte ochutnať aj vegánske tekvicové latte !

Budete potrebovať:

 • 1/2 šálky mandľového mlieka
 • 3 polievkové lyžice tekvicového pyré (pozri prípravu sirupu)
 • 2 čajové lyžičky medu (alebo iného sladidla)
 • 1/2 čajovej lyžičky vanilkového extraktu
 • 1/2 čajovej lyžičky tekvicového korenia (škorica, zázvor, klinčeky, muškátový oriešok)
 • a samozrejme káva (pol šálky čiernej kávy alebo 1-2 espressá)

Zdravé tekvicové latte pre vegánov [recept]

Zmiešajte mandľovémlieko s tekvicovým pyré a ohrievajte 30-45 s v mikrovlnnej rúre alebo na miernom plameni na sporáku. Teplé tekvicové mlieko ochuťte korením, vanilkou a medom. Všetkystránky vyšľahajte do mliečnej peny a zalejte pripravenú kávu. Nakoniec posypte tekvicovým korením.

Perníkové cappuccino. Viac ako káva so škoricou

Charakteristickým znakom jesene je síce tekvica, ale nastránke samôžete vchladných dňoch zahriať okremlatte s tekvicovým korením ajperníkovým latte alebo perníkovým cappuccinom. Vôňa perníkového korenia je viac než symbolom jesene malým naladením na blížiace sa Vianoce. Typické pečenie perníkov neuniklo ani pozornosti baristov, ktorí ich vôňu a chuť zakomponovali do svojej kávy.

Základom pre vytvorenie perníkového cappuccina je opäť sirup s korením. Podobne ako tekvicový sirup, aj sirup s príchuťou perníka si môžete zakúpiť u dodávateľov kávových sirupov. Alebo si ho môžete vyrobiť aj sami doma. Tento sirup je ešte jednoduchší ako predchádzajúci tekvicový sirup.

Posypete si kávu škoricou? Vyskúšajte namiesto toho lahodné cappuccino s perníkovým sirupom a najlepšie s perníkom na zahryznutie. Zdroj obrázku: Canva pre

Ako vyrobiť perníkový sirup do kávy

Na domáci perníkový sirup budete potrebovať:

 • 500 ml vody
 • 250 g cukru
 • perníkové korenie: badyán, nové korenie, aníz, kardamón, koriander a fenikel, škorica a klinčeky

Všetko dajte do hrnca a nechajte zmes variť na miernom ohni za občasného miešania. Varte spolu asi pol hodiny. Uvarený sirup nechajte vychladnúť, preceďte alebo odstráňte korenie a nalejte do fľaše.

Recept na domáce perníkové cappuccino

Pri príprave perníkového cappuccina dajte do šálky najprv sirup. Na vrch pridajte espresso a dolejte napenené mlieko. Z okraja pohára môžete opäť nechať trochu miesta a povrch pokryť kopčekom šľahačky, ktorú môžete ozdobiť buď mletým perníkovým korením alebo škoricou, prípadne rozdrveným alebo nastrúhaným perníkom.

Alebo si upečte zásobu malých perníčkov na ozdobenie jesenných káv. Vzhľadom na obľúbenosť cukroviniek, ako je pečený perník v tvare panáčika, môžete v kaviarňach často nájsť aj perníkové latte alebo cappuccino, ktorých šľahačka na vás máva malým "pánom perníkom".

Odporúčané produkty3