Ako rozpoznať závislosť od kávy a ako sa jej zbaviť

NAJOBĽÚBENEJŠIA DROGA NA SVETE

Kofeín vkáve je známy svojím psychoaktívnym účinkom. Podobne ako iné psychostimulanciá, napríklad kokaín a amfetamín, má kofeín podobné aktivačné a posilňujúce vlastnosti. V prípade kofeínu sú však tieto účinky miernejšie.

To, čo robí kofeín drogou, je aj skutočnosť, že môže byť návykový. Závislosť na kofeíne alebo káve vzniká pravidelným pitím veľkého množstva kávy. Náchylnosť na závislosť od kofeínu je podmienená najmä nepretržitým pitím veľkého množstva kávy a kofeínových nápojov a čiastočne aj genetickou predispozíciou.

ŠÁLKA KÁVY AKO ODMENA PRE MOZOG

Kofeín ovplyvňuje takzvané "centrum odmeny" v mozgu. Tento účinok je oveľa menší ako v prípade iných návykových látok, ako je napríklad kokaín. Napriek tomu je zodpovedný za zvýšenie dopamínu, ktorý v našom tele funguje najmä ako motivátor .

Dáva nám príjemné pocity, ktoré sa často spájajú so závislosťou. V túžbe získať tieto pocity sa snažíme opakovať to, čo nám prinieslo potešenie. Vyššie uvedené lieky fungujú na tomto princípe, hoci účinok je pri káve menší.

ŠPECIFICKÁ ZÁVISLOSŤ NA KOFEÍNE

Zaujímavý je potom výsledok štúdie, ktorá opisuje vplyv abstinencie od kofeínu na zmeny v mozgovom prietoku krvi, EEG a subjektívnych pocitoch, ale bez ovplyvnenia špecifického okruhu odmeny a závislosti.

Z tohto pohľadu sa závislosť od kofeínu nepovažuje za poruchu užívania látok. Závislosť od kofeínu podporuje len jeho stimulačný účinok a naša túžba po bdelosti.

STE ZÁVISLÍ OD KOFEÍNU?

To, či je človek závislý od kofeínu, závisí od jehoabstinenčných príznakov . Podľa Diagnostického a statického manuálu duševných porúch sú pre problematickú konzumáciu kávy alebo kofeínu charakteristické tieto príznaky:

  • Keď neustále túžite po kofeíne, nekontrolovane ho užívate a nedokážete ho obmedziť,
  • pokračujete v užívaní kofeínu napriek fyzickým alebo psychickým problémom, ktoré pravdepodobne súvisia s pitím kávy,
  • pijete viac kávy a častejšie, ako ste zamýšľali,
  • príjem kofeínu vás obmedzuje v práci alebo pri plnení školských či domácich povinností,
  • sa u vás zvyšuje tolerancia na kofeín, takže potrebujete stále väčší prísun kofeínu.

RIZIKOVÉ MNOŽSTVO KÁVY

U ľudí, ktorí si denne doprajúviac ako 400 mg kofeínu, čo predstavuje približne 4 šálky kávy ,sa zvyčajne vyvinie závislosť od kofeínu . Ak patríte medzi silných konzumentov kávy, môžete pociťovať niektoré negatívne účinky kávy, ako sú poruchy spánku, bolesti hlavy, podráždenosť, zvýšená srdcová frekvencia, nervozita, prípadne nevoľnosť alebo svalový tras.

ABSTINENČNÉ PRÍZNAKY

Tieto vedľajšie účinky kávy sú vedľajším účinkom abstinencie - zastavenia kofeínu. Ak sa rozhodnete obmedziť kofeín, môžu vás trápiť abstinenčné problémy, ako je pokles energie a ospalosť, ťažkosti so sústredením a depresie. Typickým príznakom odvykania od kofeínu jebolesť hlavy . Kofeín zužuje cievy a keď jeho účinky pominú a cievy v mozgu sa uvoľnia, táto zmena spôsobuje migrény a pulzové bolesti hlavy.

Vďakaschopnosti kofeínu blokovať adenozínové receptory, aby sa zabránilo únave spôsobenej prirodzeným zachytávaním adenozínu na týchto miestach ,naše telo zvýši počet receptorov. Po vysadení kofeínu má adenozín viac miest, kde sa môže zachytiť, čím sa zvyšuje pocit ospalosti.

POSTUPNÉ ZNIŽOVANIE OBSAHU KOFEÍNU

Tieto nepríjemné stavy môžeme zmierniť, ak začneme kofeín znižovať postupne počas niekoľkých dní, namiesto náhleho zákazu kávy a kofeínových nápojov. Väčšina abstinenčných príznakov potom zmizne, zvyčajne do 7-12 dní od zníženia konzumácie kofeínu, a naše telo sa v podstate "vráti" do východiskového stavu bez kofeínu.

Pri znižovaní obsahu kofeínu sa odporúča nahradiť časť kávy nápojom bez kofeínu alebo znížiť príjem kofeínu nahradením kávyčajom . Základným prístupom k abstinencii od kávy je použitie prírodných prostriedkov na zmiernenie ospalosti. V tomto smere môže pomôcť pohár studenej vody alebo krátka prechádzka.

GÉNY A SCHOPNOSŤ TELA SPRACOVAŤ KOFEÍN

Káva je predovšetkým náš obľúbený zvyk. Schopnosť nášho tela prispôsobiť sa kofeínu však môže viesť k tomu, že skonzumujeme príliš veľa kávy vo väčšom množstve, ako je naše telo schopné spracovať bez negatívnych účinkov. Prevenciou proti závislosti od kofeínu je striedma konzumácia s občasným pôstom.

Ideálna konzumácia kávy je čiastočne podmienená našimi genetickými dispozíciami. Enzýmy CYP1A2*1A a CYP1A2*1F teda určujú, ako dokážeme metabolizovať kávu. Uvedený limit 4 šálky kávy denne môže byť pre "pomalého metabolizéra kávy", t. j. osobu s génom CYP1A2*1F, ďaleko za hranicou a negatívne účinky závislosti od kávy alebo abstinencie sa môžu prejaviť aj pri pravidelných nižších denných dávkach kofeínu.

IDEÁLNA SPOTREBA KÁVY

Optimálnu dávku kávy si môžete rozložiť na celý deň pomocou mikrodávkovania,aby ste dosiahli čo najvyššiu účinnosť. Zohľadnite aj svoje cirkadiánne rytmy, ktoré určujú spánkový režim, bdelosť a produkciu kortizolu.

Hormón kortizol sa vylučuje do tela prostredníctvom našich vnútorných biologických hodín vo vlnách, predovšetkým ráno a okolo poludnia. Čas na kávu vzhľadom na tento prirodzený cyklus potom pripadá na čas okolo 10. hodiny a po obede. Poslednú kávu by ste si mali dať najneskôr medzi 14. a 16. hodinou, pričom treba brať do úvahy náš spánkový režim.

Zdroje:

Sigmon, S. C., Herning, R. I., Better, W., Cadet, J. L., & Griffiths, R. R. (2009). Odvykanie od kofeínu, akútne účinky, tolerancia a absencia čistých prospešných účinkov chronického podávania: rýchlosť mozgového krvného toku, kvantitatívne EEG a subjektívne účinky. Psychopharmacology, 204(4), 573-585. https://doi.org/10.1007/s00213-009-1489-4

Odporúčané produkty12