Ako si doma pripraviť "lacné" cappuccino?

OBĽÚBENÁ KÁVA S MLIEKOM

Káva s mliekom. Táto kombinácia dokonale funguje už od 17. storočia. Prinajmenšom toto obdobie sa odráža v záznamoch z Viedne, kde sa v roku 1653 podávala káva s teplým mliekom a našľahanou mliečnou penou posadenou na povrchu. Vo vtedajších nápojových lístkoch bola uvedená ako Wiener Melange. O necelých sto rokov neskôr bola káva s mliekom alebo Café Au Lait základom raňajkového menu vo Francúzsku , a to nielen v Paríži.

MODERNÉ CAPPUCCINO Z (NE)MLIEKA

Ľudia jednoducho milujú kávu temperovanú s mliekom. Klasické kravské mlieko vám dnes už veľa nepridá. Čoraz častejšie sa vyskytujú prípady ľudí trpiacich intoleranciou laktózy. Potom je tu aj vyššie percento populácie , ktorá sa stravujevegánsky alebo vegetariánsky. Našťastie pre nich existuje množstvo metód, ako si vychutnať kávu s "mliekom".

Nie je to tak dávno, čo sa rastlinné nápoje - ako alternatívy k bežnému mlieku - dali len ťažko zohnať. Jednoduchšie bolo vyrobiť si takéto "falošné" mlieko doma. Dnes si však môžete zájsť do najbližšieho supermarketu po sójové, ovsené, kokosové alebo mandľové mlieko. To znamená, že aj vegáni si môžu bez problémov vychutnať svoje cappuccino.

ESPRESSO V KAVIARNI VS. DOMÁCE

Či už so živočíšnym alebo rastlinným mliekom ,cappuccino je káva, ktorú milujeme. Cesta k tomu najlepšiemu sa začína dobrou kávou a dokonalým espressom. Pripraviť si doma espresso tak, aby bolo dokonale extrahované, nie je práve najjednoduchšie.

Nielen cena odlišuje doma pripravené espresso od toho v kaviarni. Poukazuje aj na jeho vysokú profesionálnu kvalitu. Alebo by to tak aspoň malo byť. Dôležitým rozdielom je kávovar a barista. Predpokladáme, že skúsenosti a znalosti baristu v oblasti prípravy kávy sú na vyššej úrovni ako tie vaše. Káva, ktorú pripravuje, by teda mala odrážať tieto vlastnosti profesionálneho baristu. A druhým faktorom je, samozrejme, použitý nástroj, t. j.výkonný kávovar.

Dobrú kávu môžete pripraviť ajv domácom kávovare, ale jeho kvalita sa technicky nedá porovnať s profesionálnym kávovarom, ktorý je, samozrejme, oveľa drahší.

PRÍPRAVA DOBREJ KÁVY DOMA

Ak si teda potrpíte na precíznu dokonalosť kávy, nezostáva vám nič iné, ako si zájsť na vynikajúce cappuccino do dobrej kaviarne. Drobné nedokonalosti v extrakcii nemusia nutne znamenať zlú kávu. Ide len o to, ženemáme technológiu, a teda zvyčajne ani skúsenosti, aby sme z kávy doma vyextrahovali absolútne maximum chutí a aróm. Zároveň tak, aby boli všetky v dokonalej harmónii.

Preto sa mnohí milovníci kávy sústreďujú na získavanie vedomostí v oblasti alternatívnych spôsobov prípravy kávy. Pomôcky na prípravu filtrovanej kávy nie sú také nákladné ako kúpa kávovaru. Napriek tomu sú úplne identické s tými, ktoré sa používajú aj v kaviarňach.

ZARIADENIA NA PRÍPRAVU CAPPUCCINA ZA NIEKOĽKO STOVIEK

Ako to však urobiť, ak si chceme dať cappuccino doma a nechodiť do kaviarne? Strochou cviku sa môžete kvalitnýmdomácim kávovarom dostať veľmi blízko ku kaviarenskému cappuccinu. Samozrejme, aj ten stojí peniaze. Ak hľadáte spôsob, ako si pripraviť kávu doma s minimálnymi nákladmi, a chcete len jednoducho dobré cappuccino, stačí si urobiť malú objednávku. Na našom e-shope môžete získať všetko, čo potrebujete na domáce cappuccino, do 1 000 Kč.

Ako sme už písali vyššie ,základom každého cappuccina je espresso. Táto síce malá dávka kávy , jevysoko koncentrovaný kávový extrakt. Je doslova nabitý kávovými arómami a chuťami. Doma si môžete vytvoriť podobne silný kávový základ pre svoje cappuccino pomocou čarovnej Moka kanvice.

DOMÁCE ESPRESSO Z MOKA KANVICE

V roku 1933 si taliansky inžinier Alfonso Bialleti nechal navrhnúť tento malý kávovar pre svoju spoločnosť na spracovanie hliníka. Funguje úplne jednoducho. Fyzicky. Moka kanvička sa skladá z troch hlavných častí:

  • spodnej nádoby na vodu,
  • sitka alebo koša v strede kanvice na mletú kávu,
  • hornej časti hrnca na konečný nápoj.

Funguje na základe ohrievaniavody v spodnej časti. Tým sa vytvorí vákuum. Ten vytlačí horúcu vodu von (podobne ako voda unikajúca z hrnca pri varení). Jediný spôsob, ako môže voda uniknúť, je cez sitko s mletou kávou. Tam sa ju podarí cestou odsávať a tečie vyššie a vyššie, až nakoniec vytečie von. Teda dohornej časti hrnca, kde je všetka voda - teraz už káva - zhromaždená a pripravená na nalievanie do vašich šálok.

MOKA KANVIČKA NA DOMÁCE CAPPUCCINO

Viac informácií o tomto hliníkovom zázraku a postupe prípravy kávy v Moka kanvičke na vás čaká v článku: Moka kanvička a jej príprava. Tento malý kávovar sa predáva za menej ako 500 Kč. V našej ponuke ho nájdete v mnohých verziách .

Skávou z Moka kanvičky sme teda vyriešili základ nášho domáceho cappuccina. Zostáva nám druhá časť tohto kávového nápoja - našľahané mlieko. V kaviarni sa mlieko šľahá na parnej tryske. Odolné materiály, dizajn, výkon a veľkosť bojlera sú dôvodmi, prečo bude kávová pena v kaviarni vždy aspoň o trochu lepšia ako tá domáca.O podobnú mikropenu sa všakmôžeme pokúsiť aj vkuchyni.

MULTIFUNKČNÝ FRENCH PRESS

Zo studeného a plnotučného mlieka potrebujeme vytvoriť krémovú a teplú mliečnu penu. Aby sme sa zmestili do určeného "rozpočtu", teda do tisíc korún, kúpime si french press. Ten je vždy dobré mať doma. Či už si pripravujeme kávu, čaj alebo len napenené mlieko .

Kúpite ho za menej ako 300 Kč. Keď si uvedomíte, koľkými spôsobmi sa dá v domácnosti využiť, je div, že ho ešte nemáte v kuchyni. Vyberte si z ponuky French Press v dizajne, ktorý sa vám najviac páči. Takže teraz máte všetko, čo potrebujete na šľahanie mlieka.

AK CHCETE LATTE ART

Možno ste práve zistili, že French Press už vlastníte. Skvelé, takže ušetrené peniaze môžete investovať doprístroja na prípravu latte alebo dokanvice na mlieko. Cappuccino si môžete pripraviť aj bez neho, ale len vďaka nemu (a samozrejme s trochou cviku) môžete vytvoriť cappuccino s obrázkom, teda latte art.

AKO SI VYROBIŤ DOMÁCE CAPPUCCINO

Teraz sa dostávame k očakávanému záveru a odpovedi na otázku z názvu tohto článku: Ako si doma vyrobiť "lacné" cappuccino:

  • Kávu si pripravte v Moka kanvici.
  • Nalejte ju došálok na cappuccino.
  • Mlieko zohrejte na teplotu približne 65 °C.
  • Teplé mlieko šľahajte vo french presse jednoduchým pohybom piestu hore a dole. Dbajte na to, aby ste nepenili príliš rýchlo a aby mlieko neunikalo z French Pressu.
  • Vyhlaďte penu leštením, t. j. krútením zápästia ruky, ktorá drží French Press. Môžete si pomôcť aj poklepaním o stôl, aby ste sa zbavili väčších bublín v mlieku. V najlepšom prípade prelejte mlieko na baristickú špachtľu.
  • Z povrchu našľahaného mlieka odlejte najhustejšiu penu a zvyšok postupne nalejte do pripravenej kávy v šálke. Ak môžete, vytvorte na povrchu mlieka srdce alebo iný obrázok.
  • Vychutnajte si domáce cappuccino len za pár drobných!

TIPY A TRIKY NA DOMÁCU PRÍPRAVU KÁVY

Okremfrench pressu môžete na napenenie mlieka použiťšpeciálny napeňovačmlieka , buď manuálny, alebo automatický . S trochou cviku a baristickou kanvicou môžete vďaka latte artu dokonca dosiahnuť kávu, ktorá vyzerá ako z kaviarne .

Na napenenie mlieka do kávy je dôležité dbať na správnu hustotu. Tú môžete upraviť tak technikou šľahania, správnym nalitím čo najhustejšej peny, ako aj opatrným "leštením" napeneného mlieka pred jeho naliatím do kávy.

AKO OVPLYVNIŤ VZHĽAD VÁŠHO CAPPUCCINA

Správna technika šľahania a nalievania mlieka ovplyvní vzhľad vášho cappuccina. Vplyv na to má aj mlieko, ktoré používate. Spomínané rastlinné mlieko môžete určite použiť aj doma, ale problém s jeho šľahaním majú veľmi často samotní baristi v kaviarňach s profesionálnou kávovou technológiou. Preto nečakajte, že napríklad zo sójového mlieka pripravíte cappuccino s labuťou.

AKO OVPLYVNIŤ CHUŤ VÁŠHO CAPPUCCINA

Chuť kávy okrem druhu mlieka určuje aj kávový základ v cappuccine , t. j.káva z Moka kanvice. Jednoduchosť použitia a obsluhy tohto malého kávovaru tiež znemožňuje výraznejšie zasahovať do extrakcie pri príprave kávy. Aj tu však platí , žedobrú kávu môžete pripraviť len z kvalitných kávových zŕn čerstvo upražených, presne tak, ako ich pražíme my!