Ako si vybrať domáci mlynček na espresso

Mletie kávy na espresso. Aký typ mlynčeka potrebujete?

Skôr ako prejdeme k samotným výrobkom, t. j. domácim mlynčekom na espresso, poďme si povedať, čo vlastne od svojho budúceho partnera potrebujete. Aby ste sa uistili, že espresso je správne extrahované a káva má dobrú chuť, potrebujete:

  • čerstvo zomletú kávu, t. j. kávu pomletú maximálne 15 minút pred použitím,
  • konzistentné mletie,
  • aby bola vaša káva veľmi jemne namletá, takmer ako polohrubá múka,
  • a nastavenie jemnosti by ste mohli meniť v naozaj malých rozdieloch - stupňoch mletia kávy.

Tieto body by mali byť základnými požiadavkami na dobrý mlynček na espresso. Dávajú vám smer, ktorým sa máte uberať a aké výrobky hľadať na trhu. V našom "online obchode" sa snažíme uľahčiť úlohu výberu dobrého mlynčeka. Prvým bodom rozhodnutia je vedieť, či chcete ručný alebo elektrický mlynček.

1. Výber mlynčeka na kávu: ručné mletie na espresso

Prikláňate sa ku kúpe ručného mlynčeka? Vaše finančné náklady na espresso sa týmto rozhodnutím výrazne znížia. Cena ručného mlynčeka na espresso nie je vyššia ako 10 000 Kč. Výhodou jeskladovanie takéhoto mlynčeka, ktorý môžete schovať do zásuvky alebo na poličku v kuchyni.

Nepotrebujete k nemu elektrinu, takže má nulovú spotrebu energie. Mlynček môžete ľahko prenášať alebo si ho vziať do batohua pripraviť si kávu, kdekoľvek budete chcieť. Teda ak máte aj cestovný kávovar Flair Espresso alebo AeroPress, prípadne poslúži Moka kanvica.

2. Výber mlynčeka na kávu: elektrický mlynček na espresso

Čo môže byť jednoduchšie ako vhodiť kávové zrná do násypky mlynčeka, stlačiť tlačidlo a za pár sekúnd ste s mletím hotoví. Jednoduché, rýchle a bez námahy. Elektrické mlynčeky sú väčšie, čo znamená, že majú väčšie mlecie kamene. Čo znamená väčší výkon mletia bez toho, aby ste museli obetovať kvalitu.

Predovšetkým pri nastavovaní správneho mletia espressa máte k dispozícii automatický nástroj, vďaka ktorému jenájdenie dokonalého nastavenia mlynčeka oveľa jednoduchšie. Vďaka nemu je aj príprava niekoľkých káv naraz oveľa príjemnejšia.

Mlecie kamene domáceho mlynčeka na kávu

Prečo majú mlynčeky v našej ponuke mlecie kamene? Či už sú domáce alebo profesionálne, manuálne alebo elektrické. Všetkymajú mlecie kamene, pretože len tak sa dá dosiahnuť potrebná konzistencia mletia. Kvalita konštrukcie týchto kameňov a ich upevnenie potom určujú presnosť tejto konzistencie mletia.

Titánové a oceľové mlecie kamene mlynčeka na kávu

Keďže mletie espressa znamená veľmi jemné mletie, odporúčam mlynček s odolnými oceľovými kameňmi. Ešte odolnejšie súkamene s titánovým povrchom. Titánové kamene máme aj v niektorých ručných mlynčekoch, ako napríklad 1Zpresso J-Max alebo Timemor Slim Plus. V širokých kameňoch elektrických mlynčekov sa potom titánový povrch používa až pri náročnejších prevádzkach profesionálnych mlynčekov v kaviarňach.

Nastavenie hrubosti mletia kávy na espresso

Správna hrubosť mletia výrazne prispieva kskvelej chuti espressa v šálke . V prípade espressa je teda lepšie hovoriť o jemnosti ako o hrubosti. Princíp prípravy pravého espressa spočíva v krátkom čase extrakcie, spravidla okolo 30 sekúnd, a vo výslednom nápoji s hmotnosťou približne 40 gramov (pre dvojité espresso).

Ako nastaviť hrubosť mletia na mlynčeku na espresso?

Koncentrácia kávových chutí v krátkom čase prípravy znamená, že akákoľvek (aj zdanlivo nepatrná )zmena jemnosti mletia sa prejaví v chuťovom profile vašej šálkykávy . Z toho vyplýva, žeideálny mlynček ponúka potrebný rozsah stupňov mletia, ktoré sú od seba len mierne vzdialené. Pokiaľ ide o technológiu mlynčeka, stupeň mletia odráža posun mlecieho kameňa a zmenšenie alebo zväčšenie medzery medzi kameňmi.

Ploché a kónické mlecie kamene v mlynčeku na kávu

Vzdialenosť medzi mlecími kameňmisa mení počas nastavovania stupňa mletia kávy . Technologicky to funguje tak, že jeden kameň je pevný a zostáva v stabilnej polohe a druhý kameň sa pohybuje smerom k nemu alebo od neho vzávislosti od nastavenia hrubosti. Existujúdva varianty usporiadania mlecích kameňov , ato ploché alebo kónické mlecie kamene.

Ich praktický význam je viac-menej podobný. Jedinýrozdiel je v tom, že kužeľovité kamene sú zasúvacie, a preto vyžadujú menej miesta. Preto sa v domácich mlynčekoch používajú kónické kamene a celý mlynček tak zaberá menej miesta na kuchynskej linke. Najmä v profesionálnych mlynčekoch však bývajú kamene ploché, pretože prioritou tu nie je veľkosť mlynčeka, ale možnosť údržby. Ploché oceľové kamene sa dajú prebrúsiť.

Ako si vybrať mlynček na kávu na domáce espresso?

Teraz teda máte prehľad o všetkom, čo váš mlynček potrebuje, aby fungoval čo najlepšie. Získate dokonalý nástroj na prípravu dokonalého espressa. Aby sme si to zhrnuli:

  • Potrebujete mlynček s mlecími kameňmi s rozsahom hrubosti mletia na espresso,
  • ktorú možno nastaviť v malých krokoch na optimálnu extrakciu kávy.
Kinu M47 Simplicity. Ručné mletie s mikrometrickým nastavením
.
Nuova Simonelli MDH

Odporúčané produkty10