Ako si vybrať mlynček na kávu do kaviarne

PREČO POTREBUJETE MLYNČEK NA KÁVU

Niektorí z vás sa možno pýtajú, či sa zaobídete bez mlynčeka. Nemôžete. Možno doma. V kaviarni nie. Zvážte, že v dnešnej dobe nemôžete nikoho ohromiť ničím iným ako kvalitou.

Ak si kúpite vopred namletú kávu, očakávajte, že všetka chuť sa vyparí dávno predtým, ako ju kúpite. Okrem toho je veľká pravdepodobnosť, že bude nevhodne namletá: buď príliš jemne, alebo príliš nahrubo. Dnes sa spoločne pozrieme na ďalšie dôvody, prečo sa oplatí investovať do mlynčeka na kávu.

1. POTREBUJETE SPRÁVNU VEĽKOSŤ

Pravdepodobne viete, žeinak mletú kávu potrebujete na espresso a inak na filtrovanú kávu. Väčšina mlynčekov vám dnes môže ponúknuť naozaj širokú škálu možností, ako kávu namlieť. Povedzme, že vaša kaviareň ponúka niekoľko spôsobov prípravy kávy: V60, chemex, aeropress a klasické espresso. Prečo by ste si kupovali niekoľko balení rôzne namletej kávy na rôzne spôsoby prípravy, keď si môžete kúpiť jedno balenie, ktoré si môžete namlieť podľa potreby?

Vedeli ste, že môžete experimentovať s chuťou kávy pomocou rôznych veľkostí mletia?

2. CHCETE KONZISTENTNÉ VÝSLEDKY

Ak sa rozhodnete investovať do mlynčeka na kávu, vyberte si taký, ktorý dokáže kávu mlieť rovnomerne. Ak si vyberiete menej kvalitný mlynček, zistíte, že výsledná hrubosť mletia je široká. Hrubo zomletá káva nebude extrahovaná a naopak, jemne zomleté zrná dosiahnu nadmernú extrakciu, čo následne ovplyvní výslednú chuť.

3. CHCETE MAŤ VÄČŠIU KONTROLU NAD SVOJÍM ESPRESSOM

Teplota, vlhkosť, denná doba, dokonca aj vek kávových zŕn môžu ovplyvniť ideálnu veľkosť mletia. Kvalitný mlynček vám umožní väčšiu presnosť pri mletí zŕn - čo znamená, že napriek všetkým rôznym premennýmmôžete mať vždy rovnako skvelú kávu.

MLECIE KAMENE ALEBO NOŽE?

Teraz už vieme, prečo je mlynček taký dôležitý. Poďme sa teda teraz pozrieť na rôzne možnosti, ktoré vám výrobcovia mlynčekov ponúkajú. Prvým kritériom, ktoré by ste mali zvážiť, je, či chcete mlynček so sekacími nožmi alebo mlecími kameňmi.

BRÚSKY SO SEKACÍMI NOŽMI

Mlynčeky so štiepacími čepeľami nemôžu regulovať hrubosť mletia kávy. S takýmto mlynčekom nemôžete mlieť kávu na french press, moka kanvičku a už vôbec nie na espresso.

S týmto typom mlynčeka získate jemnejšie namletú kávu tak, že jednoducho necháte mlynček dlhšie v prevádzke. Tu však prichádza jedna veľká nevýhoda. Rýchlym otáčaním nožov môže mlynček začať kávu spaľovať. Keď sa zrná začnú zahrievať, začnú uvoľňovať svoje arómy a chuť. To má za následok, žekáva je potom horká alebo dokonca páchne spáleným drevom.

Pre nás je tento typ mlynčeka veľkým NIE pre kaviarne.

Výhody: cenová dostupnosť

Nevýhody: nerovnomerné mletie

MLYNČEK S MLECÍMI KAMEŇMI

V porovnaní s mlynčekom s tromi čepeľami je mlynček s mlecími kameňmidokonale presný. Obsahuje dva mlecie kamene, ktoré do seba presne zapadajú. Len tak dokáže mlynček pomlieť každé kávové zrno na rovnako veľké kúsky. Mletie kávy je oveľa konzistentnejšie a presnejšie.

Výhody: presnosť, lepšia konzistencia a kontrola.

Nevýhody: Cena. Niektoré mlynčeky s kameňmi sú tiež väčšie a ťažšie ako nožové mlynčeky a môžu tiež spotrebovať viac energie.

PLOCHÉ A KÓNICKÉ MLECIE KAMENE

Povedzme, že ste sa rozhodli pre typ mlynčeka s mlecími kameňmi. Rozhodovanie však ešte zďaleka nie je na konci! Teraz si musíte vybrať typ brúsnych kameňov.

PLOCHÉ BRÚSNE KAMENE

Veľkosť mletia mlecích kameňov nastavíte tak, že disky posuniete buď bližšie k sebe (pre jemnejšie mletú kávu), alebo ďalej od seba (pre hrubo mletú kávu). Mletá káva sa zatlačí do páky práve namletou kávou. To znamená, žev mlynčeku vždy zostane nejaký zvyšok mletej kávy. Z tohto dôvodu sú ploché kamene vhodnejšie do kaviarní, kde sa pripravuje jedna káva za druhou a zvyšky kávy v mlynčeku nemajú čas zostarnúť. Pri výbere si však uvedomte, že ploché mlecie kamene sú náročnejšie na čistenie acelkovú údržbu .

KÓNICKÉ MLECIE KAMENE

V mlynčeku s kónickými kameňmi padákáva priamo do páky, čo znamená, že v mlynčeku nezostávajúzvyšky namletej kávy. Mlynčeky s kónickými kameňmi tiežmelú rovnomernejšie.

Na druhej strane majú aj svoje nevýhody:

  • nemožnosť nabrúsiť kamene
  • vyššia obstarávacia cena
  • potreba výkonnejšieho motora

Ploché kamene sú lacnejšie ako kónické, ale približne po 250 až 600 kilogramoch kávy ich bude potrebné vymeniť. Kónické kamene je potrebné vymeniť približne po 750 až 1 000 kilogramoch kávy.

MATERIÁL MLECÍCH KAMEŇOV: OCEĽ VS. TITÁN

Dnes sa väčšinou stretnete soceľovými a titánovými mlecími kameňmi. Existujú aj keramické kamene. Tie sa však dnes v profesionálnych mlynčekoch takmer nevyskytujú. Ktorý materiál si teda vybrať?

Oceľ je dobrý tepelný vodič , čo znamená, žebrúsne kamene sa rýchlejšie zahrievajú. Podľa niektorých odborníkov však toto teplo môže následne ovplyvniť chuť kávy, pretože pri procese mletia sa spaľujú niektoré oleje prítomné v káve.

Titánové mlecie kamene sú potiahnuté vrstvou titánu, čo zaručuje 6-krát dlhšiu životnosť. Sú veľmi účinné a spoľahlivé. Sú vhodné na mletie svetlej a stredne praženej kávy.Prečo? Pretože čím sú zrná svetlejšie pražené, tým sú tvrdšie, a preto potrebujú kvalitnejší mlynček. Okrem toho sa pripoužívaní svetlejšie praženej kávy rýchlejšie otupia mlecie kamene. Preto sa vopred opýtajte, čo je potrebné na výmenu kameňov, či to zvládnete sami, alebo či bude potrebné mlynček servisovať a koľko to bude stáť.

UNIVERZÁLNY MLYNČEK ALEBO MLYNČEK NA ESPRESSO?

Nevýhodou univerzálnych mlynčekov s dávkovačom je ich nepresné mletie. Pomletá káva strávi v dávkovači pomerne dlhý čas, čo spôsobuje vylúhovanie aróm.

Espresso mlynčeky sú rozšírenejšie a podstatne lepšie. Nemajú dávkovač. Ich výhodou je, že na stopkách nastavíte čas, za ktorý sa čerstvo namletá káva vydá priamo do páky.

Z profesionálnych mlynčekov odporúčame rad Nuova Simonelli pre spoľahlivosť a kvalitné komponenty.

SUMMARY

Neexistuje dokonalý mlynček. Na trhu je však veľké množstvo fantastických mlynčekov, ktoré ponúkajú širokú škálu možností.

Pri výbere mlynčeka odporúčame zamerať sa na veľkosť mlecích kameňov. Väčšie kamene melú rýchlejšie, sú vhodné pre náročnejšie podniky, majú tiež tendenciu dlhšie vydržať a bývajú tichšie. Mikrometrické nastavenie hrubosti je potom štandardom pre profesionálne podniky. Odporúča sa tiež myslieť na materiál kameňov. Tvrdšie titánové kamene majú dlhšiu životnosť a sú drahšie.

Urobte si prieskum, premyslite si svoje potreby a vyberte si brúsku, ktorá vám bude vyhovovať. Ak stále tápete, radi vám pomôžeme s výberom správnej brúsky.