Ako si vybrať ručný mlynček na kávu

HISTÓRIA RUČNÉHO BRÚSENIA

Mlynčeky sa s kávou spájajú od počiatku histórie pitia a prípravy kávy. Hoci bola káva prvýkrát objavená ako ovocie, netrvalo dlho a ľudia prišli na spôsob, ako spracovať kávovézrná z čerešní pomocou tepla alebo pražením.

Tieto kávové čerešne, pražené nad ohňom, sa museli pri varení kávy najprv rozdrviť. To sa robilo mletím medzi dvoma ťažkými kameňmi alebo kamennými či drevenými hmoždierkami. Drvenie kávy v moždíri je zdĺhavé a nepohodlné, nehovoriac o tom, že výsledkom je nejednotne namletá káva. Môžete to však vyskúšať aj doma, ak máte moždír po babičke. Ďalším vývojom v mletí kávy boli kovové stolové mlynčeky.

Čím viac si ľudia obľúbili kávu, tým viac sa mlynčeky na kávu zdokonaľovali. V Českej republike začali v roku 1923vyrábať mlynčeky na kávu bratia Ouhrabkovci. V rodinnom podniku na výrobu mlynčekov na kávu a korenie pokračovali vnuci bratov a v roku 1991 založili spoločnosť Lodos s.r.o., ktorej retro mlynčeky dodnes nájdete v mnohých českých domácnostiach.

Ručné mlynčeky sa pôvodne používali na mletie kávy medzi ťažkými kameňmi alebo rozdrvené v hmoždieri a neskôr v kovových mlynčekoch. Zdroj obrázku: canva pro

PREČO SI KÚPIŤ MLYNČEK NA KÁVU?

Je jednoduché zájsť do supermarketu a kúpiť si balíček mletej kávy. Prečo si teda musíte kúpiť vlastný mlynček? K tomuto rozhodnutiu vás pravdepodobne povedú nasledujúce dôvody:

  1. Chcete piť skvelú kávu - Káva pripravená zo starých zŕn jednoducho chutí najlepšie. Pražená káva, ktorá nie je čerstvá, jednoducho nemá čo ponúknuť. Jej chuť a vôňa sa vytratili a čas starnutia kávy sa mletím urýchľuje. V priebehu niekoľkých minút po zomletí káva stráca polovicu svojich aróm a chutí. To vysvetľuje, prečo nie je dobrý nápad kupovať vopred namletú kávu.
  2. Kávu chcete pripravovať rôznymi spôsobmi - Každý spôsob prípravy kávy, ako napríklad French Press, Moka pot, Aeropress a iné, si vyžaduje inú hrubosť mletia. Ak máte mlynček, môžete si dovoliť pripraviť šálku kávy z balíčka čerstvých zŕn mnohými rôznymi spôsobmi.
  3. Chcete sa zdokonaliť v príprave kávy - Aj keď sa rozhodnete len pre jeden štýl prípravy, napríklad v kávovare na espresso, je dôležité, aby ste mohli nastaviť hrubosť mletia pre každú prípravu kávy, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Najmä pri espresse, kde sa používa veľmi jemné mletie, môže rozdiel v nastavení aj jedného stupňa mletia výrazne ovplyvniť chuť kávy. Nastavenie je potrebné nielen pri zmene druhu kávových zŕn, ale aj v závislosti od ich čerstvosti a vplyvov prostredia.

AKO FUNGUJÚ RUČNÉ MLYNČEKY NA KÁVU?

Mlynček na kávu môže mať na mletie kávy buď nožový, alebo kamenný mlecí mechanizmus. V prvom prípade otáčanie nožov rozseká kávové zrná a čím dlhšie necháte kávu takto rozsekanú, tým jemnejšie mletie získate. Tento mechanizmus mletiatypu nôž alebo čepeľzvyčajne nájdete medzi najlacnejšími mlynčekmi.

Tento typ mlynčeka na kávu nie je najpohodlnejší, pretože nemôžete celkom kontrolovať stupeň mletia, nehovoriac o konzistencii mletia. Tieto nedostatky mletia vám pomôže vyriešiť mlynček s mlecími kameňmi. Podľa toho, ako sú kamene uložené - na sebe alebo vo vnútri seba - môžeme hovoriť oplochých alebo kónických mlecích kameňoch.

Brúsne kamene sú najlepším spôsobom, ako dosiahnuť konzistentné mletie. V prípade ručných mlynčekov si najčastejšie vyberiete medzi mlynčekmi s oceľovými a keramickými mlecími kameňmi.

MECHANIZMUS KAMENNÉHO MLYNČEKA

Ako si teda kamene poradia s nastavením hrubosti a konzistencie mletia? Mlecie kamene sú v mlynčeku uložené na osi upevnenej pomocou ložiska alebo dvoch. Kamene sú dva nad sebou alebo do seba zapadajú v prípade kónických mlecích kameňov. Potrebnú hrubosť mletia možno nastaviť jednoduchým pritiahnutím kameňov k sebe alebo naopak zväčšením medzery medzi nimi.

Zvyčajne je jeden kameň pripevnený k telu mlynčeka a približovaním a vzďaľovaním druhého kameňa meníte medzeru medzi nimi alebo hrubosť mletia kávy. Toto posúvanie sa často vykonáva v niekoľkých stupňoch - prednastavených polohách - ktoré vám dávajú predstavu o tom, ako hrubo kávu meliete. Je to užitočné najmä pri alternatívnych spôsoboch prípravy kávy. Pri espresse oceníte jemnejšie a plynulejšie nastavenie hrubosti mletia vďaka ozubenému šnekovému kolesu s aretačnou skrutkou na zablokovanie polohy.

MLYNČEKY NA KÁVU S KÓNICKÝMI KAMEŇMI

Výhodoustohovania kameňov je nepochybne úspora miesta, a to je jedna z dôležitých vlastností ručných mlynčekov. Najmä tých, ktoré sú určené na prípravu kávy na cestách. Materiál mlecích kameňov (a celého mlynčeka) sa odráža v konečnej cene, ako aj v odolnosti a trvanlivosti mlecej jednotky a hmotnosti samotného mlynčeka. Vzhľadom na dobrú ostrosť potrebnú na presné mletie sa v mlynčekoch používajú najmä tieto materiály:

  • keramické mlecie kamene
  • oceľové brúsne kamene
  • titánové brúsne kamene (oceľ s titánovým povlakom)

TAKŽE... AKÝ RUČNÝ MLYNČEK NA KÁVU SI VYBRAŤ?

Prvým vodítkom pri výbere ručného mlynčeka by malo byť rozhodnutie, na aký druh kávy ho budete používať:

  • espresso a tureckú kávu z kávovaru
  • mlynček na filtrovanú kávu
  • mlynček na oboje

RUČNÉ MLYNČEKY NA ESPRESSO

Máte v úmysle používať ručný mlynček na espresso? Hoci je na prípravu espressa podstatne pohodlnejšie používať elektrický mlynček na espresso, existujú ručné mlynčeky, ktoré zvládnu potrebnú jemnosť mletia, ako aj plynulé nastavenie mikrometrickej hrubosti.

Ručné mlynčeky na espresso sú tiež robustnejšie na príjemnejšie mletie. Kým mlynček s keramickými mlecími kameňmi dokáže kávu pre váš espresso kávovarnamlieť so všetkou námahou , tú dobrú chuť espressa dosiahnete smlynčekom s oceľovými a najlepšie titánovými kameňmi.

RUČNÉ MLYNČEKY NA FILTROVANÚ KÁVU

Ak šálka espressa nie je vaším cieľom pri príprave kávy, pri výbere ručného mlynčeka môžete zvážiť tie s keramickými kameňmi. Ostro opracovaná keramika zaručí spoľahlivé mletie kávy. Zníži sa tým aj cena takéhoto mlynčeka na kávu. Preto sa tento kamenný materiál vyberá najmä do lacných mlynčekov.

LACNÉ MLYNČEKY S KERAMICKÝMI MLECÍMI KAMEŇMI

Kúpa lacného mlynčeka na kávu je pre väčšinu kávičkárov začiatkom lepšej chuti ich kávy. Základom týchto mlynčekov sú keramické mlecie kamene. Sú lacné a majú dobré výsledky pri mletí kávy na hrubšiu hrubosť na alternatívnu prípravu kávy, ako je French Press, Dripper alebo Aeropress.

Nevýhodou je vyššia pravdepodobnosť zničenia keramických kameňov, napríklad nárazom. Na druhej strane kratšiu životnosť (v porovnaní s oceľou) kompenzuje nízka cena náhradných kameňov. Na udržanie nízkej ceny sa v týchto mlynčekoch zvyčajne používajú lacnejšie plastové komponenty. Pokiaľ ide o konzistenciu, mlyny fungujú veľmi dobre najmä pri strednom a hrubšom mletí.

MALÉ CESTOVNÉ MLYNČEKY NA KÁVU

V podstate každý ručný mlynček je prenosný, a teda použiteľný na cesty. Niektoré ručné mlynčeky sú však vhodnejšie na prípravu kávy na cestách a niektoré typy mlynčekov boli dokonca navrhnuté na toto použitie. Hlavným znakom cestovných mlynčekov je dôraz na kompaktnosť a malé rozmery.

Aby bol mlynček vhodný na cestovanie, nesmie zaberať príliš veľa miesta v kufri. Musí sa zmestiť do batohu na prípravu kávy na cestách. A nemal by byť ani príliš ťažký. Mlynček môže mať počas cestovania nehody, preto je vhodné, aby bolvyrobený z odolných materiálov.

RUČNÉ MLYNČEKY NA KÁVU NA VŠETKY SPÔSOBY PRÍPRAVY

Keď sa rozhodnete investovať do kvalitného mlynčeka na kávu, hľadáte v prvom rade skvelý výsledok mletia, ako aj odolnosť. Oceľové mlecie kamene v kvalitných ručných mlynčekoch zaručujú presne to. Kúpa ručného mlynčeka s oceľovými kameňmi je teda skutočnou investíciou do mnohých a mnohých rokov spokojného mletia kávy.

Keď sa teda rozhodnete priplatiť si za mlynček na celý život, príde vám vhod aj to, že jeho rozsah mletia pokrýva všetky spôsoby prípravy kávy. Takto budete mať jeden spoľahlivý mlynček na turecký džezva aj ľadový Cold Brew.

ÚLOHA KVALITNÉHO MLYNČEKA PRI PRÍPRAVE KÁVY

ľudia, ktorí si dokážu vychutnať rannú šálku instantnej kávy. Alebo tí, ktorí bez toho, aby sa zamýšľali nad "štýlom prípravy", jednoducho nasypú trochu z balíčka mletej kávy do šálky a zalejú ju horúcou vodou. To sú pravdepodobne tí kávičkári, ktorých nedokážem presvedčiť, aby si kúpili kvalitný mlynček.

Keďže ste dočítali až sem, patríte medzi skutočných milovníkov kávy. Viete, že na čerstvosti praženej kávy záleží, rovnako ako na kvalite kávových zŕn, a preto kupujete výberovú kávu z pražiarne. To, čo niektorí nazývajú "varenie kávy", vy označujete akoextrakciu kávy . A vaším cieľom je získať z kávy ideálny pomer látok (oleje, cukry, kyseliny...), aby ste získali šálku plnú sladkej, vyváženej, očarujúcej chuti.

VEĽKOSŤ MLETIA V PROCESE EXTRAKCIE KÁVY

Káva sa pripravuje za určitý čas -čas extrakcie - ktorý by mal byť práve taký, aby sa z kávy získalo optimálne množstvo látok. Dostatočné množstvo na to, aby káva získala skvelú bohatú chuť, ale nie príliš veľa na to, aby sa z nej extrahovali nežiaduce látky a nepríjemná horkosť. Tým, akohrubo pomletú kávu použijete, ovplyvníte tento čas extrakcie. .

Extrakcia jemne zomletej kávy je rýchlejšia ako extrakcia nahrubo zomletej kávy. Správny mlynček vám poskytne nielen rôzne časy mletia, a teda aj rôzne spôsoby prípravy kávy, ale aj konzistentné mletie. To znamená, žemletie je viac-menej rovnomerné, bez nadbytku väčších alebo menších častíc. Pretože, ako vieme, tie menšie by sa extrahovali rýchlejšie, zatiaľ čo tie hrubšie by sa za daný čas varenia neextrahovali vôbec.

Odporúčané produkty9