Ako skladovať praženú kávu

Prečo sa zaoberať skladovaním kávy

Je pravda, žezrnková káva môže vydržať až rok. Za ten čas sa zvyčajne nepokazia natoľko, aby boli nepoužiteľné alebo zdravotne závadné. Zároveň však stratí čerstvosť, a tým aj kvalitu chuti a arómy. To je zásadný dôvod, prečo sa dozvedieť o správnych postupoch skladovania kávy. Keď si kúpite balenie čerstvej výberovej kávy, chcete, aby jej božská chuť a aróma vydržali, kým ju celú nespotrebujete.

Najčastejšie problémy pri skladovaní praženej kávy sú:

  1. prístupvzduchu
  2. zvýšenávlhkosť
  3. vystavenie svetlu a teplu

Ako skladovať zrnkovú kávu

Z vyššie opísaných problematických bodov pri skladovaní kávy si možno ľahko urobiť predstavu o ideálnych podmienkach skladovania. Poďme si to teda zhrnúť. Na správne a účinné skladovanie zrnkovej kávy je potrebné vytvoriť prostredie, ktoré

  • vzduchotesné,
  • poskytuje ochranu pred vlhkosťou, svetlom a teplom.

Z toho vyplýva, že najlepšou možnosťou je uzavrieť kávu do vzduchotesnej nádoby, najlepšie do vákuovej nádoby. Ak je priehľadná, potom juskladujte na tmavom mieste, napríklad v skrinke pri izbovej teplote.

2 spôsoby skladovania zrnkovej kávy

Originálny obal na kávu vyrobený z nepriepustného materiálu a uzatvárateľný zipsom.

Takto balíme kávu aj v našej pražiarni. Obaly sú vyrobené z odolného a zároveň plne recyklovateľného materiálu. Chráni zrná pred vlhkosťou a svetlom. Je tiež vybavený jednosmerným ventilom, ktorý dáva CO2 možnosť opustiť balenie kávy a zároveň chráni kávu pred kyslíkom a účinkami oxidácie, keď je tesniaci zips vrecka zatvorený.

Vákuovo alebo dobre uzatvárateľný kanister na kávu

Ponechanie kávy v našom obale je preto úplne vynikajúci nápad. Ak potrebujete zabezpečiť iný spôsob skladovania kávy, vyberte si kanister na kávu. Taký, ktorý má uzatvárateľné veko, alebo ešte lepšie vákuový kanister. Pokiaľ ide o ochranu pred svetlom, potom si vyberte nepriehľadné nádoby na kávu, prípadne sklenené nádoby, ktoré uložíte do skrinky.

Ako skladovať mletú kávu?

Doteraz sme hovorili o pražených kávových zrnách. Dá sa však skladovať mletá káva a ako? Samozrejme, že môžete skladovať aj mletú kávu, ale to dôrazne neodporúča. Ak uvažujete o dlhodobom skladovaní už namletej kávy, potom ste sa ešte nestretli so známym príslovím - pravidlo pätnástich:

15 mesiacov po zbere, 15 dní po pražení, 15 minút po mletí

Toto zlaté pravidlo znamená, že zelená káva - teda kávové zrná v nepraženom stave - vydrží po spracovaní na kávovej farme až 15 mesiacov. Po pražení je káva oveľa náchylnejšia na stratu kvality. Preto je ideálny čas na konzumáciu kávy približne 15 dní. Napokon je tu 15 minút, teda čas, po ktorom z mletej kávy odíde výrazne veľké percento aromatických látok.

  • Prvý časový úsek môžeme v pražiarni optimalizovať. Čerstvo nazbieranú kávu nakupujeme od osvedčených dodávateľov.
  • Strednú hranicu čerstvosti pražených kávových zŕn môžete ovplyvniť vy dôsledným uzatváraním našich obalov na kávu alebo používaním vhodných nádob na kávu. Takto môžetepredĺžiť dobrú kvalitu kávy z 15 dní až natri mesiace.
  • Aksi však kávupomeliete, máte len 15 minút na to, aby ste si ju čo najviac vychutnali. Z toho vyplýva, že skladovanie mletej kávy je dosť nevýhodné.

Koľko kávy doma skladovať?

Ideálne je neskladovať, ale uchovávať len malé množstvo kávy. Predpokladajme, že vaša spotreba je 500 g kávy za mesiac. Optimálnym riešením by bolo kúpiť si polkilové balenie pražených zŕn a objednať si ďalšie tesne pred tým, ako ho dostanete.

Naším cieľom je nenechať vás bez dobrej a čerstvej kávy, preto sme hrdí na rýchle odosielanie objednávok.Tradične vám káva príde od nás dva dni po objednaní. Ešte efektívnejšie je získať naše ???? predplatné kávy. Kávu vám posielame pravidelne sami, bez toho, aby ste ju museli každý mesiac znovu objednávať. Aako predplatiteľ ušetríte ešte viac.

Pri skladovaní kávy mrazením záleží aj na tom, aký druh kávy chcete skladovať. Podľa tejto štúdie z Pensylvánskej univerzity sú rozdiely v chuti a aróme kávy skladovanej pri zmrazení, izbovej teplote a čerstvej menšie v prípade svetlejších pražených káv. Podľa výskumu tmavšie praženie viedlo k výraznejším rozdielom v strate chuti.

Káva nepatrí do chladničky. Vlhkosť v chladničke jej rozhodne neprospieva.
Keď kávu posielate do ľadu, zabaľte ju do uzatvárateľných vreciek podľa odvážených porcií. Potom všetko uzavrite do vhodnej nádoby.

Poháre na kávu v 4 variantoch

Dózy na kávu sa môžu líšiť technológiou spracovania a materiálom. Samozrejme, najdôležitejší je výber nádoby s aktívnym alebo pasívnym tesnením. To znamená, či chcete nádobu na kávu, ktorá neprepúšťa vzduch, alebo vákuovú nádobu so systémom odstraňovania vzduchu v celom jej objeme.

Vákuové nádoby na kávu

Ide o nádoby so sofistikovaným riešením na odsávanie vzduchu z nádoby. Typickým príkladom sú nádoby na kávu od spoločnosti Fellow. Jednoduchým otáčaním viečka nádoby dopredu a dozadu sa odstráni vzduch vo vnútri nádoby.

Vzduchotesné nádoby na kávu

Poháre na kávu, ktoré znižujú oxidačný účinok kávy tým, že zabraňujú jej zvetrávaniu. Ich viečko pevne prilieha k nádobe vďaka tesniacemu materiálu. K praženej káve vo vnútri sa nedostane žiadny ďalší vzduch.

Sklenené nádoby na kávu

Nádoby na skladovanie kávy, prostredníctvom ktorých môžete zistiť, na koľko šálok máte ešte zrnkovú kávu. Priehľadné sklenené nádoby na kávu je najlepšie uchovávať mimo dosahu priameho slnečného svetla. V ideálnom prípade by mali byť umiestnené v uzamykateľnej skrinke.

Keramické nádoby na kávu

Tieto krásky sú praktickým aj tradičným spôsobom skladovania kávy. Možno vám trochu pripomínajú keramické nádoby na uskladnenie potravín, ktoré mali v kuchyni naše babičky. Majú však, samozrejme, dokonale tesniace viečko, ktoré zabezpečí, že káva vydrží, kým ju vypijete.