Ako získať najlepšiu kávu z automatického kávovaru

AJ S AUTOMATICKÝM KÁVOVAROM SI MÔŽETE PRIPRAVIŤ VLASTNÚ KÁVU

Samozrejme, ak chcete mať prípravu kávy pod kontrolou, hľadajte predovšetkým pákový kávovar. Chcete ušetriť čas, pripraviť si kávu bez zložitého ovládania, dokonca len jedným tlačidlom? Potom je automatický kávovar tou správnou voľbou.

Mnohí ľudia však žijú v domnienke, že všetko, čo môžete s kávovarom urobiť, je len stlačiť to jedno tlačidlo. To nie je celkom pravda. Dokonca aj v automatickom kávovare môžete nastaviť prípravu kávy presne podľa svojich predstáv a nabudúce už stačí stlačiť len jedno tlačidlo. Ako môžem nastaviť hrubosť mletia, dávkovanie a veľkosť nápoja? To všetko je možné vďaka automatickému kávovaru.

ZÁKLADOM JE KVALITNÁ FILTROVANÁ VODA

Keďže káva, konkrétne napríklad espresso, obsahuje približne 96 % vody, mala by byť prvou vecou, s ktorou začnete, ak chcete z kávovaru vyťažiť maximum.

Ak máte malý automatický kávovar, ktorého prívod vody funguje na základe zásobníka, je pre vás riešením filtračná kanvica. Ďalšou možnosťou sú filtračné kazety určené priamo do zásobníka na vodu. A napríklad značka Nivona vyrába vodný filter na mieru pre svoje kávovary . Veľké profesionálne stroje získavajú vodu z vodovodnej siete a v takom prípade je potrebné používať filtračné vložky na zabezpečenie dobrej kvality vody .

KVALITNÉ KÁVOVÉ ZRNÁ PRE MAXIMÁLNY VÝKON AUTOMATICKÉHO KÁVOVARU

Naprípravu kávy je potrebná aj kvalitná voda, preto nemôžem opomenúť fakt, že ak do kávovaru nasypete nekvalitné prepražené zrná, nikdy z neho nedostanete skvelú kávu , pretoje potrebné klásť dôraz aj na výber kávových zŕn. Okrem toho veľmi tmavé pražené zrná s mastným povrchom veľmi rýchlo nahromadia v kávovare množstvo usadenín, čo ovplyvní nielen vašu šálku kávy, ale aj životnosť kávovaru.

Hoci sú zásobníky na kávu v automatických kávovaroch pomerne objemné, je lepšie vyhnúť sa ich plneniu celým polkilovým balením kávy. Je to preto, že zásobník kávu úplne neizoluje a nie je to správny spôsob jej skladovania. Do kávovaru je lepšie častejšie sypať menšie množstvá. Zdroj.

NASTAVENIE HRUBOSTI MLETIA NA AUTOMATICKOM KÁVOVARE

Automatický kávovar urobí takmer všetko za vás, dokonca aj pomelie kávu, ale to neznamená, že ho nemôžete ovládať a vychutnať si kávu podľa svojich predstáv. Správna hrubosť mletia je pri automatických kávovaroch rovnako dôležitá ako pri iných spôsoboch prípravy kávy. Ak chcete nastaviť hrubosť, skúste nájsť koliesko alebo tlačidlo s veľkým a malým zrnkom, pričom malé zrnko je najjemnejšie a veľké najhrubšie. Na kávovaroch s digitálnym displejom nastavíte hrubosť na príslušnej stupnici.

Neočakávajte, že nastavíte jednu hrubosť a tá vám bude vyhovovať, budete sa s ňou musieť trochu pohrať. Ideálne je teda začať s jemnejším mletím, a ak sa vám káva zdá príliš horká, pre ďalší nápoj nastavte mletie o niečo hrubšie. Ak začnete s najjemnejším mletím, môžete riskovať, že sa mlynček zasekne a káva bude naozaj horká.

Ak vám espresso vyjde za 3 sekundy, nemusíte ho ani ochutnať, pretože niečo nie je v poriadku.

VYVÁŽENÉ ESPRESSO VĎAKA SPRÁVNEMU POMERU KÁVY A VODY A NASTAVENIU TEPLOTY NA AUTOMATICKOM KÁVOVARE

Pred stlačením tlačidla pre váš obľúbený nápoj je potrebné na prístroji nastaviť niekoľko vecí, a to teplotu nápoja a množstvo použitej vody. Keď potom zistíte, ktoré nastavenie robí vašu kávu najchutnejšou, máte vyhraté.

Okrem hrubosti môžete na automatickom kávovare nastaviť aj množstvo vody. Je to podobné, ako keď si vyberáte, koľko vody necháte pretekať cez kávovar Chemex alebo koľko vody použijete v kanvici Moka. Takto určíte, aké silné, horké alebo vodnaté bude vaše espresso. Množstvo vody nastavíte pomocou možnosti objemu, čo znamená, koľko mililitrov bude mať vaše espresso.

Podobne môžete upraviť aj množstvo kávy na dávku, ktoré zvyčajne nájdete pod údajom o veľkosti porcie. Objem a množstvo kávy idú ruka v ruke, preto sa nebojte experimentovať a zistiť svoj obľúbený pomer. Štandardný pomer je 1:2, teda približne 14 g kávy na 28 ml vody. Nezabudnite, že aj malé úpravy v gramoch alebo mililitroch môžu ovplyvniť chuť kávy. Okrem toho niekedy nemusí byť riešením napríklad zníženie objemu, ale úprava hrubosti. V niektorých kávovaroch nájdete túto funkciu pod voľbou, ako silnú alebo aromatickú kávu chcete.

Napríklad:

  1. Mámrád kávu, ale chcem väčšiu porciu espressa pridám množstvo vody, ale aj kávy. Hrubosť neupravujem.
  2. Káva je príliš vodnatá a kyslá → nastavím jemnejšie mletie a pridám množstvo kávy.

Môžete tiež nastaviť teplotu vody. Mala by však mať teplotu okolo 96 °C. Príliš horúca voda by kávu spálila a nedostali by sa do nej všetky chute a vône, ktoré sa môžu nachádzať v šálke. Na druhej strane, ak je príliš nízka, kávu dostatočne neextrahujete a nedostanete z nej všetky arómy a chute.

CAPPUCCINO ALEBO LATTE Z AUTOMATICKÉHO KÁVOVARU

Je vaším obľúbeným tlačidlom na kávovare to s nápisom cappuccino alebo caffe latte? Áno? Potom sa dozviete, ako môžete upraviť dávkovanie alebo teplotu mlieka a vychutnať si lahodné cappuccino.

V niektorých kávovaroch môžete pripraviť len espresso alebo lungo, ale tých nie je veľa. Väčšina kávovarov má aj zásobník na mlieko. Vo všetkých prípadoch je však vedená cez samostatnú trubicu, či už je nádržka viditeľná vedľa stroja, alebo sa nachádza vo vnútri. V profesionálnych, ale aj v niekoľkých domácich kávovaroch sa môžeme stretnúť aj so samostatnou tryskou, ako to poznáme z pákových kávovarov. Jedným z nich je napríkladGaggia Magenta Plus.

Základomje použiť chladené mlieko, pretože teplotu mlieka doslova nemôžete regulovať, existuje niekoľko faktorov, ktorými môžete ovplyvniť chuť mlieka. Mnohé kávovary neohrievajú mlieko na určitú teplotu, ale na určitý čas. Ak je teda mlieko už na začiatku teplé, je väčšia pravdepodobnosť, že sa v prístroji spáli. Rovnako ako pri káve pripravovanej pomocou pákového kávovaru, ani pri automatickom kávovare nepodceňujte výber mlieka. Preto ideálne siahnite po plnotučnom alebo rastlinnom mlieku s prídavkom baristu.

Podobne ako množstvo vody by ste mali upraviť množstvo mlieka v časti o veľkosti porcie podľa toho, koľko mlieka máte radi v káve. Štandardná veľkosť cappuccina je približne 140-150 ml mlieka a 30 ml kávy.

ČISTÝ AUTOMATICKÝ KÁVOVAR AKO ZÁKLAD DOBREJ KÁVY

Do kávovaru môžete dať tie najlepšie zrná, môžete ho dokonale nastaviť, ale ak je špinavý, je nepravdepodobné, že bude pripravovať dobrú kávu.

Automatické kávovary majú aj automatické čistenie, ale to neznamená, že sa oň nemusíte vôbec starať. Program budete používať predovšetkým na čistenie mliečnych ciest. Na čistenie kávovej usadeniny sa vám budú hodiť napríklad tablety Cafetto S15.

Naše video s kávovarmi Sencor SES 9010 a SES 9020 vám tiež ukáže, ako vyzerá čistenie automatického kávovaru.

KÁVU Z POHODLIA POSTELE VĎAKA MOBILNEJ APLIKÁCII

Začať prípravu kávy z postele už nie je sci-fi, ale realita. Ak si chcete vychutnať kávu odkiaľkoľvek, nemali by ste si nechať ujsť automatické kávovary, ktoré môžete ovládať pomocou aplikácie. V našej ponuke automatických kávovarov zamerajte svoju pozornosť nakávovary Nivona. Vďaka pripojeniu Bluetooth vám kávovar okrem výberu kávy umožňuje napríklad zistiť,koľko kávy je v zásobníku alebo či je potrebné kávovar vyčistiť.

Komu sa nepáči predstava, že vstane a pomocou mobilného telefónu si zapne varenie kávy? To už nie je vzdialená budúcnosť, ale realita, ktorú si môžete dopriať vďaka automatickým kávovarom Nivona. Zdroj.


Odporúčané produkty6