Bielené a nebielené kávové filtre

"A prosím, dvojitý filter na šesťdesiatku," poviem baristovi a spomeniem si, že zajtra si nebudem mať do čoho urobiť kávu.

"A chcete bielenú alebo nebielenú?"

A je to tu znova - moja rozhodovacia paralýza! O tom, akú a prečo by som mala chcieť a ako som sa nakoniec rozhodla, bude reč v nasledujúcich riadkoch.


Ako vznikol kávový filter?

Vynálezkyňou kávového filtra je Nemka Melitta Bentzová. Áno, Melitta! Papierové filtre vynašla v roku 1908 tak, že zložila list z pítka (pamätá si ešte niekto na pítko?) a nechala cezň kvapkať pripravovanú kávu. Spoločnosť Melitta, ktorú pani Bentzová založila v tom istom roku, dnes vyrába kávovary na prekapávanú kávu, drippery a ďalšie kávové príslušenstvo vrátane papierových filtrov.

Melitta Bentz

Bielená vs. prírodná káva

Na trhu sú zvyčajne dostupné dva druhy papierových kávových filtrov: bielené a nebielené. Bielené filtre sú, ako už názov napovedá, biele. Papier použitý na výrobu filtra prechádza chemickým procesom, ktorý bieli prírodný papier.

Na druhej strane, nebielené filtre sú hnedé a neprechádzajú žiadnym chemickým spracovaním. Hoci slúžia na rovnaký účel, existuje medzi nimi niekoľko zásadných rozdielov.


Látkový, kovový alebo papierový filter? Prečítajte si článok, v ktorom nájdete ďalšie možnosti filtrovania kávy!


Ako sa bielia filtre?

Papier používaný na výrobu bielych filtrov je vždy chemicky bielený. Dosahuje sa to buď pomocou chlóru, alebo kyslíka. Chlór je škodlivý pre ľudí, ktorí s ním pracujú, aj pre prírodu, ak dôjde k väčšiemu úniku. Kyslík je preto na bielenie papiera o niečo šetrnejší.

Nebielené filtre, ktoré sú vyrobené z prírodného papiera, sú preto šetrnejšie k životnému prostrediu. Zvyčajne sú aj o niečo lacnejšie.

Rôzne typy kávových filtrov | uncoolcoffee.com

Je tu však ešte jedna premenná. Použitie chlóru je oveľa lacnejšie ako použitie kyslíka, takže lacnejšie biele filtre práve prechádzajú procesom chlóru. Chlór tak pomáha výrobcom udržať nízku konečnú cenu.

Nemusíte sa však obávať - po prvé, množstvo chlóru v samotných filtroch je prakticky nulové a po druhé, spoločnosti musia na obale filtra uviesť, aký spôsob bielenia používajú. Tento proces zahŕňa reakciu medzi oxidom siričitým a chloridom sodným, ktorý sa viaže na celulózu a vlákna v papieri a odstraňuje lignín, ktorý spôsobuje, že prírodný papier má takú farbu, akú má.

Prečo sa filtre bielia?

To je otázka. Pôvodný dôvod je pravdepodobne veľmi povrchný. Je to ten, že biele filtre jednoducho považujeme za krajšie a hygienickejšie ako obyčajné hnedé filtre. A akosi sme si jednoducho zvykli na pekné biele veci na pultoch a výrobcovia to vedia.

Hlavná výhoda bielených filtrov

Bielený filter pre Chemex

Na obhajobu bielených filtrov treba dodať, že pri príprave neuvoľňujú toľko chuti papiera ako prírodné, pretože tá odchádza spolu s farbou počas spomínanej chemickej reakcie. Nie je preto potrebné ich tak dôkladne oplachovať. V prípade oboch typov však odporúčam oplachovanie horúcou vodou. Koniec koncov, je len málo horších vecí ako tešiť sa na šálku skvelého výberu, absolvovať celý rituál a na jeho konci zistiť, že pijete papier.

Je lepší bielený alebo nebielený kávový filter?

Mnohí kávoví maniaci teoretizujú, že nebielené filtre sú lepšie ako bielené, pretože pri ich výrobe sa nepoužíva toľko chemikálií. A v podstate majú pravdu.

Ak proti sebe postavíte bielené a nebielené kávové filtre, podľa toho, čo dnes vieme, v skutočnosti majú väčšiu šancu vyhrať tie nebielené, prírodné. Sú šetrnejšie k životnému prostrediu a bývajú lacnejšie.

Napriek tomu! Nepochybne sú bielené filtre lepšie v tom, že pri menej dôkladnom prepláchnutí neovplyvňujú chuť pripravovanej kávy. Výber teda samozrejme v konečnom dôsledku závisí od preferencií každého z nás.


Osobne som si to nechal vysvetliť od baristu a odteraz vždy zvažujem vplyv výberu kávových filtrov na životné prostredie. A budem ich tiež dôkladne oplachovať. A čo vy?


Často kladené otázky

Sú bielené filtre bezpečné, keď píšete o chlóre atď.

Sú a nie je sa čoho obávať. Zásadný problém s používaním chlóru je v tom, kde sa bielený papier vyrába.

Existujú aj iné možnosti ako papierové filtre?

Odporúčané produkty6