Čerešne skrývajúce kávu

OVOCIE JE V KÁVE, PRETOŽE KÁVA JE OVOCIE

Káva sprevádza každodenný život ľudí na celej planéte. Niektorí ju pijú viac, iní menej, ale snáď každý môže povedať, že káva je nápoj zkávových zŕn. Väčšina ľudí sa s týmito zrnami počas svojho života aj stretla. Ešte menej ľudí sa stretlo sozelenou kávou. Čo predchádzalo vzniku týchto zŕn , je potom mnohým neznáme. Teda. Kto z vás, milí čitatelia, videl alebo dokonca ochutnal kávovú čerešňu? . V momente, keď sa ľudia dozvedia, žekávové zrno je semeno z plodu podobného bobuli, ktorý rastie na kávovníku, začnú chápať a rozumieť. Prečo v káve cítia vôňu ovocia, jeho sladkosť a kyslosť.

KDE RASTÚ KÁVOVNÍKY

V tropickýchkrajinách, kde je teplo, vlhko a sú tam hory. Práve tam rastú kávovníky. Zelené rastliny rôznych veľkostí, od kríkov až po vysoké stromy. Ich listy sú podlhovasté, na okrajoch zvlnené a sýtozelené. Keď je správny čas, kvitnú. Otvoria sa biele päťpočetné kvety, ktoré vydávajú jemnú vôňu pripomínajúcu jazmín alebo ibištek. Rozkvitnú azačnú tvoriť plody. Kávové čerešne. Nezrelé zelené, malé, tvrdé plody sa časom zmenia nazrelé, červené, lesklé čerešne. Niekedy žltá až oranžová alebo ružová. Farba závisí od odrody kávovníka. Pohľad na vetvičky pokryté farebnými čerešňami na pozadí zelených listov je očarujúci. Inšpiruje objektív fotografa, aby ho zachytil. Takýto kávovník je obľúbeným opakujúcim sa motívom na stenách kaviarní. Spolu s pákou kávovaru a tamperom je jedným zo symbolov kávy vytetovaných na rukách baristov a milovníkov kávy. Ako obraz ich duše milujúcej kávu.

ROK LIEČBY

Kávové čerešne dozrievajú pomaly a postupne. Zvyčajne trvá 9 až 11 mesiacov, kým úplne dozrejú. Kávovníky Coffea canephora (robusta) zvládajú vyššie teploty až do 30°, takže sa môžu pestovať v nižších nadmorských výškach. Prvé plody sa objavujú tri až šesť rokov po výsadbe. Jej dlhovekosť je daná jej produktivitou. Kávovník sa zvyčajne obnovuje po 30 rokoch. Takto staré rastliny už majú nízke výnosy. Preto sa nahrádzajú novými, mladými a sviežimi kávovníkmi.

Kávovník je zaujímavý svojím postupným dozrievaním. Na jednom mieste môžete na kríku vidieť kvety aj zrelé alebo formujúce sa čerešne.


BEZPEČNÝ ÚKRYT KÁVOVEJ ČEREŠNE

Kávovník sa skladá z niekoľkých vrstiev. Tvrdá škrupina. Tá je tvrdá a lesklá. Jej chuť je horká. Škrupina je hlavnou ochranou pre poklad ukrytý vo vnútri bobule - kávové zrná. Tie sú ukryté v strede kávovej čerešne. Zvyčajne sa tu skrývajú dve zrná. Ak v kávovej čerešni rastie lenjedno zrnko, hovoríme jej perlová káva. Výnimočne sa v bobuli nachádzajú viac ako dve zrná. V priemere sa z jedného kávovníkového kríka ročne urodí približne trištvrte kilogramu kávových zŕn.

Medzi šupkou (exokarp) a zrnami sa nachádzadužina (mezokarp), slizký obal kávových zŕn. Poslednou ochranou samotných zŕn je ich pergamenový obal (endokarp). Počas procesu spracovania kávy sa tieto vrstvy postupne oddeľujú od zŕn. Všetky tieto časti sa zároveň spracúvajú ako vedľajšie produkty spracovania. Používajú sa v kozmetike alebo ako hnojivo v poľnohospodárstve, napríklad pre potreby kávových fariem. Šupky týchto čerešní sa môžu použiť aj v potravinárskom priemysle. známe ako kaskára a pripravuje sa z nich vynikajúci čaj.

KÁVA AKO SUPERPOTRAVINA

Jedlá je ajsamotná dužina. Dokonca chutí príjemne sladko. Cukry v dužine totiž prijímajú zrná a prenášajú sladkú chuť do našej šálky. Najčastejšie sa jej chuť opisuje ako niečo medzi mangom a melónom. Jadrá však zaberajú väčšinu čerešne. Malý obsah dužiny a tiež jej slizkáštruktúra sú dôvody, ktoré neprospievajú používaniu kávových čerešní ako klasického ovocia. Vzhľadom na množstvo prospešných látok a antioxidantov obsiahnutých v týchto plodoch sa ľudstvo snaží vymyslieť riešenia pre iné možnosti spracovania kávy. Napríklad použitie kávových čerešní na výrobu sirupu. Tieto čarovné bobule by sa pri nápaditom spracovaní mohli zaradiť medzi vysoko zdraviu prospešné potraviny, tzv. superpotraviny. Zároveň by sa tým vytvorili ďalšie príležitosti pre poľnohospodárov a využitie ich produkcie v iných odvetviach.

ČO NÁM NA HODINÁCH PRÍRODOVEDY NEPOVEDALI

Káva je pre mnohých ľudí stále dobre známa neznáma. Pijú ju každý deň, možno celý život, a nikdy nevedeli, ako sa tmavé pražené zrná dostali do ich kávového vrecka. Takako je dôležitý tok informácií o káve pre poľnohospodárov, vidíme dôležitosť dostupnosti vedomostí o káve pre spotrebiteľov. Teda pre ľudí, ktorí ju nakoniec pijú. Možno práve tento holistický pohľad na kávu môže otvoriť obzory aj zarytým konzumentom "štandardného" turka. Napríklad pani v hornej časti článku odišla domov s príbehom o kávovej čerešni a kávových zrnách z Brazílie. Vedela, že zaplatila za balíček stopercentnej kávy. Doma ju s manželom popíjala a rozprávala mu o tom, čo pije. O dva týždne sa s ním vrátila po ďalšie zrná: "Teraz chceme ochutnať vašu medovú novinku!"