Čo je espresso lisované za studena

Za studena lisované espresso

Ako už názov napovedá, ide o za studena lisované espresso. Na prvý pohľad by sme povedali, že ide jednoducho o šálku kávy extrahovanej pomocou studenej vody. Nie je to však také jednoznačné.

Randy Anderson, konzultant v oblasti kávy a zakladateľ spoločnosti Cold Brew Consulting, uviedol, že na to, aby sa studené lisované espresso považovalo za espresso, musíte vyvinúť podobný tlak, ktorý "pretlačí" studenú vodu cez kávovú vňať.

Dôležitým krokom pri príprave je aj nejaká preinfúzia, ktorá pomôže extrakcii a zabezpečí, že všetko bude fungovať správne. Samozrejme, káva sa musí pripraviť zo studenej vody a extrahovať pod vyšším tlakom.

Nevýhodou tejto prípravy je dlhšie čakanie. Ak sa chystáte pripraviť espresso lisované za studena, počítajte s tým, že to bude trvať dlhšie ako bežné espresso.

Výsledkom tohto dlhšieho procesu je však už vychladená šálka espressa, ktorá je ideálna napríklad na prípravu ľadových espresso nápojov. Navyše, keďže espresso je už vychladené, nemusíte sa obávať, že horúce espresso rozpustí všetok ľad v ľadovom nápoji.

ⓘ Espresso lisované za studena sa dobre hodí na prípravu espresso nápojov, ako sú napríklad espresso toniky a ľadové latté. Studené espresso zaručí studený nápoj, takže nebudete musieť pridávať ďalší ľad na zriedenie nápoja.

Čím sa líši od klasického espressa?

Tradičné espresso sa na rozdiel od studeného espressa pripravuje z horúcej vody. Tento proces zahŕňa veľký tlak, teplo a paru a jeho výsledkom je šálka kávy, ktorú je najlepšie vychutnať horúcu a čo najskôr , aby nezhorkla.

Za studena lisované espresso si môžetedlhšie vychutnávať samot vďaka jeho studenej teplote alebo z neho pripraviť rôzne ľadové nápoje. Espresso si skôr vychutnáte samotné alebo s pridaním šľahaného mlieka vo forme latte alebo cappuccina.

Ako pripraviť espresso lisované za studena

Espresso pripravené za studena, bez kľúčovej zložky teploty. Je to vôbec možné? Odpoveď na túto otázku je v skutočnosti trochu zložitejšia ako áno alebo nie.

Môže sa zdať, že stačí zachovať rovnaký postup ako pri príprave tradičného espressa. Do zásobníka by sme mohli jednoducho naliať vychladenú vodu alebo vodu izbovej teploty.

Pravdepodobne by to fungovalo, ale nedostali by sme tú najlepšiu šálku kávy. Studená voda je v skutočnosti menej účinná pri extrakcii chutí a aróm v porovnaní s horúcou vodou. Preto je potrebné urobiť niekoľko zmien, aby sa to kompenzovalo.

To samozrejme nie je možné pri väčšine tradičných kávovarov , pretože neexistuje spôsob, ako sa vyhnúť ohrevu vody na prípravu kávy.

Ručný presovač alebo AeroPress môže byť tým správnym spôsobom, ktorý nám pomôže pripraviť dobré studené espresso.

Studené lisované espresso s kávovarom Flair

Dobrým spôsobom prípravy za studena lisovaného espressa je ručný pákovýkávovar Flair . Na dosiahnutie dokonalého za studena lisovaného espressa je všakpotrebné urobiť niekoľko zmien .

Vedúci oddelenia vzdelávania a komunity spoločnosti Flair Espresso, Andrew Pernicano hovorí, že nedostatočná teplota značne sťaží dosiahnutie rovnakej úrovne extrakcie a rozpustnosti. Preto je potrebné zvýšiť množstvo mletej kávy v portafiltri, aby ste mali viac rozpustných látok.

Ako postupovať?

 • Budete potrebovať približne 20 g mletej kávy .
 • Dajte kávupredinfúzovať do studenej vody asi na 1 - 1,5 minúty.
 • Potom je čas vyvinúť tlak.
 • Pomaly ťahajte páku nadol a sledujte dno koša portafiltru.
 • Keď sa objavia prvé kvapky espressa, podržte páku na mieste a pred zvýšením tlaku na plných 9 barov urobte prestávku na požadovaný čas predinfúzie.

Studené espresso AeroPress

Ďalšou možnosťou na prípravu studeného lisovaného espressa je AeroPress. Jednoduchý prístroj, ktorý nám poskytuje rýchlu a jednoduchú prípravu (studeného) espressa.

Ako postupovať?

 • Opäť budete potrebovať približne 20 g mletej kávy.
 • Umiestnite AeroPress dnom nahor.
 • Stlačte piest do polovice. Tým zabezpečíte, že voda a káva zostanú v kontakte, keď kávovar otočíte.
 • Nalejte 80 g ľadovo studenej vody.
 • Miešajte 40 sekúnd a potom nechajte lúhovať 1minútu.
 • Pridajte filter na uzáver, nasaďte ho. Otočte varič a stlačte.

Čo cítime v šálke

Na rozdiel od klasického horkého a kyslého espressaprevláda v espresse lisovanom za studenasladšia a jemnejšia chuť .

Preto za studena lisované espresso skvele chutí v kombinácii s citrusovými alebo perlivými limonádami s vyššou kyslosťou.

Za studena lisované espresso VS. ľadové espresso

Ako sa líši za studena lisované espresso od známeho ľadového espressa? V prvom rade je to príprava. Ľadové espresso sa pripravuje horúce a potom sa doň vloží ľad, aby sa ochladilo.

Naproti tomu za studena lisované espresso sa pripravuje studené hneď na začiatku. A vďaka tomu je jeho chuť výraznejšia a lepšia.

Problémom ľadového espressa je, že pri ochladzovaní horúceho espressa sa kyselina chlorogenová mení na kyselinu chinovú a to spôsobuje jeho horkú chuť.

Možno vás zaujíma, kde a ako môžete vyskúšať za studena lisované espresso. A či je alebo sa stane základom espresso kaviarní. V súčasnosti nie je príprava espressa za studena v kaviarňach typická a v blízkej budúcnosti sa pravdepodobne ani nestane, pretože zariadenie na rýchlu a spoľahlivú prípravu espressa za studena zatiaľ neexistuje.

Ak nám budúcnosť prinesie špeciálne stroje na prípravu espressa za studena, mohlo by to pre kaviarne znamenať zmenu. Koniec koncov, ľadová káva je už teraz dôležitou súčasťou tohto odvetvia a rýchla príprava tohto studeného nápoja by ju len zlepšila.