Čo možno vyčítať z obalu kávy

NAME

Väčšina pražiarní kvalitnej kávy pomenuje svoju kávu podľa farmy alebo regiónu, kde bola káva vypestovaná. Ak v názve uvidíte výraz "finca" alebo "estate", je veľká pravdepodobnosť, že ide o jedinú kávu, ktorá pochádza z konkrétnej farmy s veľmi vysokou vysledovateľnosťou. V mnohých krajinách produkujúcich kávu je bežné, že sa pri spracovaní miešajú rôzne farmy. Len malý počet pražiarní pomenúva svoje kávy priamo podľa výrobcu.

OBLASŤ

Kávu, podobne ako víno, ovplyvňuje "terroir". Čo to znamená? Terroir označuje konkrétne miesto, kde sa rastlina pestuje. Rastlina je ovplyvnená jedinečnými prírodnými podmienkami daného miesta, ktoré ovplyvňujú výslednú chuť.

V dôsledku toho si kupujúci kávy všímajú podobnosti medzi kávami z rôznych regiónov. Napríklad v etiópskej oblasti Yirgacheffe sa produkujú kyslé kávy s ľahkým telom a výraznou kvetinovou arómou. Naopak, v oblasti Tarrazu v Kostarike sa vyrábajú sladké kávy. Napríklad brazílske kávy majú zvyčajne nízku kyslosť a výraznú orechovú chuť.

SPÔSOB SPRACOVANIA

Jednou z mnohých dôležitých vecí pri káve je spôsob jej spracovania po zbere. Spracovanie sa týka toho, čo sa s kávou deje medzi zberom zrelých kávových čerešní a vývozom suchých zelených kávových semien. Existujú tri hlavné spôsoby spracovania výberovej kávy:

  • Suchý (prírodný) spôsob - káva je sladšia, má viac tela a menej kyslosti.
  • Mokrý spôsob - káva je jemnejšia a zvyčajne dosahuje vyššiu kyslosť.
  • medová metóda - káva je sladšia a má plnšie telo

MOKRÁ METÓDA

Každá z týchto techník má veľký vplyv na konečný chuťový profil kávy. V krajinách, ako je Kolumbia, Guatemala a Keňa, sa káva spracováva prevažne mokrou metódou. Pri tomto postupe sa odstránia plody alebo dužina a potom sa káva fermentuje a premyje, aby sa odstránil zvyšný sliz (lepkavý materiál z plodov, ktorý zostal na semenách). Kávy spracované mokrou cestou sú zvyčajne čistejšie, majú lepšiu sladkosť a čistejšiu chuť.

SUCHÁ (PRÍRODNÁ) METÓDA

Suchou cestou spracované kávy sú bežné na miestach, kde nemajú dostatočný prístup k vode. Napríklad v Jemene a západnej Etiópii. Čerešne sa hneď po zbere rozložia na betónovú podlahu alebo na "africké lôžka". Plody sa musia pravidelne obracať, aby sa zabránilo vzniku plesní. Káva sa potom suší spolu so zvyšnou dužinou, ktorá zostáva na semenách, čím sa vytvára profil ovocia s výraznejšou chuťou.

MEDOVÝ POSTUP

Medová metóda je krížencom suchej a mokrej metódy. Šupka sa mechanicky odstráni a potom sa zrná a dužina nechajú sušiť na slnku približne 15 až 20 dní. Počas tejto doby sa uvoľňujú cukry a znižuje sa množstvo vody v dužine. Názov je odvodený od lepkavej dužiny, ktorá pripomína med.

Existuje niekoľko druhov medu.

Rozdeľujú sa podľa množstva zachovanej dužiny:

  • Čierny med: 90 - 100 %.
  • Červený med: 90 - 100 %
  • Žltý med: 20-50 %
  • Biely med: 0-20 %

PÔVOD KÁVY

Aj keď je na etikete kávy uvedené napríklad bourbon, neobsahuje alkohol. Rovnako ako víno, jablká a prakticky každý iný poľnohospodársky produkt má svoju odrodu. Odroda má veľký vplyv na chuťový profil. Hoci sa komerčne pestujú stovky rôznych odrôd kávy, pravdepodobne sa stretnete s niekoľkými bežnými odrodami. Či už je to sladká a ťažká Typica, jasná a kyslá Caturra alebo jemná a kvetinová Geisha. Odroda kávy do určitej miery určuje chuťový profil.

V našom obchode môžete jednoducho kliknúť a vybrať si, ktorú odrodu kávy preferujete.

ALTITUDE

Prečo sa vôbec zaujímať o nadmorskú výšku, v ktorej bola káva vypestovaná? Nadmorská výška má priamy vplyv na veľkosť, tvar a chuť kávy, ktorú pijete. Pochopenie toho, prečo je nadmorská výška pri pestovaní kávy dôležitá, vám pomôže nájsť kávu, ktorá vám chutí, a na druhej strane sa dozviete o svojom obľúbenom nápoji trochu viac.

Káva arabica vo všeobecnosti uprednostňuje vyššie nadmorské výšky od 1 800 do 6 300 m n. m. a má radšej chladnejšie podnebie. Kávu arabica nájdete v ponuke rôznych druhov káv. Je kvalitnejšia a zvyčajne chutnejšia ako káva robusta. Kým káva robusta uprednostňuje nižšie nadmorské výšky približne 600 až 2400 m n. m. s teplejším podnebím. V týchto pásmach nadmorská výška výrazne ovplyvňuje kávu.

Pri správnom pestovaní sa z kávy s vyššou nadmorskou výškou získa káva kyslejšia, aromatickejšia a pestrejšia. Káva pestovaná v nižších nadmorských výškach má zvyčajne nižšiu kyslosť a nie takú plnú a rozmanitú chuť. Vo všeobecnosti platí, že káva vypestovaná vo vyššej nadmorskej výške má lepšiu chuť.

DÁTUM PRAŽENIA KÁVY

Väčšina odborníkov na kávu sa zhoduje, že najlepšie je konzumovať kávu do štyroch týždňov od jej upraženia. Vo všeobecnosti je lepšie vyhnúť sa kávam, ktoré majú uvedený len dátum "najlepšie do" a ktoré vôbec neuvádzajú dátum praženia.

Káva je najlepšia, keď je čerstvá. Nezabúdajte však, že káva sa musí odparovať , preto jejdoprajte štyri až sedem dní od praženia. Počas procesu praženia sa v zrnách kávy tvoria rôzne plyny vrátane oxidu uhličitého. Tento oxid uhličitý sa po pražení uvoľní zo zrna, čo sa nazýva odplynenie.

Káva je najlepšia do jedného mesiaca od praženia. Trvanlivosť na obale je zvyčajne tri mesiace. Neznamená to, že káva bude po mesiaci od sparenia pokazená, ale ak chcete z kávy získať tú najlepšiu chuť, vypite ju čo najskôr.

Káva, podobne ako všetky potraviny, reaguje s kyslíkom a časom stráca svoju čerstvosť, chuť a arómu. Chuť a aróma sú to, čo robí kávu lahodnou. Ak teda kávu vystavíte príliš veľkému množstvu kyslíka, skončíte s menej chutnou šálkou kávy. Správnym skladovaním však môžete čerstvosť kávy ochrániť a vychutnávať si ju oveľa dlhšie.

ĎALŠIE POZNÁMKY

Na obale ešte nájdete popis, ako káva chutí. Napríklad: čokoládová, kakaová, orechová alebo pomarančová, čierny čaj. Neočakávajte, že káva bude naozaj chutiť presne podľa uvedených výrazov. Tieto pojmy sa používajú len na porovnanie, aký chuťový profil môžete od kávy očakávať.