Domáci kávový kútik s kávovarom Chemex

Čo tak začať pripravovať skvelú filtrovanú kávu doma? Čo tak robiť ju od začiatku kvalitne a štýlovo? Pozdravte klasiku, ktorá je tu s nami už viac ako 80 rokov - Chemex!


Áno, budeme hovoriť o kávovare Chemex, pomôckach Chemex a o tom, čo budete potrebovať na vytvorenie štýlového a funkčného kávového kútika na vašej kuchynskej linke. Kútik, na ktorý sa budete tešiť, len čo počujete alebo vyslovíte slovo káva.

Chemex

Chemex je jednoduchá nádoba z borosilikátového skla, ktorá sa používa na prípravu filtrovanej kávy. Na svet ju uviedol okolo roku 1941 vynálezca Dr. Peter Schlumbohm. V Amerike sa v tom čase príliš neujala. Ešte väčšiu pozornosť si však získala s príchodom tretej vlny kávy.

Mimochodom, nie je to len skvelý vynález na prípravu kávy. S kávovarom Chemex si do domácnosti zaobstaráte aj krásny predmet, ktorý je od roku 1958vystavený vMúzeu moderného umenia vNew Yorku !

Povedzme, že na zriadenie takéhoto domáceho kávového kútika budeteChemex určite potrebovať . Na výber je niekoľko veľkostí. Jednou z takýchto štandardných je tá na 6 šálok kávy. Môžete si však vybrať aj taký na3 alebo taký na 10 šálok.


Chcete sa o kávovare Chemex dozvedieť viac ? Prečítajte sináš článok o tom, ako pripraviť kávu v kávovare Chemex.

Príslušenstvo Chemex

Kávovar Chemex už máme, ale chýba nám kľúčová súčasť, ktorou filtre. Môžete si vybrať buďprírodné, alebo bielené. Pri ich výbere si dajte pozor, aby ste si vybrali správnuveľkosť . Mimochodom, na trhu sú aj opakovane použiteľné látkové filtre pre Chemex alebo kovový filter, ktorý vydrží roky.

Medziďalšie príslušenstvo patrísklenená zátka pre Chemex alebo Able Travel Cup - gumový uzáver na utesnenie Chemexu. Vďaka týmto dvom doplnkom bude vaša káva chladnúť oveľapomalšie alebo budete môcť Chemex a kávu ľahšie prepravovať.

Mlynček na kávu

Bez mlynčeka sa jednoducho nezaobídete. No môžete si nechať namlieť kávu vo svojej obľúbenej pražiarni alebo kaviarni. Ale je škoda, aby ste prišli o tonajlepšie z vašejkávy ešte predtým, ako ju začnete pripravovať. To znamená jej chuť a arómu.

Či užide oelektrický alebo manuálny mlynček, určite sa poobzerajte po mlynčeku s mlecími kameňmi - oceľovými alebo keramickými. Len s takýmto mlynčekom, aj keď nebude najdrahší, budete môcť kávu mlieť rovnomerne.

Inými slovami, hrubosť mletia si môžete nastaviť podľa svojich preferencií. To nikdy nebudete môcť urobiťv sekáčiku na orechy, ktorý sa tvári ako lacný elektrický mlynček na kávu . A ako bonus bude vaša káva už vopred namletá z horúcich nožov.

Manuálne mlynčeky na kávu

Kvalitné a pritom cenovo dostupné manuálne mlynčeky na kávu začínajú približne na dvoch tisícoch korún. Dobre urobíte napríklad s mlynčekomTimemore Slim alebo s roztomilým a veľmi šikovným mlynčekom Porlex Mini II.

Ani nesmrteľný mini mlynček Knock Aergrindneurobí vášmu kútiku Chemex hanbu . A nakoniec Comandante - klasika, o ktorej snáď netreba ďalej diskutovať.

Elektrické mlynčeky na kávu

Ak vás nebaví otáčať kľukou alebo ste len netrpezliví, pomôže vám mlynček, ktorý sa točí a melie úplne sám. Môže to byť legendárny mlynčekWilfa Svart, štýlový mlynček Fellow Ode Brew alebo o niečo drahší Wilfa Uniform.

Baristická váha

Baristická váha je nevyhnutnou výbavou pre všetky typy prípravy kávy. Ak chcete vyskúšať niekoho iný recept alebo sa len vrátiť k tomu, ktorý sa vám osvedčil s konkrétnou kávou, potrebujete vedieť, koľko gramov kávy a koľkogramov vody ste použili a ako dlho to všetko trvalo.

Vprípade núdze vám na to postačí obyčajná kuchynská váha s presnosťou na 1 gram. Ak však kupujete výberovú kávu, ktorej cena nie je úplne zanedbateľná, je škoda neinvestovať niekoľko tisíc korún do kvalitného a presného prístroja , ktorý vám bude slúžiť roky.


Prečítajte si článok o tom, ako si vybrať baristickú váhu.

Ako základný model odporúčam malú váhu Rhinowares Coffee Gear Dose, ktorú kúpite pod tisíc korún. Ak chcete niečo lepšie, určite vás nesklame Brewista Smart Scale II™ alebo Timemore Black Mirror Nano. A ak chcete svojmu Chemexu zaobstarať skutočnešpičkového priateľa , pozrite si špičkové baristické váhy Acaia Pearl alebo Acaia Lunar.

Inteligentná váha Brewista V2

Kanvica s husím krkom

Príprave kávy v kávovare Chemex je potrebné venovať náležitú pozornosť. Kanvica s husím krkom je skvelým pomocníkom , pretože umožňuje nasmerovať tenký prúd vody presne tam, kam potrebujete, a voveľmi malých dávkach.

Štartovacou kanvicou pre váškútik Chemex môže byť napríklad Hario Buono. O stupeň vyššie je kanvica Brewista Smart Pour 2, ktorá má veľa doplnkových funkcií, ktoré pri príprave kávy a nielen v Chemexe veľmi oceníte. A veľmi vydareným kúskom aj z hľadiskadizajnu je Fellow Stagg EKG.


Pri rozhodovaní vám môže pomôcť - Náš článok o tom, ako si vybrať tú správnu kanvicu.

Takže? Cítite sa dostatočne inšpirovaní a motivovaní začať svoje nové kávové zázemie, ktorému dominuje tá čudná nádoba, ktorá vyzerá, akoby utiekla z chemického laboratória?

A potom ešte niečo! Veľký výber kávy vhodnej na prípravu v Chemexe nájdete tu!

Odporúčané produkty10