Fantastické brokolicové klíčky alebo ako dostať kofeín z tela

ČO VEDCI ZISTILI O VZŤAHU MEDZI BROKOLICOU A KOFEÍNOM

Skupina vedcov uverejnila v časopise Carcinogenesis štúdiu, v ktorej sa zaoberala vplyvom zeleniny na ľudský metabolizmus. Skúmali aj účinok pridania brokolice do bežnej stravy. Výsledok ukázal, že konzumácia brokolice má významný vplyv na metabolizmus kofeínu.

Ďalší výskum sa konkrétne zaoberal vplyvom doplnenia stravy o brokolicu na aktivitu CYP1A2. Enzýmu, ktorý je okrem iného zodpovedný za metabolizmus kofeínu. Výsledky týchto meraní potvrdili pôvodnú myšlienku, že brokolica indukuje aktivitu CYP1A2.

ČO JE CYP1A2

Celý názov Cytochróm P450 1A2 skrátene CYP1A2 je v skratke enzým, ktorý pomáha telu zbavovať sa rôznych látok. Patrí do skupiny cytochrómov P450 alias CYP. Tieto enzýmy sa starajú nielen o spomínané vylučovanie naučených zlúčenín, ale sú dôležité aj pre tvorbu alebo rozklad hormónov.

Každé ľudské telo obsahuje špecifickú genetickú informáciu, t. j. gén, ktorý kóduje konkrétny enzým. Od našich génov teda závisí, ako budú naše enzýmy nakoniec vyzerať, t. j. fungovať. Podľa tejto genetickej informácie sa vo všeobecnosti delíme (v súvislosti s kávou) na dve skupiny. Pomalí alebo rýchli metabolizéri kofeínu.

POMALÍ A RÝCHLI METABOLIZÉRI KOFEÍNU

S génom rýchleho metabolizátora kofeínu môžeme chodiť na kávu častejšie bez toho, aby sme pociťovali nežiaduce účinky prílišného množstva kofeínu. Jednoducho zvládneme väčší alebo častejší príjem kávy. Ľudia geneticky nastavení ako pomalí metabolizátori kofeínu sa, žiaľ, musia uspokojiť napríklad s jedným ranným espressom.

Ak prijmeme vyššiu dávku kofeínu, ako dokážeme metabolizovať, môžeme byť nervózni alebo nesústredení. Ohrozujeme aj náš kardiovaskulárny systém, pretože kofeín sťahuje cievy a zvyšuje krvný tlak .

V neposlednom rade musíme pri pití kávy brať do úvahy čas, ktorý kofeín zostáva v našom tele. Zvyčajne sa uvádza približne 4 až 6 hodín, ale čas potrebný na spracovanie kofeínu je riadený aj génom, a teda enzýmom CYP1A2. Káva v neskorých večerných hodinách má negatívny vplyv na kvalitu spánku.


DETOXIKAČNÁ SILA PEČEŇOVÝCH ENZÝMOV

Pečeň je dôležitým detoxikačným orgánom nášho tela. Práve tu by sme našli enzým CYP1A2. V pečeni prúdia približne 2 litre krvi za minútu a majú neuveriteľné samoliečebné schopnosti. Krv pretekajúca pečeňou sa tu filtruje a látky z nej získané sa triedia na tie, ktoré sa ukladajú v tele, zostávajú v krvi alebo sa z tela vylučujú.

Slúži ako zásobáreň niektorých vitamínov a tvorí sa tu žlč, ktorá potom putuje do žlčníka a stará sa o procesy metabolizmu tukov. Akonáhle do tela prijmeme toxické látky, či už z potravy, kozmetiky alebo inak z prostredia okolo nás, pečeň nás môže týchto škodlivých látok zbaviť.

Detoxikácia prebieha v dvoch fázach. Najprv sa komplexné toxíny premenia na menej škodlivé. V druhej fáze sa tieto toxíny následne odvádzajú z tela močom alebo žlčou vedúcou do čriev. Pečeň pritom využíva schopnosť enzýmu CYP1A2 spracovať kofeín.

PRÍNOS BROKOLICE PRE PEČEŇ

O brokolici sa často hovorí v súvislosti so zdravou výživou a životným štýlom vo všeobecnosti. V skutočnosti je takýmto maskotom zdravého životného štýlu už len svojou zelenou farbou. Jej pozitívne účinky na ľudské zdravie boli už mnohokrát potvrdené.

Krížovitá zelenina, ktorej hlavným predstaviteľom je chrumkavá brokolica, má významný vplyv na zdravie našej pečene. Zaradenie brokolice do našej pravidelnej stravy pomáha pri zvyšovaní schopnosti pečene zbavovať sa ťažkých kovov a rakovinotvorných látok, pri detoxikácii a v súvislosti s tým aj pri zbavovaní sa kofeínu.

KONZUMÁCIA BROKOLICOVÝCH KLÍČKOV

Zdravotné prínosy konzumácie brokolicových klíčkov môžete zvýšiť tým, že ich budete jesť inteligentne. To znamená, že brokolicu si najlepšie vychutnáte v surovom stave, prípadne vo svojom obľúbenom smoothie alebo v pare. Jedôležité nevariť brokolicu pri vysokých teplotách, ktoré ničia pozitívne zložky brokolice.

Skvelým spôsobom, ako si vychutnať prospešné účinky brokolice , jekonzumácia brokolicových klíčkov. V tejto forme obsahujú až 10-krát viac glukorafanínu ako brokolica. Glukorafanín je látka, ktorá sa mení na sulforafán, ktorý využívame na pomoc pri detoxikácii pečene. Je to tiež antioxidant, ktorý chráni telo pred škodlivými účinkami voľných radikálov.

Ráno si teda môžete dať na raňajky hrsť brokolicových klíčkov. Môžete ich pridať do šalátov alebo si nimi posypať chlieb s nátierkou. Ich konzumácia týmto spôsobom bude nielen efektná na pohľad, ale aj účinná pre vaše zdravie. Takýmito raňajkami posilníte funkciu pečene a enzýmov, vďaka čomu bude vaša každodenná káva pre vaše telo stráviteľnejšia.

AKO PRIPRAVIŤ BROKOLICOVÉ KLÍČKY

Brokolicové klíčky si ľahko vypestujete doma, možno aj vo vašej kuchyni. Začnite tým, že si kúpite semienka. Keďže budete chcieť konzumovať klíčky a nie pestovanú brokolicu, vyberte si semená, ktoré sú určené na klíčenie bez pesticídov.

Semená najskôr nechajte "naštartovať" tak, žeich namočíte na 8 až 10 hodín do vody. Namočené semená preneste na podložku na klíčenie alebo na kúsok vaty. Po 3 - 6 dňoch si môžete vychutnať čerstvé brokolicové klíčky. Počas obdobia rastu ich zavlažujte vodou 2- 3-krát denne.

Dbajte na to, aby semená nestáli vo vode. Mohli by splesnivieť. Na pestovanie brokolicových klíčkov nepotrebujete žiadnu pôdu, stačí svetlé miesto, dostatok vlahy a izbová teplota. Pred konzumáciou klíčky opláchnite. Potom klíčky skladujte v čistej uzavretej nádobe v chladničke, kde vydržia aspoň týždeň.

Ak sa chystáte naklíčiť viac ako jeden alebo viac druhov semien , určite sa vám bude hodiťšpeciálny trojposchodový zásobník na klíčky.