French Press a miešanie. Čo je pravdy na miešaní kávy vo French Presse?

Aká je pravda o French Press

Napriek svojej zdanlivej jednoduchosti má táto metóda prípravy kávy niekoľko háčikov. Jednou z najdiskutovanejších otázok je práve otázka miešania - či a kedy sa má nápoj miešať a lisovať.

French Press - miešať či nemiešať?

Niektorí baristi, ako napríklad James Hoffmann, odporúčajú kávu vôbec nestláčať ani nemiešať, aby sa zabránilo vzniku kávovej usadeniny. Iní sú zasa toho názoru, že káva sa nemá stláčať, ale iba miešať. A stretávame sa aj s názormi, že káva bysa mala jemne miešať na začiatku procesu varenia alebo by sanemala miešať vôbec.

Názory baristov na miešanie a stláčanie kávy vo french presse sa jednoducho líšia. Poďte s nami na rôzne faktory, ktoré môžu ovplyvniť váš nápoj.

Žiadne miešanie

Samotná horúca voda je jedným zo spôsobov, ako získať chuť z kávových zŕn. Kombináciou tepla a miešania získate zo zŕn oveľa viac chuti, čo môže ľahko viesť k nadmernej extrakcii. To je hlavný dôvod, prečo ľudia odporúčajú nemiešať kávu vo french presse.

Výsledkom nemiešania French Pressu je šálka kávy s veľmi jemnou chuťou, ktorá však obsahuje určitý sediment na dne šálky. Čo je spôsobené kovovým filtrom, ktorý má vyššiu priepustnosť ako tradičné papierové filtre.

Miešanie kávy pred varením

Je možné, že časť mletej kávy sa po pridaní vodyspojí alebo uviazne na dne french pressu. To môže zabrániť plnej chuti kávy, preto niektorí ľudia odporúčajú kávu rýchlo premiešať.

Po zamiešaní je šálka chutnejšia ako káva, ktorá nebola zamiešaná, nechutí preextrahovane a obsahuje veľmi málo usadenín.

Na druhej strane, Grady Buhler zo spoločnosti JJ Bean Coffee Roasters uvádza, že miešanievýrazne spomaľuje extrakciu kávy.

Miešanie po sparení

Mletá káva zvyčajne stúpa nahor a vytvára na povrchu vody kôru. Niektorí ľudia odporúčajú jemne miešať, aby sa kôra rozbila, alebo jednoducho pozbierať kávovú usadeninu.

Ak kávu po uvarení premiešate, výsledkom bude silná, horká káva s množstvom usadenín.

Experimentujte s french pressom

Trénerka Barista Hustle, Jessina Sartiani, vykonala niekoľko experimentov, aby zistila, či má miešanie zmysel. Pomocou štandardnej metódy pripravila sériu French Pressov.

V prípade prvej sady filtrov French Pressponorila filter len na päť minút po pridaní vody a potom počkala, kým uplynie celkovo desať minút. Potom sériu vypustila a zmerala extrakciu.

V prípade druhej sady filtrov na varenie kávymiešala kávu päť minút po pridaní vody, potom ponorila dávku po ôsmich minútach, potom ju vypustila po celkovo desiatich minútach a zmerala extrakciu.

Priemerná extrakcia je pri oboch metódach prakticky rovnaká - zaujímavé však je, že rozbitie kôry miešaním pred ponorením zrejme spôsobilo, že extrakcia je oveľa konzistentnejšia.

Štandardná odchýlka je takmer desaťkrát vyššia v prípade French Pressov pripravených jednoduchým ponorením kávy v porovnaní s tými, ktoré boli vopred premiešané.

Podľa Jessicy bol medzi týmito dvoma prístupmi zreteľný aj chuťový rozdiel. Káva, ktorá bola len namáčaná, mala slabšiu a viac rastlinnú príchuť.

Ako sa vyhnúť miešaniu?

Aksa chcete miešaniu french pressu úplne vyhnúť, odporúča sa použiť kanvicu s husím krkom. Pomocou neho jemne nalejte vodu na všetku kávovú usadeninu tak, aby bol každý kúsok kávy rovnomerne pokrytý.

Ak nemáte kanvicu s husím krkom , postačí vámobyčajná kanvica. Lenňou jemne pohybujte, aby ste sa uistili, že je všetka kávová usadenina dobre nasiaknutá, alebo ju nalejte o niečo rýchlejšie, aby ste ju rozvírili a premiešala sa.

Určite vás teda zaujíma, čo je na tom pravdy. Mala by sa káva vo french presse miešať, alebo je to zakázané? Názory na túto otázku sa rôznia - sto ľudí, sto chutí. Každá metóda má svoje pre a proti a je len na vás, ktorú si vyberiete.

Ponorenie bez miešania je pravdepodobne najtypickejšia metóda, ktorú ľudia používajú pri príprave kávy doma. Je bežná aj v kaviarňach, kde sa French Press podáva zákazníkom s malým časovačom, aby si mohli kávu sami dopiť. Na druhej strane metóda miešania ponúka baristovi väčšiu kontrolu a možnosť opakovať svoj vyladený recept.

Odporúčané produkty2