História kávy v Peru

Káva

Výroba kávy sa v Peru objavila v 17. storočí. O dve storočia neskôr sa odroda typica stále podieľa 60 percentami na vývoze z krajiny. V Peru žije viac ako 110 000 pestovateľov kávy, z ktorých väčšina je pôvodnými obyvateľmi týchto krajín a ako druhým jazykom hovorí španielsky. Priemerný farmár/poľnohospodár žije na dvoch alebo troch hektároch, niekoľko hodín od pohodlnej elektriny a tečúcej vody. Peruánsky vývoz kávy predstavuje dve percentá národného hospodárstva ajcelosvetovej ponuky kávy. Peru si rýchlo buduje celosvetovú reputáciu vďaka produkcii tradične pestovaných vysokokvalitných kávových zŕn Arabica.

Kávové hospodárstvo

Peruánske kávové hospodárstvo je malé a typická mokrá mlynská prevádzka v krajine je ešte menšia. Od mája do septembra poľnohospodári zbierajú zrelé čerešne a prinášajú ich do ručných rozvlákňovačov a drevených fermentačných nádrží. Táto tradícia mokrého mletia chráni peruánske vodné zdroje pred ničivými účinkami celulózky znečisťujúcej rieky. Po spracovaní kávy väčšina farmárov putuje pešo alebo na muliciach do najbližšieho mesta - cesta môže trvať od tridsiatich minút do ôsmich hodín. V sobotu sa námestie najbližšieho mesta stáva nákupnou a predajnou stanicou pre blízkych vzdialených výrobcov kávy. Farmári predávajú kávu a nakupujú tovar do svojich domovov, než sa vrátia späť na horské chodníky.

Predaj na trhu

Nešťastnou, ale príliš častou skúsenosťou s nákupom a predajom na trhovisku je príchod iba jedného kupujúceho. Tým sa dramaticky znižuje cena, ktorú poľnohospodári dostávajú za svoju kávu. Keďže v meste nie sú žiadne súkromné skladovacie priestory a k dispozícii sú len nespoľahlivé a drahé veľkosklady, poľnohospodári spravidla nemajú inú možnosť, ako akceptovať nižšie ceny. Nákupcovia v regionálnom hlavnom meste potom tento proces do týždňa zopakujú. Čím sú farmy vzdialenejšie, tým viac sa káva mieša a obchoduje s ňou skôr, ako sa dostane na pobrežie. Tam sa káva nasucho melie a pripravuje na vývoz. Tento neorganizovaný obchodný systém a izolácia odcudzili poľnohospodárov od konečného nápoja, ktorý pochádza z ich fariem. Pestovatelia dlhé roky pracovali na výmene hmotnosti/dolárov za kávu v pergamene, čím úplne odpojili myšlienku, že vyrábajú nápoj, ktorý sa použije alebo vyhodí v závislosti od jeho kvality. Sprostredkovatelia boli známi tým, že zvyšovali hmotnosť tým, že do každého vreca hádzali piesok a vodu .

Družstvá Fairtrade

Za posledné desaťročie sa peruánske malé družstvá spojili do hnutia a poskytli organizovanejšiu a výnosnejšiu príležitosť pre desaťtisíce drobných pestovateľov, ktorí boli kedysi vystavení vyššie opísaným vykorisťovateľským obchodným praktikám. Odhaduje sa, že 15 až 25 % z viac ako 100 000 drobných pestovateľov v Peru dnes patrí do družstevných organizácií. Tieto družstvá spolupracujú s medzinárodnými sieťami spravodlivého obchodu a environmentálnymi sieťami, aby stimulovali svoj rast. V spolupráci s partnermi, ako je Equal Exchange, sa peruánske družstvá drobných pestovateľov rýchlo stali druhým najväčším dodávateľom kávy s certifikátom Fair Trade po Mexiku a jedným z popredných svetových výrobcov ekologickej kávy. Vyššie ceny ponúkané prostredníctvom týchto certifikovaných a špeciálnych trhov posilnili družstvá a ponúkli poľnohospodárom aspoň určité cenové prémie. Priamejší prístup na trh tiež pomohol štyrom družstvám s certifikátom Fair Trade etablovať sa medzi 21 najväčších vývozcov kávy v Peru.

Investície

Družstvá investovali tieto cenové prémie a mnohé dary od medzinárodných rozvojových agentúr do budovania infraštruktúry na zlepšenie kvality, spracovania a vývozu kávy, do odbornej prípravy poľnohospodárov pri prechode na certifikovanú ekologickú výrobu a do projektov sociálneho rozvoja.

Rozdiely v poľnohospodárstve a obchode

Významné rozdiely, s ktorými sa poľnohospodári stretávajú, sú lepšie ceny, ktoré dostávajú na farme. Rozdiely sa týkajú organizácie a rozvoja kolektívneho pocitu identity prostredníctvom účasti v ich družstvách, možnosti vlastniť a kontrolovať svoje výrobné prostriedky a spoločného procesu učenia sa prostredníctvom odbornej prípravy a výmeny poľnohospodárov. Jedna z farmárok sa delí o svoje úvahy: "Kedysi neexistovalo žiadne školenie. Ale teraz nám hovoria o rodových rolách. Učíme sa ich oceniť".