Hodnotenie kávy – naša pavučina

Vo webshope sme pridali mapu jednotlivých káv, aby ste vedeli čo od ktorej kávy očakávať. Je to moje subjektívne hodnotenie a treba ho aj tak brať. Vaše preferencie a percepcia môžu byť iné. Pri niektorých kritériách som bral do úvahy intenzitu a nie kvalitu.

Kávy sme hodnotili na základe protokolu a formuláru SCAA (Specialty Coffee Association of America). Káva bola pražená na svetlo a bola 2 dni po pražení. Bodová škála sa pohybuje od 0-10, pričom ak kritérium je pod 5 bodov káva je chybná (takú u nás nenájdete) a 10 bodov dám len v prípade, že sa jedná o výnimočné kritérium. Rozhodovalo aj to, ako káva obstála očakávania z daného regiónu. Napríklad, keď Keňa má kyslosť 8 bodov a suchá Brazília tiež 8 to neznamená, že majú rovnakú kyslosť, ale to znamená, že Brazília je intenzívnejšia ako ostatné suché Brazílie na ktoré som zvyknutý.  Kritériá sme hodnotili nasledujúco:
Aróma – Vôňa kávy. Skóre je priemer z kombinácie z dojmu vôňe v suchom a mokrom stave.
Acidita – Miera živosti kávy. Hodnotil som intenzitu, nie kvalitu kyslosti.

Chuť – Hodnotil som dojem z chute, teda pocitu, ktorý nastane po vsiaknutí nápoja na ústnu dutinu a jazyk.

Telo – Hodnotil som intenzitu, nie kvalitu tela.

Dochuť – hodnotil som intenzitu a kvalitu chuti a arómy, ktorá nastane po prehltnutí nápoja.

Celkový dojem – Môj subjektívny názor ako sa jednotlivé elementy dopĺňajú a ako vytvárajú celok a ako reprezentujú očakávania z daného regiónu.