Najčastejšie problémy s pákovými kávovarmi

ČO ROBIŤ, AK NIEČO NA KÁVOVARE NEFUNGUJE

Vaši baristi by mali rozumieť svojmu elektronickému priateľovi. Aspoň trochu. Koniec koncov, sú to profesionáli. Preto by mali byť schopní odhadnúť, čo sa deje s kávovarom , keď káva nefunguje, namiesto paniky a volania servisného technika zakaždým, keď je s kávovarom niečo v neporiadku.

Najčastejšie problémy s kávovarmi však vznikajú vdôsledku nedostatočnej údržby. Skôr než bezradne zavoláte opravára kávovarov, skúste zistiť,či nie je niekde niečo upchaté. Usadeniny v rôznych častiach kávovaru sú hlavným problémom, ktorý spôsobuje poruchy kávovaru.

HEJ, POD KÁVOVAROM JE KALUŽ ALEBO KEĎ KÁVOVAR VYTEKÁ

Pod kávovarom ste našli vodu. Automaticky siahnete po utierke a utriete priestor pod kávovarom. Čoskoro je tu opäť kaluž. Prečo? Voda z odtoku kávovaru uniká, pretože nemôže plynule prúdiť do odtokového potrubia. Niečo ho blokuje. Preto nachádza cesty, ako je to v tomto vlákne, a vybieha odtiaľ na vašu lištu.

Urobtemu cestu vyčistením odkvapkávacej misky kávovaru, zásobníka na usadeniny ukrytého pod ním a nezabudnite na odtokovú hadicu. Všade sú prekážky, ktoré nútia vodu prúdiť a presakovať pod kávovar. Najčastejšie je touto prekážkou lúh, ktorý sausadzuje a zhromažďuje v týchto odtokoch.

TRYSKA NA NAPEŇOVANIE MLIEKA NEFUNGUJE

Chcete si urobiť cappuccino. Nalejte mlieko do hrnca, nasaďte trysku, zapnite a... nič. S malým množstvom pary, ktorá sotva uniká z trysky, by ste mlieko šľahali minimálne do večera. Ako je to možné, keď to naposledy fungovalo? Túto otázku môžete položiť aj kolegovi, ktorý mal predchádzajúcu zmenu pri kávovare. Pri vkladanítrysky do mlieka sa môže stať, že sa mlieko usadí vo vnútri trysky a zabráni vytekaniu pary. Ešte horšie sú zvyšky čokolády, ktorú tiež zahrievate na tryske.

Nedôkladné vyčistenie trysky spôsobuje, že je nepríjemné ju používať znova a znova, a hlavne: čo by na to povedala hygiena! Zámerne. Urobte si latte alebo cappuccino. Potom odskrutkujte trysku a pozrite sa, čo je vnútri. Otvory na konci dýzy sú upchaté čokoládou a mlieko tam zostalo od minulého týždňa. Teraz si pripravte latte. Užívajte si. Predpokladáme, že ho už nechcete piť.

Neponúkajte svojim hosťom niečo, čo by ste sami nechceli. Nekazte si kávu nevyčisteným kávovarom a nehazardujte so zdravím svojich zákazníkov tým, že riskujete kontamináciu baktériami zo starých usadenín mlieka. Pripoužívaní trysku vždy utrite a vyfúknite. Majte špeciálnu handričku, ktorá je určená len na trysku. Kávovar vrátane trysky čistite pravidelne po každom dni . Nezabúdajte naň a používajtešpeciálne produkty určené na jeho čistenie.

KEĎ Z KÁVOVARU UNIKÁ VODA

Máte problém s prietokom vody zo sprchovej hlavice kávovaru? Čo sa mohlo stať? Presne tak. Opäť by mohlo ísť o nejaký druh usadenín. Aj čistá voda, ktorá sa privádza z vodovodného potrubia, môže spôsobiť upchatie niektorých častí kávovaru. Je to dokonca jeden z najzásadnejších problémov spojených s prevádzkou týchto strojov. Spomeňte si na prekvapený výraz dámy v reklame na Calgon, keď jej opravár s fúzmi ukázal, ako jej vodný kameň zničil práčku. Hrozba vodného kameňa sa nevyhýba ani kávovarom. Najmä ak je napájaná "tvrdou vodou".

Filtráciavody je nevyhnutnou podmienkou presprávne fungovanie kávovarov. V súčasnosti sa zariadenie na filtrovanie a rafináciu vody automaticky kupuje spolu s kávovarom, a preto sa inštaluje už pri výstavbe novej kaviarne. Napriek tomu sa môže stať, že sa v kávovare usadí vodný kameň. Odvápnite ho. Používajte prostriedky na odstraňovanie vodného kameňa a udržujte kávovar v dobrom stave. Ak sa vodný kameň vymkne spod kontroly, oprava kávovaru vás môže stáť až 10 000 Kč.

PRAVIDELNE ČISTÍTE ZARIADENIE, ALE VODA STÁLE NETEČIE.

Známe príslovie "všetko s mierou" platí aj pri čistení kávovaru. Každý večer stroj dôkladne umyte pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov. Existujú aj prípady,keď nadmerné používanie Cafizy alebo iných chemikálií určených na čistenie kávovarov neumýva dobre hlavu kávovaru. V dôsledku toho táto chemikália potom bráni prúdeniu vody do hlavy kávovaru, čo nechceme, a dostáva sa aj do kávy v šálke, čo vôbec nechceme. Naša rada preto znie: "dobre vyčistite kávovar a potom ho opláchnite a prepláchnite".

POČÚVAJTE SVOJ KÁVOVAR

Váš kávovar s vami komunikuje. Neveríte tomu? Áno, máte. Informuje vás o teplote, na ktorú je nastavený, a o tlaku, ktorý používa na varenie. Ak máte problémy s prípravou espressa, počúvajte, čo vám kávovar hovorí. Sledujte, či sa používasprávny tlak, či je potrebné kávu variť pri nižšej teplote. Zistite, či páku neprepĺňate a kávovar sa potom snaží pretlačiť vodu cez toto množstvo kávy. Máte nastavené správne množstvo vody na varenie? O tom všetkom môžete diskutovať so svojím kávovarom.