Ideálna teplota na pitie kávy

Aká je optimálna teplota vody na prípravu kávy?

Úloha baristu je často široká a komplexná. Musia vedieť, na čo majú zamerať svoju energiu, čo sa majú naučiť a ako sa to naučiť. Správne vyladené espresso je nevyhnutné! Kľúčom k úspechu je vedieť, akú chuť chcete dosiahnuť, aby sa káva stala niečím viac než len nápojom. Ak si pri prvom dúšku spálite jazyk, je to jasný znak zle pripravenej kávy. A s popáleným jazykom nebudú ani lievance vedieť, ako chutia.

Príliš nízka teplota vody má za následok nedostatočnú extrakciu, a tým aj slabú chuť s kyslými tónmi. Podľa profesionálnych baristov je na uvoľnenie všetkých požadovaných látok potrebná voda s teplotou okolo 90 °C. To je teplota, ktorú by mala mať voda pri kontakte so zrnkovou kávou. Samotná čerstvo uvarená káva by mala mať v šálke približne 84 až 87 °C.

Samozrejme, závisí to od spôsobu prípravy a hrubosti mletia. Keďže teplota vody ovplyvňuje, aké zložky sa do nej uvoľňujú, nastavenie teploty je prvým krokom k vychutnaniu si obľúbenej kávy.

A ako je to s teplotou filtrovanej kávy?

Jedným z rozdielov medzi espressom a filtrovanou kávou je teplota. Už pri prvom dúšku môžete zistiť, či je chuť espressa čokoládová, orechová alebo ovocná. Zatiaľ čo pri filtrovanej káve sa sladkosť rozvinie, keď sa ochladí, a chuťový profil sa stane výraznejším.

Ak máte doma kanvicu s nastaviteľnou teplotou, ideálna teplota pre filtrovanú kávu je 90 - 93 °C. Ak nie, je dobré vypnúť kanvicu tesne pred bodom varu, aby sa chuť kávy, na ktorú sa tešíte, nespálila. Po dlhšej extrakcii káva stráca svoju arómu, chuť a charakter. A nikto nechce piť horkú kávu. Ak neviete, ako si doma pripraviť filtrovanú kávu, môžete si prečítať náš článok Ako pripraviť filtrovanú kávu.

Aj studená káva môže byť skvelá!

Nie vždy máme chuť na horúcu kávu. Čo ak sa vám práve pokazila kanvica, voda v nej nechce vrieť, ale vy práve potrebujete kávu? Odpoveď je jednoduchá. Všadeprítomný Cold Brew. Tento kávový zázrak nájdete v kaviarňach najmä v lete. Podávaný na ľade chutí skvele!

Ak nemáte náladu na kaviarenskú spoločnosť, nezúfajte! Cold Brew si môžete ľahko pripraviť aj doma.

Správna teplota mlieka pre cappuccino

Otázka za milión dolárov. Hovorím to preto, lebo ideálna teplota mlieka v kombinácii s kávou je predmetom sporu medzi mnohými kaviarňami a ich zákazníkmi. Espresso je pripravené, mlieko je našľahané tak, že barista konečne dostane tú dlho očakávanú labuť v cappuccine, a ide odniesť tú dokonale pripravenú kávu na stôl so skvelým pocitom, keď sa mu vráti spätná väzba "ale to je vlažné".

Zvážte, že mlieko, rovnako ako všetko, čo môžete spáliť. Takže keď požiadate baristu, aby vám pripravil horúce cappuccino, vlastne ho žiadate, aby vám priniesol spálenú kávu. Rovnako ako správna teplota vody, aj teplota mlieka ovplyvňuje chuť kávy.

Prečo musí mať mlieko do kávy správnu teplotu?

Kazeín je hlavnou bielkovinou, ktorá sa nachádza v mlieku. Spolu s cukrom sú hlavným kľúčom k vytvoreniu lahodnej, krémovej a dokonale lesklej peny. Počas šľahania sa uvoľňujú aj cukry v mlieku. Keď teda dosiahnete optimálnu teplotu 60 °C, cukry sa rozložia do svojej najsladšej formy. Ideálny prvý krok pre tých, ktorí chcú začať piť kávu bez cukru.

Mlieko pri teplote 70 °C znižuje chuť a štruktúru. Ak sa mlieko príliš zahreje, stratia sa cukry a zníži sa obsah bielkovín. To znamená, že už nebudete môcť vytvoriť dokonalú mikropenu. Ak ste teda fanúšikmi "extra horúcej kávy",skúste si nechať poradiť od nás, milovníkov deep L, a vychutnajte si svoje cappuccino alebo caffé latte tak, ako by sa malo podávať.

Ako správne piť kávu?

Všetci poznáte príslovie 100 ľudí, 100 chutí. Pre mňa má káva v tomto smere výnimku. Pretože ak si chcete kávu naozaj vychutnať, na cukor alebo mlieko ani nemyslite.

Ponorte sa do chuťových profilov

Moja obľúbená hra v kaviarni "spoznaj svoj chuťový profil" alebo cupping je niečo, čo si užívam každé ráno. Keď mi šéf konečne prinesie ten očakávaný ranný kopanec, rozoznám všetky chute a vône podľa vône aj chuti. Ak si chcete kávu skutočne vychutnať, je dobré obmedziť konzumáciu príliš slaných a korenených jedál. Stále sa snažím.

Ochutnávanie kávy je metóda, pomocou ktorej môžeme hodnotiť chuť, vôňu a kvalitu kávy. Niektorým ľuďom káva chutí len ako káva. Ale ochutnávanie vás môže presvedčiť o tom, ako nádherne chutia všetky kávy.

Ako správne piť espresso?

Ako sme už povedali, najdôležitejšie jenepridávať cukor ani mlieko. Keďže všetky sladké a ovocné tóny sa usadzujú na dne šálky, skúste espresso pred pitím premiešať lyžičkou. Vypite espresso čo najrýchlejšie, aby nevychladlo. Chuť sa mení s teplotou a espresso po dlhom čase zhorkne.

Pri degustácii hodnotíme kyslosť, vyváženosť tela a celkový dojem. Hodnotíme aj 3 ďalšie faktory:

  • Vôňa - to, čo vnímame nosom.
  • Chuť - to, čo cítime na jazyku
  • Vône - to, čo cítime nosom a jazykom

Ak nie ste práve profesionál a chcete zistiť chuťový profil len zo zvedavosti, skúste si priložiť lyžičku kávy k perám a nasať espresso do úst tak, aby sa vám rozšírilo po jazyku a podnebí. Dôležitá je chuť, ktorú pocítite v prvej sekunde, a dochuť na konci. V správne nastavenom espresse by ste mali cítiť sladkosť s mierne horkými tónmi a kyslosť alebo kyslosť.

Odporúčané produkty5