Káva Stenophylla ako káva budúcnosti

STENOPHYLLA AKO DIVOKÝ KÁVOVNÍK

Vo svetovej komerčnej produkcii kávy prevládajú kávy Arabica a Robusta. V menšej miere sa vyskytuje aj Coffea Liberica, ktorá však tvorí len 1 % celkovej produkcie kávy.

Arabica si svoje miesto vydobyla najmä vďaka svojej chuťovej variabilite, ktorá sa uplatňuje najmä pri selektívnych kávach, pri ktorých možno rôznym spracovaním získať kávy s chuťou červeného ovocia, čokolády alebo dokonca karamelu.

Robusta si drží svoje miesto najmä vďaka svojej trvanlivosti. Na svete však existuje celkovo 124 odrôd kávy, ktoré možno nájsť po celom svete, od Južnej Ameriky cez Afriku až po tropické oblasti Ázie. Väčšinu z nich však nepestujú poľnohospodári, ale ide o kávovníky, ktoré rastú divoko a Stenofila je jedným z nich.

ČO JE TO KÁVA STENOPHYLLA

Káva Stenophylla je jedným z divo rastúcich druhov kávovníka, ktorý rastie v západnej Afrike. Bola objavená začiatkom 19. storočia, ale v tom čase sa viac pozornosti venovalo kávovníku arabica a robusta. Stenophylla si ju však v posledných rokoch opäť získava.

Čerešne tohto kávovníka sú po dozretí veľmi tmavé až čierne. Jeho listy sú úzke, odtiaľ pochádza aj jeho český názov kávovník. Čo sa týka chuti, zdá sa, že je dosť podobná veľmi obľúbenej arabike.

ZABUDNUTÝ KÁVOVNÍK

Stenophylla bola kedysi pomerne hojne rozšírená v západnej Afrike, konkrétne v Sierra Leone, Guinei, Libérii alebo Pobreží Slonoviny, ale posledná zmienka pochádza z roku 1954.

V decembri 2018 sa Dr. Aaron Davis botanik z Kráľovských botanických záhrad v Kew spolu s Jeremym Haggarom botanikom z Greenwichskej univerzity vybrali na prieskum priamo do Sierra Leone, kde našli len niekoľko rastlín kávovníka úzkolistého vo voľnej prírode.

KONKUROVAŤ ARABIKE ALEBO ROBUSTE

Ako viete, robusta rastie predovšetkým v nižších nadmorských výškach a je odolná voči zmenám teploty, nedostatku zrážok a rôznym škodcom. Jej chuť však nie je veľmi zaujímavá, preto sa káva Robusta spracováva najmä ako komoditná káva.

Chuťovo zaujímavá Arabica, ktorá však nie je dobrým príkladom odolnej rastliny, je náchylná na všetky druhy plesní, hrdzí a iných škodcov. Okrem toho potrebuje na svoj rast určitú nadmorskú výšku alebo dobré klimatické podmienky, ako je napríklad určitá teplota alebo vhodné zrážky. Tomu celkom nepomáhajú ani súčasné klimatické zmeny a zvyšovanie globálnych teplôt. Podľa všetkého by to pre Stenophylla nemal byť problém.

Kávovník úzkolistý je totiž schopný plodiť pri teplotách o 6 °C vyšších ako kávovník arabský a je tiež oveľa odolnejší voči suchu.

Základ dobrej kávy sa začína na plantáži. Kávovníky potrebujú na správne plodenie vhodné klimatické podmienky. Tie sa v jednotlivých odrodách líšia. Kávovník Stenophylla zvláda vyššie teploty a väčšie sucho. Zdroj obrázku: Canva

CHUŤOVÝ POTENCIÁL KÁVOVNÍKA STENOFYLLA

A čo ešte? Máloktorá divoká káva má takú skvelú chuť ako zrnková káva arabica. To však neplatí pre kávu vyrobenú z plodov kávovníka úzkolistého.

Vzorka, ktorá bola dovezená zo Sierra Leone a následne pripravená, dokonca dosiahla 80,25 bodov cuppingu. Káva sa javila ako káva s komplexným chuťovým profilom, plným telom a prirodzenou sladkosťou. Káva mala aj náznaky broskyne, medu, jazmínu, čokolády, karamelu alebo orechov. A dokonca 80 % hodnotiteľov určilo, že ide o arabiku.

KEĎ SA ZRNÁ Z ÚZKOLISTÉHO KÁVOVNÍKA DOSTANÚ DO NAŠEJ ŠÁLKY

Stenophylla je stále na zozname ohrozených druhov, takže bude potrebné vynaložiť veľa úsilia na zabezpečenie jej budúceho využitia. Štyri inštitúcie zapojené do predchádzajúcejštúdie sa však už spojili a plánujú vysadiť sadenice kávovníka Stenophylla v Sierra Leone a tiež na ostrove Réunion (FR).

Ešte nejaký čas potrvá, kým sa kávové zrná z kávovníka Stenophylla dostanú do vašej šálky, ale aj tak by sme mali spozornieť. Ak všetko pôjde dobre, kávové zrná Stenophylla by sa mohli dostať na trh ako vzácny druh kávy.