Káva vs. matcha

Čo je matcha?

Ak matchu nepoznáte, dovoľte mi, aby som vám ju stručne predstavil. Matcha je druh zeleného čaju, ktorý sa vyrába z mladých čajových lístkov. Tie sa po zbere rozomelú na jasne zelený prášok.

Matcha má mnoho využití, okrem nápojov sa používa aj na pečenie. Základná príprava spočíva v šľahaní prášku špeciálnou metličkou v horúcej vode. To je hlavný rozdiel oproti bežnému zelenému čaju, pri ktorom sa lístky namáčajú vo vode a potom sa vyberú.

Matcha sa pripravuje za tepla aj za studena. Často sa stretnete sostudenou verziou, ktorá je zvyčajne doplnená niektorým z rastlinných mliek.

Použitie tejto metličky je pri príprave veľmi dôležité, pretože práve ona dokáže prášok najlepšie rozšľahať. Zdroj: botanic.cz

Výhody kávy a matcha

Oba nápoje sú chuťovo veľmi odlišné, čo však majú spoločné, je obsah mnohých antioxidantov a zdraviu prospešných látok. Množstvo kofeínu v káve a teínu v matche je takmer porovnateľné. Matcha je však menej kyslá, takže môže byť vhodnejšia pre osoby s citlivejším žalúdkom.

Matcha aj káva (ak si ju nedáte so šľahačkou a štyrmi lyžičkami cukru) majú nízky obsah kalórií.

A teraz k antioxidantom, ktoré zmierňujú škodlivé účinky oxidačného stresu v tele. Ten môže viesť k vzniku a rozvoju rôznych ochorení vrátane rakoviny.

Polyfenoly, ktoré sa nachádzajú práve v káve aj v matche ,brzdia rast a šírenie nádorov, obmedzujú tvorbu niektorých ciev a podporujú odumieranie rakovinových buniek. Polyfenol, ester kyseliny kávovej, chráni aj pred rakovinou úst, pažeráka, žalúdka, hrubého čreva a pečene.

Okrem fyzického zdravia majú tieto látky vplyv aj na duševné zdravie a zlepšujú náladu. Pozitívne pôsobia aj na pozornosť, pamäť a reakčné schopnosti.

Rozdiely medzi kávou a matchou

Okrem farby nápoja a, samozrejme, chuti, existuje niekoľko ďalších rozdielov. Hoci oba nápoje obsahujú kofeín/teín a dodajú vám energiu, spôsob ich prípravy nie je úplne rovnaký.

Káva je známa tým, že dodáva okamžitú energiu a znižuje ospalosť a únavu. Deje sa tak preto, že vaše telo rýchlo absorbuje až 99 % kofeínu, čo znamená, že káva dosahuje maximálnu koncentráciu v krvnom obehu už 15 minút po jej vypití. Teda ak pijete čiernu kávu bez mlieka. V prípade mliečnych nápojov je vstrebávanie kofeínu pomalšie.

Rutín v matche

Po vstrebaní kofeín prechádza cez mozgovú bariéru a môže blokovať receptory adenozínu, ktoré podporujú únavu a pocit ospalosti, takže zostávate bdelší.

Matcha obsahuje L-theanín, aminokyselinu nachádzajúcu sa v rastline zeleného čaju, ktorá znižuje stres tým, že zvyšuje alfa vlny v mozgu. Podobne ako kofeín, aj L-theanín prechádza mozgovou bariérou, ale svoju maximálnu koncentráciu dosiahne približne za 30 minút.

Kyseliny v káve

Na druhej strane káva obsahuje veľké množstvo kyseliny hydrosulfónovej a chlorogenovej, ktoré pôsobia protizápalovo a majú pozitívny vplyv na starnúcu pokožku. Okrem toho kyselina chlorogénovázlepšuje náladu, znižuje pocity únavy, nervozity a bolesti hlavy.

Ľadová káva s matcha - recept

Káva alebo matcha? Čo tak káva s matchou? Aj to je jedna z možností. Pozrime sa teda, ako takýto nápoj pripraviť.

Budete potrebovať:

 • Ľad
 • Rastlinné mlieko - kokosové/sójové/sójové/orechové
 • Matcha prášok
 • Koncentrát na studené varenie
 1. Najprvsi pripravte koncentrát na studené varenie - studené varenie je potrebné extrahovať ideálne 12-16 hodín.
 2. Ak chcete získať silnejšiu kávu , použite50 g kávy na 500 ml vody. Výsledný koncentrát potom môžete zriediť vodou, použiť do rôznych nápojov alebo si ho vychutnať len tak s ľadom.
 3. Na prípravu ľadovej matchy s kávou si najprv pripravte pohár plný ľadu.
 4. Potom vezmite prášok matcha a vyšľahajte ho so 120 ml mlieka.
 5. Hotovú matchu nalejte na ľad a dolejteešte trochu mlieka, aby bol pohár plný približne do ¾ .
 6. Nakoniecprilejte asi 70 ml koncentrátu studeného nápoja.
 7. Teraz vám už len prajem dobrú chuť.

Je lepšia káva alebo matcha?

Niektorí ľudia matchu milujú, iní ju neznášajú, niektorí nemajú radi kávu, iní sa jej nevedia nabažiť. Sto ľudí má sto chutí. Oba nápoje sú zdravé, takže ich striedaním nič nepokazíte.