Káva vs. víno

Čo majú spoločné káva a víno?

Nielen výberová káva sa nám niekedy môže zdať drahá. A je to tak správne, pretože káva je jednoducho vzácna surovina. Rovnako ako víno. Obe rastliny sú veľmi náročné a svoje plody neprinášajú často.

Na to, aby sme si mohli vychutnať šálku dobrej kávy alebo pohár vína, však plody kávovníka alebo vínnej révy samy o sebe nestačia. Za konečným produktom sa skrýva veľa práce, ktorú by bolo spravodlivé spravodlivo oceniť.

Pre zaujímavosť sa pozrime bližšie na výrobu vína aj kávy. V poradí - od rastliny až po nápoj.

7 krokov od hrozna po fľašu vína

1. Pestovanie hrozna

Viniču trvá približne 2 až 3 roky, kým začne rodiť. Počas tohto obdobia si vyžadujú starostlivosť tak kríky, ako aj pôda, v ktorej rastú. Vinič počas svojho života bojuje aj s mnohými škodcami.

2. Zber úrody

Víno sa môže zbierať buď ručne alebo pomocou strojov. Ak ste si kúpili kvalitné ručne zbierané víno, pravdepodobne ste zaň zaplatilirádovo viac ako za víno zbierané kombajnom. V súčasnosti saväčšina vína zbierastrojmi.

3. Zrenie a macerácia

Počas týchto procesov sa dužina zbavuje stopiek adrví sa v kadiach , aby sa vytvoril rmut. Macerácia je lúhovaniea kvasenie hrozna. Doba macerácie sa líši podľa typu vína a má významný podiel na výslednom produkte.

4. Lisovanie hrozna

Počas lisovania sa rmut zbavuje sušiny. Vylisovaný mušt sa ďalej uskladňuje v sudoch a začína žiť.

5. Kvasenie

Počas kvasenia kvasinky premieňajú cukor obsiahnutý v mušte na alkohol. Kvasenie sa zastaví buď zámerne alebo sa ukončí prirodzene, keď v mušte už nie je žiadny cukor. Aj to je dôležitý krok, ktorý môže ovplyvniť chuť aj konečný obsah alkoholu.

6. Čírenie a filtrácia

Počas týchto dvoch krokov sa víno zbavuje usadenín a kalov. Čírenie spôsobuje, že sa pevné častice usadzujú na dne. Počas procesu filtrácie sa z vína odstráni všetko, čo väčšina z nás nechce.

7. Plnenie vína do fliaš

Výsledná tekutina je už to, čo poznáme ako víno. To sa plní do fliaš, ktoré sa potom zakorkujú a prepravujú alebo skladujú.

Od semienka po šálku espressa v 8 bodoch

1. Pestovanie kávy

Kávovníku trvá 5 rokov, kým v ideálnych podmienkach začne produkovať kávové čerešne. Kávovník je veľmi náročný na
nadmorskú výšku, teplotu a vlhkosť a je vystavená mnohým škodcom.

"Kávovník je do veľkej miery alergický na 21. storočie." - coffeebeansdelivered.com.au

2. Zber kávy

V porovnaní s vínom je tu zásadný rozdiel. Väčšina kávy pestovanej na našej planéte sa zbiera ručne.

Napriek tomu existuje niekoľko kávových reťazcov, ktoré na svojich plantážach zbierajú kávové čerešne strojovo.

3. Triedenie kávových čerešní

Po zbere a preprave kávových čerešní na miesto spracovania sa čerešne triedia podľa veľkosti a farby. Spracovateľ sa zároveň zbavuje chybných plodov. To sa opäť vykonáva ručne.

4. Spracovanie

Spracovanie možno zjednodušene rozdeliť na 2typy: suché a umývané. Oba spôsoby majú svoje výhody a nevýhody.

Prisuchom mývaní nie je potrebná voda, ale semená bývajú viac poškodené a napadnuté plesňami.

Spracovanieumývaných semien si vyžaduje veľa vody a viac pozornosti.Zrná sa však poškodzujú menej a zachováva sa ich kvalita.

Medzi ďalšie spôsoby spracovania patrí"med". Ide o akúsi kombináciu dvoch vyššie opísaných metód.

5. Lúpanie

Spracované zrná sa potomstrojovo olúpajú a zbavujú sa zvyšnej dužiny a takzvaného pergamenu.

6. Triedenie zŕn

Ďalším krokom je opätovné triedenie zŕn, tentoraz jednotlivo. Tajsou strojovotriedi podľaveľkosti . Prebieha ajzáverečné čistenie.

Zrná sa potom balia do vreciek, ktoré sa nákladnými loďami rozvážajú do všetkých kútov sveta.

7. Praženie

Hoci všetky predchádzajúce kroky boli vykonané s najväčšou starostlivosťou, ešte nie je vyhrané. Praženie je veľmi náročný proces vyžadujúci od pražiara veľké skúsenosti a trpezlivosť, dobrého pražiara, veľa času a energie. Aj najlepšie zelené zrná sa môžu počas praženia staťnepoužiteľnými v dôsledku mnohých faktorov.

8. Príprava kávy

Toto je to, čo väčšina z nás pozná pravdepodobne najlepšie. Či už si kávu vychutnávame doma alebo v kaviarni.

Opäť platí, že aj tánajlepšia pestovaná, spracovaná a pripravenákáva že byť úplne zničená chvíľkou nepozornosti, špatne nastaveným mlynčekom alebo zle našľahaným mliekom .

Príprava espressa

Skutočná cena kávy

Mnohí z tých, ktorí sa nepohybujú vo svete kávy tretej vlny, sú niekedy prekvapení cenou balenia takejto kávy. Málokto sa už čuduje nad cenou kvalitného vína .

A energia vynaložená ľuďmi, ktorí sa podieľajú na všetkých spomínaných krokoch vedúcich k hotovej káve, jeprinajmenšom porovnateľná s cestou k poháru vína.

Samozrejme,káva a víno sinemusia navzájomkonkurovať. Oba tieto nápoje majú svojich milovníkov a svoje miesto.

Skúste si však niekedy vziať do rukyniekoľko kávových zŕn , dobre sa na ne pozrite, zavrite oči a predstavte si cestu, ktorú museli prejsť, aby vznikla káva, ktorú si vychutnávate.

Odporúčané produkty4