Kedy je lepšie siahnuť po vopred namletej káve

PREČO SA KÁVA MELIE?

Odpoveď je jednoduchá. Mletím kávových zŕn sa zväčší ich povrch, čo umožní lepšiu extrakciu a vyniknutie chutí a vôní kávy. Vďaka tomu sa zlúčeniny v káve rýchlejšie rozpúšťajú. Ak by sme kávu pripravovali z celých zŕn, bola by po extrakcii veľmi slabá. Okrem toho by to pravdepodobne trvalo dlho a káva by nemala svoju charakteristickú chuť.

Pravdepodobne už viete, že ak necháte mletú kávu na vzduchu, stratí veľa zo svojej pôvodnej chuti a arómy. To spôsobí, že výsledný kávový nápoj bude bez chuti a prázdny.

Nezabudnite, že mletá káva je náchylnejšia na vlhkosť. Ak káva navlhne, ovplyvní to oleje, ktoré prispievajú k výslednej chuti. Káva, ktorá stratí svoje oleje, nemá dobrú chuť. To je dôvod, prečo má vopred namletá káva zlú povesť.

AKO MÁM SKLADOVAŤ VOPRED NAMLETÚ KÁVU?

Čo teda môžete urobiť, aby ste zastavili proces zvetrávania kávy, a tým aj jej znehodnotenie? Degradáciu nemôžete úplne zastaviť, ale môžete ju výrazne spomaliť.

Rovnaké pravidlá, ktoré platia pre skladovanie celej zrnkovej kávy, sa určite vzťahujú aj na vopred namletú kávu. To znamená skladovanie kávy v tme, pri stabilnej izbovej teplote a bez prístupu kyslíka.

Ideálne na skladovanie kávy sú vákuové nádoby, do ktorých sa nedostane vzduch, ktorý výrazne ovplyvňuje chuť kávy. Pri skladovaní kávy sa určite vyhnite chladničke. Extrémna teplota a vlhkosť káve vôbec neprospievajú.

ČERSTVO NAMLETÁ KÁVA

Čerstvo zomletá káva je ideálna na prípravu kávy. Platí to však v každom prípade?

Ak pri mletí kávy použijete kotúčový alebo nekvalitný mlynček, vytvoríte nekonzistentné mleté zrná rôznych veľkostí a tvarov.

Nekonzistentne zomletá káva znamená nekonzistentne extrahovanú kávu. Vráťme sa k extrakcii. Zlúčeniny z kávových zŕn sa vo vode rozpúšťajú rôznou rýchlosťou. Najskôr získate kyslosť, potom sladkosť a potom horkosť. Pri príprave kávy je cieľom dosiahnuť správnu rovnováhu všetkých týchto zlúčenín.

Ak kávu zomeliete kvalitným mlynčekom, zabezpečíte, aby sa každá čiastočka kávového zrna extrahovala rovnakým spôsobom. Vďaka tomu máte väčšiu kontrolu nad chuťou a arómou kávy.

Pri nedôsledne zomletej káve sa niektoré častice extrahujú rýchlejšie ako iné a môže sa stať, že dostanete príliš extrahovanú šálku. Ak máte nekvalitný mlynček, bude mletá aj nekvalitná káva. Nedôsledne zomletá káva sa extrahuje veľmi rýchlo a spôsobuje príliš horkú chuť. Niektoré príliš veľké kávové zrná dokonca nie sú úplne extrahované a môžu spôsobiť kyslú chuť. Možno je teda čas investovať do kvalitnejšieho mlynčeka. Oplatí sa to.

Vedeli ste, že káva si zachová väčšinu svojich aróm už 15 minút po namletí?

KEDY JE LEPŠIE POUŽÍVAŤ VOPRED NAMLETÚ KÁVU

Ak nemáte kvalitný mlynček, môže byť lepšie použiť vopred namletú kávu. Pražiarne alebo kaviarne vo vašom okolí určite majú kvalitný mlynček. A ak ich pekne poprosíte, radi vám kávu zomelú (len si dajte pozor na hygienické normy, zvyčajne vám nikto nebude mlieť kávu cudzej značky).

Pri kúpe mletej kávy určite kupujte menšie množstvá. Najlepšie také, ktoré môžete spotrebovať do týždňa. Ďalším krokom je kávu dobre uskladniť, ideálne vovákuových nádobách.

Túto teóriu sme pri písaní tohto článku sami vyskúšali. Použili sme nekvalitný mlynček so zlými mlynčekmi a päť dní starú mletú kávu. Rozdiel bol naozaj poznať. Predomletá káva bola lepšia ako káva z nekvalitného mlynčeka.

Pamätajte si, že jemne zomletá káva rýchlejšie zvetráva. Ak teda používate vopred namletú kávu, je lepšie zvoliť hrubšie mletie.

ZHRNUTIE

Aj keď je možno zaužívaným pravidlom, že čerstvo namletá káva je lepšia ako vopred namletá káva, dôležitá je kvalita mletia. Ak vlastníte nekvalitný mlynček, možno bude lepšie, ak si necháte namlieť menšie množstvo kávy od svojej obľúbenej pražiarne. Nedôsledne zomletá káva totiž nemusí mať v konečnom dôsledku veľmi dobrú chuť.

Prečo neskúsite porovnať šálky pripravené z čerstvo namletej kávy, ktorú si sami pomeliete, a z mletej kávy z pražiarne? Výsledok vás možno prekvapí.