Kedy je najlepší čas na pitie kávy?

KOFEÍN A ÚČINKY PITIA KÁVY

Existuje mnoho lákavých dôvodov, prečo piťkávu . Počas dňa nám dodáva energiu a je príjemnou zámienkou na to, aby sme sa v práci na chvíľu zastavili a porozprávali sa s kolegami. Šálka kávy je prospešná aj pre naše telo.

Výskum ukázal, že znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby. Poskytuje nám tiež množstvo antioxidantov a vitamínov. Viac informácií o káve a jej vplyve na zdravie nájdete v našom článku Káva a zdravie.

Všetko má však aj svoju odvrátenú stranu. Dokonca aj káva. Po pravidelnom pití viac ako 5 šálok denne si telo vybuduje toleranciu na kofeín. Inými slovami, človek potom musí piť stále viac a viac, aby telo uspokojil dostatkom kofeínu. Čo rozhodne nie je zdravé. A čo ten pocit, keď si kávu vôbec nedáte?

Ak sa u vás vyskytli niektoré z príznakov nadmerného pitia kávy, ako sú bolesti hlavy, nervozita, podráždenosť, znamenáto, že ste už tak trochu kávičkár a máte problém so závislosťou od kávy. Káva vo veľkých množstvách nie je zdravá. V skutočnosti vám škodí všetkého priveľa. Bohužiaľ, aj káva.

ČO S NAMI RÁNO ROBÍ KÁVA?

Prvá ranná káva je často tým prvým, čo sa nám dostane do žalúdka. Z hľadiska správnej hladiny cukru je však ideálne zjesť niečo pred rannou šálkou kávy. Ak chcete z kávy vyťažiť čo najviac energie, je najlepšie nepiť prvú šálku kávy hneď po prebudení.

Podľa vedeckých výskumov je najlepšie piť kávu, keď je hladina kortizolu v tele nízka. Dôvodom je, že kofeín aj kortizol vyvolávajú v tele stresovú reakciu a príliš veľa stresu škodí vášmu zdraviu. Okrem toho by to z dlhodobého hľadiska mohlo spôsobiť väčšiu únavu.

ODKEDY MÔŽEM PIŤ KÁVU?

Stresový hormón kortizol sa uvoľňuje v súlade s cirkadiánnymi rytmami. Hladina kortizolu a cirkadiánne rytmy sú samozrejme u každého človeka trochu iné. Pre každého však platí, že hladina kortizolu sa začne zvyšovať hneď, ako sa ráno začnete hýbať.

To znamená, že ideálny čas na pitie kávy nie je hneď ráno, keď je hladina kortizolu na vrchole. Pridanie kofeínu stimuluje vysokú hladinu kortizolu a paradoxne juznižuje. Okrem toho, ak pijete kofeín v čase, keď ho vôbec nepotrebujete, rýchlejšie si naň vybudujete odolnosť a jeho účinky na vás vtedy nemajú skutočný vplyv.

Ak napríklad vstávate o 6.30 ráno, produkcia kortizolu vrcholí medzi 8. a 9. hodinou ráno. Preto si radšej naplánujte rannú prestávku na kávu medzi 9:00 a 12:00. Vtedy klesá hladina kortizolu, takže si môžete zvýšiť energiu a zahnať únavu kofeínom v podobe kávy.

Ranná šálka kávy môže byť motiváciou na celý deň. Nezabudnite však, že okrem skvelej chuti máte v šálke kávy aj veľa kofeínu. Preto si nájdite ideálny čas na prvú šálku kávy v súlade s prirodzeným ranným režimom vášho tela. Zdroj obrázku: Canva pre

AKO FUNGUJE KÁVA PRED SPANÍM

Kofeín nám dodáva energiu. Musíme však vedieť, kedy si dať poslednú šálku kávy počas dňa, aby nám potom neprekážala v spánku. Ako to teda funguje?

Štúdia sa uskutočnila vo výskumných centrách nemocnice Henry Ford Hospital a Wayne State College of Medicine, ktoré sa zaoberajú poruchami spánku. Tu analyzovali vplyv kofeínu na spánok podľa dennej doby.

Zistili, že ak sa kofeín užil 6 hodín pred spánkom, množstvo spánku sa narušilo o viac ako hodinu. Kofeín totiž spomaľuje tvorbu hormónu melatonínu. Nedostatok melatonínu spôsobuje nespavosť. Ľudia, ktorí sú citlivejší na kofeín, by popoludní už nemali piť kávu.

Ak patríte k ľuďom, ktorí si môžu dať šálku kávy tesne pred spaním a zaspať, akoby sa nič nestalo, ešte stále nemáte smolu. Aj keď môžete okamžite zaspať, kofeín vo vašom tele neustále koluje a vaše telo si počas spánku neodpočinie. Ráno sa tak môžete zobudiť oveľa unavenejší, ako keď ste išli spať.

AKO MÔŽEM OBMEDZIŤ DENNÝ PRÍJEM KOFEÍNU?

Ak máte pocit, že by ste mali v záujme svojho zdravia obmedziť pitie kávy, máme pre vás niekoľko tipov, ako to urobiť:

  • Obmedzte množstvo kávy na maximálne štyri šálky denne. Výskum Mayo Clinic ukazuje, že dospelí by nemali vypiť viac ako 400 mg kofeínu denne, čo zodpovedá množstvu v štyroch šálkach kávy. Samozrejme, platí pravidlo, že čím menej, tým lepšie.
  • Ak máte neustále nutkanie piť kávu , vyberte sibezkofeínovú verziu alebo si šálkučaju . (Ale pozor - biely, čierny a zelený čaj tiež obsahujú kofeín.)
  • Na pitie kávypoužívajte menšie šálky . Ak totiž použijete väčší pohár, ako potrebujete, budete mať nutkanie ho celý naplniť. V skutočnosti to nechcete a nakoniec to ani nepotrebujete. Postupné mikrodávkovanie kofeínu je ideálny spôsob, ako udržať denný príjem kofeínu pod kontrolou.

NAJLEPŠÍ ČAS NA PITIE KÁVY

Kedy by som teda mal piť kávu počas dňa? Rozdeľte si optimálnu dennú dávku kávy na niekoľko dávok v závislosti od vašej jedinečnej schopnosti metabolizovať kofeín. Tie je potom ideálne piť počas celého dňa, od raňajok až po popoludnie, ako súčasť denného režimu a s ohľadom na produkciu kortizolu.