Koľko šálok kávy denne je ešte v poriadku?

Vaša denná dávka kávy

Kofeín, účinná zložka kávy, je najčastejšie konzumovanou psychoaktívnou látkou na svete. Obsah kofeínu v káve je veľmi rôzny, od50 mg do 400 mg na šálku. Malá šálka kávy, ktorú si pripravíte doma, môže obsahovať približne 50 mg. Ale napríklad veľká káva (475 ml) v kaviarenskom reťazci Starbucks obsahuje viac ako 300 mg. Priemerná (240 ml) šálka kávy obsahuje približne 100 mg kofeínu.

Odporúčaný denný príjem kofeínu

Podľa FDA (Food and Drug Administration) jeideálne maximálne množstvo kofeínu prezdravého dospelého človeka, ktoré by nemalo mať žiadne negatívne účinky ,400 mg kofeínu denne, čo predstavuje približne 4 šálky (945 ml) kávy.

Všeobecne sa akoodporúčaná denná dávka kofeínu pre jednotlivca uvádza300-400 mg. Tento bezpečný limit vychádza z výpočtu množstva kofeínu na priemernú telesnú hmotnosť človeka.

Pri výpočte denného príjmu kofeínu nepočítajte len šálky kávy. Nezabúdajte, že existuje mnoho ďalších zdrojov kofeínu, napríklad včaji , nealkoholických a energetických nápojoch, včokoláde a v niektorých liekoch.

Kofeín v šálke espressa, cappuccina alebo prelievanej kávy

Filtrovaná káva je jedným z najobľúbenejších nápojov, najmä v USA a Európe. V domácnostiach je obľúbený, pretože sa ľahko pripravuje, najmä s použitím automatického odkvapkávača. Jedna šálka filtrovanej kávy s objemom približne 250 ml obsahuje približne 140 mg kofeínu. Dávka espressa sa pripravuje z 8-10 gramov mletej kávy a výsledný objem nápoja je približne 30 ml .Espresso obsahuje približne 63 mg kofeínu. Dvojitá dávka espressa preto obsahuje približne 125 mg kofeínu. Hoci espresso obsahuje viac kofeínu na objem ako napríklad filtrovaná káva, zvyčajne obsahuje menej kofeínu na porciu, pretože porcie espressa sú zvyčajne malé. Cappuccino aj Caffe Latte sú založené na espresse a sú doplnené len mliekom. Samotné mlieko neobsahuje žiadny ďalší kofeín. Všetky kávové nápoje, ktorých základom je espresso, obsahujú rovnaké množstvo kofeínu ako bežné espresso. To platí napríklad aj pre lungo alebo americano.

Drippery sú najlepšími priateľmi kávičkárov, ktorí chcú okrem skvelej chuti kávy získať aj dostatok energie. Zdroj obrázku: Kúpeľná káva

Všetky kávové nápoje na báze espressa obsahujú rovnaké množstvo kofeínu ako bežné espresso. To platí napríklad aj pre lungo alebo americano.

Instantná káva a obsah kofeínu v nej

Instantná káva sa vyrába z kávových zŕn, ktoré boli sušené mrazom alebo sprejom. Príprava instantnej kávy je rýchla a jednoduchá. Stačí ju zaliať horúcou vodou. O kvalite kávy je však lepšie nehovoriť. Jedinou možnou výhodou je, že zvyčajne obsahuje menej kofeínu. Jedna šálka instantnej kávy obsahuje približne 30-90 mg.

Tolerancia kofeínu. Kde je váš maximálny limit?

Boli objavené rôzne gény, ktoré ovplyvňujú citlivosť ľudí na kofeín. Tieto gény ovplyvňujú enzýmy, ktoré rozkladajú kofeín v pečeni a receptory v mozgu. Účinky kofeínu na spánok môžu byť ovplyv nenégénmi kódujúcimi adenozín A2A. Niektorí ľudia môžu vypiť kávu a okamžite zaspať, zatiaľ čo iní po nej nemôžu dlho zaspať. Citlivosť na kofeín je veľmi variabilná a závisí od génov.

Je dôležité poznamenať, že zdravotný stav môže ovplyvniť citlivosť na kofeín. Ak trpíteúzkosťou, panickou poruchou, srdcovou arytmiou alebo máte vysoký krvný tlak, cukrovku či iné zdravotné ťažkosti, môžete tolerovať menej kofeínu. Ak sa chcete dozvedieť viac o svojej osobnej tolerancii kávy a genetických predispozíciách na metabolizmus kofeínu, poraďte sa so svojím lekárom.

Šálka kávy v tehotenstve?

U tehotných žien môže kofeín prechádzať cez placentu k plodu. Plod má však problémy s metabolizmom kofeínu. Niektoré štúdie spájajú vysoký príjem kofeínu počas tehotenstva so zvýšeným rizikom potratu, predčasného pôrodu a nižšej pôrodnej hmotnosti.

Všeobecne sa odporúča, aby tehotné ženy obmedzili príjem kofeínu na 100-200 mg denne. Mnohí odborníci však odporúčajú vyhýbať sa káve počas tehotenstva úplne.

Koľko kofeínu obsahuje šálka kávy bez kofeínu?

Hoci je v názve slovo bezkofeínová, neznamená to absolútne nulový obsah kofeínu v takejto káve. Káva bez kofeínu môže obsahovať množstvo kofeínu v rozmedzí0-7 mg na šálku. Je to síce malá suma, ale aj tak ju treba vziať do úvahy.

Aj pre tehotné ženy alebo dojčiace matky existuje spôsob, ako si dopriať kávu bez toho, aby bolo dieťa ohrozené kofeínom. Naša káva je zbavená kofeínu prírodným spôsobom s použitím cukrovej trstiny a môžete ju darovať aj v balení s bio čajom a remeselnou čokoládou ako darček pre tehotné ženy. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

Čo sa stane, keď prekročíte maximálny denný limit kofeínu?

Ak počas dňa vypijete príliš veľa kofeínu, môžete mať fyzické a psychické ťažkosti, ako napríklad:

  • nepokoj
  • úzkosť
  • závraty
  • žalúdočná nevoľnosť
  • podráždenosť
  • nespavosť
  • zvýšená srdcová frekvencia
  • chvenie

Ak sa u vás tieto príznaky objavia po vypití 1 šálky kávy, môžete byť na kofeín precitlivení. V takom prípade by ste mali zvážiť zníženie príjmu kofeínu alebo sa mu úplne vyhnúť. Problémy spojené s vyšším príjmom kofeínu sú zvyčajne krátkodobé a ustúpia, keď upravíte príjem kofeínu na svoj osobný limit.