Kombucha - čo to je a ako ju vyrobiť

Počuli ste niekedy o fermentovanom čaji? Hovoríme o takzvanej kombuche. Prináša vášmu telu veľa výhod. Skúste si ju vyrobiť doma, je to zábava.


Čo je kombucha

Kombucha, ale vyslovuje sa "kombucha". Je to stáročia starý fermentovaný čajový nápoj. Stručne povedané, kombucha je výsledkom zavedenia kolónie kvasiniek a baktérií známej ako SCOBY - Symbiotická kultúra baktérií a kvasiniek - do sladeného čaju.

Vzniká fermentáciou sladeného čierneho alebo zeleného čaju , jebohatý a prospešný na probiotiká a obsahuje aj antioxidanty, ktoré ničia škodlivé baktérie v tele a môžu pomôcť v boji proti mnohým chorobám.

Čo je kombucha a ako sa vyrába? Zdroj obrázku: Zdroj: Canva.com

Aký čaj si vybrať

Výber čaju je jednou z dôležitých častí výroby vlastnej kombuchy. Existuje niekoľko všeobecných pravidiel, ktorými sa treba riadiť.

Čaj, ktorý použijete, musí byť Camellia sinensis. Čo to znamená? Camellia sinensis je botanický názov vždyzelenej čajovníka.

Biely, zelený, čierny a oolong čaj, všetky tietočajemôžete použiť na výrobu kombuchy. Je však dobré čaje striedať, pretože každý čaj prináša telu niečo iné.

Tieto čaje môžete miešať a vytvárať tak vlastné jedinečné kombinácie. Je to podobné ako s kávou, každý z nich bude chutiť inak. Je len na vás, čo si pripravíte.

Poznámka o cukre

Na výrobu kombuchy môžete použiť aj hnedý cukor, ale výrazne to ovplyvní konečný výsledok a čas fermentácie. Pre nás je najlepšie držať sa bežného bieleho kryštálového cukru kvôli jeho konzistencii.

Cukra sa však nemusíte obávať vôbec. Kvasinky sa počas kvasenia živia cukrom, takže vkonečnej fáze veľa cukru nezostane.

Scoby - miliarda malých kvasiniek

Scoby je živá, dýchajúca kolónia zložená z miliárd drobných kvasinkových a bakteriálnych buniek. Vyzerá gumovo a má tvar disku, ktorý sa vznáša nad sladkým čajom.

Na scoby zvyčajne visia malé visiace čiastočky, tie tam nechajte a neoddeľujte ich.

Aktivita vášho scoby bude závisieť od okolitej teploty. Čím je teplejšie, tým rýchlejšie prebieha fermentácia a kombuchu budete mať hotovú rýchlejšie. Kvasenie môže trvať len 5 dní alebo až 14 dní.

Ak dávate prednosť sladšiemu nápoju, vytiahnite scoby skôr. Ak dávate prednosť kyslejšiemu s príchuťou octu, nechajte scoby v čaji dlhšie. Kľúčom k úspechu je ochutnávať a ochutnávať, kým nenájdete to, čo vám chutí.

V priebehu týždňov a mesiacov, keď budete kombuchu vyrábať, bude váš scoby postupne hustnúť a vrstviť sa. Občas budete musieť odstrániť jeho vrstvy zo spodnej časti (strana, ktorá prichádza do kontaktu s čajom). Tieto vrstvy môžete vyhodiť alebo ich darovať priateľom, ktorí si chcú založiť vlastnú kombuchu.

Ako získať scoby

Máte veľa možností, ako získať svoj scoby. Najprv sa opýtajte svojich priateľov, či náhodou nevyrábajú kombuchu. Ak áno, získajte od nich základný scoby.

Scoby si môžete kúpiť v obchodoch so zdravou výživou alebo online. Na Facebooku existujú rôzne skupiny, tak si ich pozrite.

Scoby je neuveriteľne odolný. Ak náhodou pridáte veci ako ovocnú šťavu, nesprávny čaj alebo príliš veľa či príliš málo cukru, váš scoby bude v poriadku.Neporiadok by bol len vtedy, keby sa to stalo opakovane.

Ako pripraviť kombuchu

Prísady na 5 litrov kombuchy

 • 5 čajových lyžičiek sypaného čaju
 • 425 gramov bieleho kryštálového cukru
 • 5 litrov vody (najlepšie filtrovanej)
 • Scoby - hlavná matka kombuchy alebo 3 - 5 dcérskych
 • 0,5 litra hotového kombuchového nápoja (buď kúpeného, alebo už vlastného) - to je 10 % objemu čajového základu
 • tkanina na zakrytie kombuchy, gumička na jej udržanie na mieste

Kombucha nesmie prísť do kontaktu s kovom! Používajte preto plastové, sklenené alebo drevené náčinie.

Kombucha krok za krokom

1. Pred výrobou kombuchy všetko riadnesterilizujte a nádoby vyčistite horúcou vodou. Tým zabezpečíte, že fermentácia prebehne len s požadovanými mikroorganizmami.

2. Priveďte 5litrov vody do varu. Odstavte a pridajte 5čajových lyžičiek vami zvoleného čaju. Čaj povarte podľa návodu na obale ( približne 7 - 10 min.). Čaj preceďte a nalejte do vyvarenej nádoby. Pridajte 425 g cukru a dobre premiešajte.

3. Teraz musíte počkať, kým čaj vychladne na teplotu približne 35 stupňov. Extrémne teplo by mohlo scoby zničiť.

4. Do vychladnutého čaju pridajte 0,5 litra hotového nápoja z poslednej kombuchy alebo tekutiny, ktorú ste si zakúpili. A nakoniec tá záhadná vec, ktorá vyzerá ako disk, áno, je to tak, je to scoby.

5. Nádobu prikryte plátnom na syr a gumičkou, aby kombucha mohla dýchať, ale aj aby sa do nej nedostali nečistoty alebo hmyz.

6. Umiestnite kombuchu na tmavé miesto vo vašom byte. Najmä niekde, kde jestála teplota .

7. Počas fermentácie každý deňochutnávajte kombuchu , aby ste videli, ako sa mení jej chuť.

8. Po 5dňoch až dvoch týždňoch, podľa toho, ako chcete, aby výsledná kombucha chutila, je pripravená na konzumáciu.

9. Kombuchu prelejte cez sitko do pohárov s viečkom a uložte do chladničky.

10. Scoby opláchnite vodou a prelejte do novej nádoby.

11. Kombucha je pripravená na konzumáciu.

Čo ďalej?

Určite chcete pokračovať v kvasení. Už máte vlastný scoby, takže pokračujte opäť ako na začiatku. Vždy pridajte 10 % objemu čajového základu.

Ak nemáte čas sa o kombuchu starať alebo odchádzate na dlhší čas preč, nechajte ju v chladničke. Chlad zastaví fermentáciu.

Postup výroby kombuchy. Zdroj obrázku: canva.com

Kombucha z kávy

Zdravotné a chuťové benefity kombuchy môžete zažiť aj vy, aj keď ste skôr kávičkár ako čajičkár! O čo ide? Kombucha z kávy. Typická sladkokyslá chuť fermentovaného nápoja kombucha sa hodí aj ku káve. Oceníte ju najmä v letných dňoch ako skvelý kávový nápoj na ľade.

Kávová kombucha má ďalšiu výhodu - môžete ju vyrobiť z použitého ležiaka. Maximálne sa tak využije káva, čo ocenia všetci ekologicky zmýšľajúci kávičkári. Lógr, ktorý vám zostane po príprave kávy doma, si uskladnite v mrazničke, aby ste mali základ pre kávovú kombuchu.

Čo ďalšie sa dá robiť s kávovou usadeninou?

PREČÍTAJTE SI O15 SPÔSOBOCH VYUŽITIA KÁVY V DOMÁCNOSTI

Akú kávu fermentovať?

Akú kávu použiť? No predsa tú, ktorú pijete. Ak sa chystáte vyrábať kombuchu priamo bez lógru, ale s nepoužitou mletou kávou, určite nemusíte hľadať špeciálne zrná. Scoby je jedno, či ide o mikrolitrové zrná z Panamy alebo zmes zŕn z Brazílie.

V kombuche sa všetky jedinečné chute kávy zmenia a prevalcuje ich kyslosť fermentácie. Takto môžete spracovať akúkoľvek kávu, ktorú máte doma. Ale teraz už kreceptu!

Káva kombucha ľahko a jednoducho

Prísady na 2 litre kávovej kombuchy

 • 240 g kryštálového cukru
 • 1,8 g vody
 • 700 g lógru alebo 200 g čerstvo zomletej kávy
 • 200 g hotového nápoja kombucha
 • 1 scoby

Návod na prípravu kávovej kombuchy

1. Priveďtecukor a šálku (240 ml) vody do varu a miešajte , aby sa všetok cukor rozpustil.

2. Kávu nalejte do vhodnej nádoby (nekovovej, ale schopnej odolať horúcej vode). Zalejeme cukrovou vodou a pridáme zvyšnú vodu. Nechajte zmes vychladnúť na izbovú teplotu. Potom fľašu zakryte a nechajte v chladničke cez noc.

3. Na druhý deň kávu preceďte cez jemné sitko alebo tkaninu do nádoby, v ktorej bude nápoj kvasiť. Dolejte 200 g hotovej kombuchy.

4. Opatrne vložte scoby do nálevu. Hrdlo nádoby zakryte priedušnou látkou a zaistite gumičkou.

5. Nechajte kombuchu kvasiť v teplom a sledujte jej vývoj. Skontrolujte, či scoby na vrchu nevyschol. Medzi 7- 10 dňami fermentácie by ste mali byť hotoví a ak ste s chuťou kombuchy spokojní, kombuchu sceďte, vypite, naplňte do fliaš alebo zamrazte.

Kombucha z čaju Cascara

Kombucha Cascara je experiment, ktorý kombinuje fermentovaný čajový nápoj so sušenými šupkami kávových čerešní. Výsledkom je exotický nápoj s dokonalou chuťou a všetkými zdravotnými benefitmi.

Nápoj obsahuje všetky prospešné látky, ktoré naše črevá potrebujú a budú nám za ne vďačné. Je plný antioxidantov, probiotík a má nízky obsah kofeínu.

Kombucha Cascara je vnímaná ako príjemný a zároveň výrazný nápoj, ktorý v sebe spája kvetinovú, medovú a sladkú tabakovú chuť spolu so stopami citróna a zeleného jablka, príchutí, ktoré sú pre Cascaru typické.

Káva kombucha ľahko a jednoducho

Zloženie na 1 liter kombuchy Cascara

 • 1 scoby
 • 3-4 g Cascary
 • 80 g trstinového cukru
 • Nádoba na fermentáciu kombuchy

Návod na výrobu kombuchy z Cascary

1. Uvarte množstvo Cascary, v tekutine rozmiešajte cukor a nechajte vychladnúť na približne 30 °C.

2. Po vychladnutí umiestnite scoby na vrch čaju a pridajte nálev, v ktorom bol.

4. Po dokončení varenia scoby podľa vašich predstáv vyberte scoby, ktorý narástol, umiestnite do nádoby.

3. Prikryte priedušnou látkovou utierkou, umiestnite na tienisté miesto s teplotou približne 21-24 °C a nechajte kvasiť podľa chuti približne 7-20 dní.

5. Kombuchu prelejte cez cedidlo do fliaš a môžete ju piť.

TIP: Počas fermentácie by v miestnosti nemal byť dym ani iný prach, môže mať veľký vplyv na chuť.


Často kladené otázky o kombuche

Čo je to kombucha?

Je to fermentovaný čaj. Na jeho fermentáciu sa používa mikroorganizmus nazývaný huba SCOBY.

Čo je káva Kombucha?

Vychádza z klasického fermentovaného čaju - Kombuchy. Varí sa však aj spolu s kávou

Odporúčané produkty12