Kvitnutie za studena pri príprave filtrovanej kávy

Pri akej teplote necháte v dripperi rozkvitnúť vašu obľúbenú kávu? 80 °C? 90 °C? 94 °C? Čo keby som vám povedal: "skúste to s vodou horúcou ako z kohútika" alebo "skúste hodiť na dripper niekoľko kociek ľadu". Áno, dnes je reč o studenej káve a o tom, ako ovplyvňuje výslednú chuť kávy.


Úvod

Ak ste kávový maniak s pripojením na internet - čo ste, inak by ste nás nečítali - možno ste pred časom narazili na video, v ktorom Vincent Wong, hlavný pražiar a majiteľ spoločnosti Tales Coffee, hovorí o tom, čo je cold blooming a ako naň prišiel.

Pozrite si video o studenom kvitnutí

Ako vznikol cold blooming?

V roku 2015, keď Vincent začal pracovať s výberovými kávami, mal vo svojom okolí jednu pražiareň. Vždy pražila zrná oveľa tmavšie, ako by si Vincent želal. Nikdy sa mu nepodarilo dosiahnuť chuť, ktorú chcel. Zároveň v chuti kávy, ktorú pripravoval, vždy dominovali horké tóny.

Raz, keď sedel v kaviarni a pil horúci citrónový čaj, si uvedomil, že ak med alebo citrón zaleje vriacou vodou, zhorknú. A ak čajovníci môžu nechať čaj kvasiť pri nižších teplotách, aby ho ochránili pred uvoľňovaním trieslovín, prečo by nemohol nechať kávu kvasiť pri podobnej alebo dokonca nižšej teplote? A kvitnutie za studena bolo minulosťou.

Tales Coffee Cafe and Roastery | talescoffee.com

Recept na filtrovanú kávu s použitím studeného kvitnutia

Budete potrebovať:

  • 20 g kávy zomletej na strednú hrubosť
  • 75 g filtrovanej vody izbovej teploty
  • 225 g filtrovanej vody s teplotou 98 °C
  • Dripper s filtrom opláchnutým horúcou vodou

Postup:

  1. Kávu nasypte do drippera a zalejte 75 g studenej vody.
  2. Krátko a rýchlo premiešajte.
  3. Po 20 s začnite pomalým krúživým pohybom pridávať 225 g horúcej vody.
  4. Nakoniec kávu jemne premiešajte.
  5. Celkový čas by nemal presiahnuť 2:30 h.

Možno vás prekvapia tóny v takto pripravenej káve. Sám Vincent Wong priznáva, že z takto pripravenej kávy nedostanete chute, na ktoré ste zvyknutí. Na druhej strane vám však poskytne niečo, čo by ste v káve, ktorú už poznáte, možno nečakali. Vyskúšajte ju a posúďte sami. Vychutnajte si ju.

Náš test kvitnutia za studena

Aby sme vám na blogu Kúpeľná káva nepredali účet za tovar, kolegyňa Mirka sa obetovala a vyskúšala studený blooming na sebe.

Pripravila tri dávky rovnakej kávy, tri šálky a jeden recept. Jediné, čím sa recepty líšili, bola teplota vody použitej pri predsparení.

Vjednom prípade to bolaľadová voda z chladničky (asi 6 °C ), v druhom prípadestudená voda z kohútika (asi 17 °C) a v treťom prípadehorúca voda - ako vždy. A ako to dopadlo?

Ľadová voda

V prípade rozkvitnutej kávy s ľadovou vodou sa, ako sa dalo očakávať, aróma v káve plne nerozvinula. Nebola síce horká, ale objavili sa náznaky sladkosti a stredne výrazné tóny. Celkovo však bola chuť kávy plochá. "Slabá a príliš jemná káva."

Studená voda

Ak použijeme vodu z vodovodu (samozrejme, filtrovanú), náš test začína byť zaujímavý až teraz. Rovnaká káva ako v predchádzajúcom prípade vykazovala príjemnú sladkosť a kyslosť. Chuť bola plnšia s náznakom horkosti v dochuti. Celkovo sa chute v káve príjemne prelínali a káva sa pekne zaokrúhlila. "Taká kávová limetka." ????

Horúca voda

Horúca voda počas kvasenia spôsobila to, čo asi všetci poznáme. Káva mala silnú arómu, výraznú chuť s horkými tónmi. Napriek tomu mala výraznú sladkosť a kyslosť. Celkovo mala oveľa tesnejší chuťový profil. "Je výhodné počkať, kým trochu vychladne. Potom sa viac prejavia sladké tóny."

Jaký vliv má teplota vody při bloomingu vliv na výslednou chuť kávy

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Aká káva je najlepšia na prípravu za studena?

Vyskúšajte ktorúkoľvek znašich filtrovanýchkáv.

Môžem vyskúšať studené kvasenie na french press?

Samozrejme. Chemex, smart, french press. Je to stále prakticky rovnaká preinfúzia.

Aký je rozdiel medzi cold bloom a cold brew?

Cold brew je káva, ktorá sa úplne za studena varí dlhší čas (aj desiatky hodín). Pri cold brewingu necháte kávu len vykvitnúť za studena, ale naďalej ju pripravujete klasickým spôsobom - zalievate horúcou vodou.