Prečo je káva kyslá a ako ovplyvniť jej kyslosť

ČO JE TO KYSLOSŤ KÁVY?

V káve, podobne ako vo víne, môžeme nájsť mnoho kombinácií chutí a vôní. Určite ste si všimli, že niektoré kávy majú kyslejšiu chuť. Táto kyslosť kávy sa potom označuje ako kyslosť kávy. Niektorí kávičkári tieto kyslé kávy úplne milujú, zatiaľ čo iní si vyberajú kávy s minimálnou kyslosťou. V káve je dôležitou zložkou celkového chuťového profilu acidita . Dodáva šálke kávy hĺbku a komplexnosť ďalších vrstiev chutí.

PREČO JE KÁVA KYSLÁ

Kyslosť je prirodzenou látkou kávy, rovnako ako v mnohých potravinách. Napríklad v citrónoch, octe alebo jogurte. Káva obsahuje stovky kyselín, ako sú známe kyseliny citrónová a jablčná. Chuť kyslej kávy je ovplyvnená pražením, odrodou a prípravou kávy.

ČO SPÔSOBUJE KYSLOSŤ KÁVY

Výsledná kyslosť kávy je kombináciou viacerých faktorov. Po prvé, samotný obsah kyselín, ktorý vzniká prirodzene a závisí od odrody, spôsobu pestovania a spracovania, spôsobu praženia a , samozrejme, odkonečnej úpravy a ďalších vplyvov. Pre zjednodušenie zvážme 4 najdôležitejšie faktory pri vytváraní a definovaní kyslosti kávy:

 • druh kávovníka,
 • spracovanie zelenej kávy,
 • štýl pečenia,
 • spôsob prípravy.

1. VŠETKO SA ZAČÍNA RASTLINOU

Výsledkom bunkového dýchania rastlín je najmä produkcia kyseliny chlorogenovej, citrónovej, jablčnej a fosforečnej. To všetko môže byť ovplyvnené tým, či rastlina rastie v tieni alebo v akej nadmorskej výške sa nachádza.

Vtieni a vovyšších nadmorských výškach má káva zvyčajne vyšší obsah organických kyselín, chlorogénových kyselín, kofeínu a cukrov (sacharózy). Pomalý rast rastliny v týchto podmienkach v podstate umožňuje, aby sa do plodov, teda do kávy, dostalo viac živín, čo vedie k vyššiemu obsahu organických kyselín v káve.

Samozrejme, závisí to aj od druhu a odrodyrastlín , ktoré zohrávajú veľkú úlohu pri tvorbe kyselín. Pre zaujímavosť, kávové druhy robusta vykazujú oveľa vyššie množstvo kyseliny chlorogenovej (približne dvojnásobné množstvo) v porovnaní s kávou arabica .Kyselina chlorogenová sa vyznačuje horkou chuťou.

Dôležitú úlohu pri výslednej chuti kávy v šálke teda zohrávajú najmä odrody kávy. Rôzne odrody Arabiky produkujú rôzne množstvo organických kyselín (sacharózy aj fruktózy), čím sa zásadne líšia z hľadiska svojich profilov kyselín.

Stručne povedané, môžeme povedať, že kávaArabica je kyslejšia ako Robusta. V skutočnosti je to však trochu zložitejšie. Ochutnali sme veľmi kyslé Robusty a naopak takmer nekyslé Arabiky. Okrem špecifík kyslosti kávových druhov a odrôd berte do úvahy aj oblasť pestovania, pretože väčšina odrôd je charakteristická pre určité kontinenty a regióny .Africké kávy majú zvyčajne vysoký obsah kyselín.

2. SPÔSOB SPRACOVANIA

Na to, ako kyslá bude káva nakoniec chutiť, majú veľký vplyv aj metódy, ktoré sa používajú pri spracovaní kávy po zbere. Existujú tri základné metódy spracovania kávy:

 • mokrý (umytý),
 • suchý (prírodný)
 • a spracovaný med.

Všetky tieto metódy majú veľký vplyv na výslednú kyslosť kávy. Prané kávy majú zvyčajne najvyššiu celkovú kyslosť. Chuť je veľmi svieža, ovocná, kvetinová a kyslá. Túto chuť ovplyvňuje fermentácia vo vode a tiež skutočnosť, že sladká dužina sa z fazule zmyje na začiatku, keď sa lúpe a umýva.

Priprírodnom spracovaní zostávajú kávové čerešne neporušené. Tým sazvýši sladkosť v šálke, čím sa zníži kyslosť. Káva má silnejšiu a výraznejšiu chuť. V týchto kávach nájdete najmä sladkú, medovú, orechovú a čokoládovú chuť.

Medová metóda spracovania kávy je kombináciou mokrej a suchej metódy. Vďaka spracovaniu medu má výsledná šálka kávy jemné, ale výrazné telo. Medom spracovaná káva neobsahuje veľa kyslých tónov, ale je skôr sladšia.

3. SPÔSOB PRAŽENIA

Kávové zrná praženímmenia svoju chemickú štruktúru , takžekaždý druh kávy potrebuje inú teplotu a dĺžku praženia. Výslednú chuť ovplyvňuje teplota, prívod vzduchu, rýchlosť pohybu bubna v pražiarni a kvalita pečiva.

V stredne praženej káve sa počas praženia pomaly rozpúšťajú cukry a výsledná chuť je potom sladšia a kyslosť ustupuje. Káva, ktorá je pražená tmavá až silná, chutí viac horká a čokoládová. Počas praženia sa rozkladá kyselina citrónová aj jablčná. Tmavšie pražené kávy preto vedú k šálke kávy podobnej espressu, ktorá je chuťovo plochejšia a viac orientovaná na telo kávy.

Na obale kávy uvádzame, či sme zrnká pražili na espresso alebo na filtrovanie. Pri espresse sa zvyčajne používa stredný stupeň praženia, aby espresso nemalo príliš intenzívnu až trpkú kyslosť. Espresso je prirodzene veľmi intenzívny nápoj.

Na druhejstrane sú "filtrované" pražené kávy vhodné na alternatívne spôsoby prípravy. Vo všeobecnosti platí, žeak je káva pražená jemne a šetrne, je kyslejšia a ovocnejšia. Takéto ľahšie pražené kávy sú veľmi vhodné na prípravu filtrovanej kávy. Práve v šálke filtrovanej kávy si môžeme vychutnať vrstvy sladkých aj kyslých chutí, ktoré sú jemné, ale jasne definované.

4. ŠTÝL PRÍPRAVY KÁVY

Vkonečnom dôsledku veľmi záleží aj na tom , akosa káva pripravuje. V závislosti od spôsobu prípravy káva nakoniec získa svoje chute a vône. Všimnite si, žes chladnutím kávy sa zvyšuje jej kyslosť. Pri ochladzovaní kávy sa chinid (tonizujúca voda ako fenolová zlúčenina) mení na kyselinu chinovú, ktorá ovplyvňuje chuť kávy. Preto ak si varíte studený nápoj doma, hľadajte viac ovocných a kyslých tónov.

Počas procesu varenia môžeme zvýrazniť kyslosť kávy napríklad "nedostatočnou extrakciou kávy". To sa dá jednoducho dosiahnuť napríklad hrubším mletím kávy. Naopak, miernym "preextrahovaním" môžeme znížiť kyslosť a naopak zvýšiť horkosť.

Najjednoduchším príkladom je príprava espressa na pákovom kávovare. V ideálnom prípade by mala káva pretekať približne 30 sekúnd. Ak kávu extrahujete za kratší čas, napríklad za 20 sekúnd, bude pravdepodobne veľmi kyslá. Dlhší čas extrakcie, ktorý sa dosiahne jemnejším mletím, prinesie kávu s vyššou horkosťou.

VYSOKOKVALITNÁ KOMPLEXNÁ KYSLOSŤ

Podľa SCA - asociácie špeciálnej kávy, ktorej sme ako pražiarne členmi a sme v tomto smere vyškolení , sapri testovaní kávy hodnotí intenzita a kvalita kyslosti. Pozor - kvalitná kyslosť nemusí byť intenzívna! Určite však musí byť komplexný.

Ak napríklad v káve cítite vôňu malín a nič iné, okamžite ju rozpoznáte na prvý pohľad a nič iné v káve nezistíte, ide o jednoduchú nekomplexnú kyslosť, a teda o nižšiu kvalitu kyslosti (aj keď sú maliny vaše obľúbené ovocie). Na druhej strane, ak v káve cítite rôzne bobuľové ovocie, možno s ľahkou bergamotovou zložkou, ide o komplexnú kyslosť, a teda vyššiu kvalitu.

KEĎ JE KÁVA KYSLÁ. AKÉ KYSELINY SÚ ZA TÝM?

 • KYSELINA CITROVÁ

Kyselina citrónová sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje vcitrusových plodoch. V skutočnosti môže tvoriť až 8 % suchej hmotnosti týchto potravín. Kyselina citrónová sa v zelenej káve nachádza vo veľkom množstve a jej kyslosť sa počas praženia znižuje. Je to zďaleka najčastejšie sa vyskytujúca kyselina vo všetkých druhoch ovocia a zeleniny a je tiež najľahšie identifikovateľná.

 • KYSELINA MALINOVÁ

Kyselina jablčná chuť, ktorá sa najčastejšie spája so zelenými jablkami. Kyselinu jablčnú v najčistejšej forme nájdete v rebarbore, zelenom hrozne alebo kiwi. Kyselinu jablčnú možno považovať zaarómu nezrelého ovocia. Kyselina jablčná vzniká pri bunkovom dýchaní. Vďaka tomu má od začiatku pretrvávajúcu kyslosť. Kyslosť sa všeobecne znižuje, čím je ovocie zrelšie.

 • KYSELINA TARTÁROVÁ

Kyselina vínna sa zvyčajne spája s hroznom kvôli jej vysokej koncentrácii v tomto ovocí. Najcharakteristickejšou vlastnosťou kyseliny vínnej je jej takmer trpká chuť v ústach. V skutočnostije jednou z hlavných zložiek kysnutých cukroviniek. Vyššie hladiny kyseliny vínnej sú typické pre biele suché vína dobrých ročníkov. Soľ kyseliny vínnej, bitartrát draselný, vzniká prirodzene pri výrobe vína a bežne sa používa pri príprave potravín.

 • KYSELINA ACETOVÁ

Kyselina octová je celkom zvláštna. Tvorí sa počas procesu spracovania a praženia kávy a hoci nie je taká očarujúca alebo nápadná ako kyselina citrónová alebo jablčná, prispieva k dobrej chuti šálky. Okrem veľmi charakteristickej octovej chuti má aj ostrú octovú arómu.

Prinižších úrovniachpraženiamôže poskytnúť príjemnú ostrosť alebo arómu podobnú limetke, ale pri vyšších koncentráciách chutí a vonia ako fermentácia. Ocot v káve pravdepodobne neznie veľmi lákavo , aletrochu kyseliny octovej môže vytvoriť nádherne vyváženú chuť šálky kávy.

 • KYSELINA LAKTICKÁ

Hoci kyselina mliečna nie je taká výrazná ako kyselina citrónová alebo jablčná, má tendenciu meniť textúru kávy. Káva je vďaka nemumierne krémová. To tiež prehlbuje telo kávy.


OVOCNÁ KYSLOSŤ V KÁVE

Teraz už máte celkom dobrú predstavu o tom, aké sú jednotlivé kyseliny a ako chutia. Ale čo to má spoločné s chuťou kávy? Najjednoduchší spôsob, ako pochopiť kyslosť, je predstaviť si ju ako abstraktný pojem.

Napríklad pomarančová kyslosť neznamená, že vaša káva chutí doslova ako pomaranče. Jeho skutočný význam je skôr ten, že jekyslý ako pomaranč. Alebo čučoriedky sú menej kyslé ako citróny, takže káva s čučoriedkovou kyslosťou by bola menej kyslá ako káva s citrónovou kyslosťou.

pH OVOCIA A ROZMANITOSŤ CHUTÍ

Niektoré bobule majú na stupnici pH podobné hodnoty, ale chutia úplne inak. Napríklad jablká a pomaranče. Ako to teda funguje? V prípade jabĺk a pomarančov je prevažujúca kyslosť v jednotlivých druhoch ovocia odlišná. Zelené jablká obsahujú najmä kyselinu jablčnú, zatiaľ čo pomaranče sú plné kyseliny citrónovej.

Predstavte si krásnu ľahkú a ľahko praženú africkú kávu. Po uvarení má pH na stupnici 4,6. Patrí sem hrozno, broskyne, slivky, ananás atď. Potom si všimnete, že v ústach zanecháva trpkosť, ktorá je charakteristická pre kyselinu vínnu. Pravdepodobne by ste ju mohli definovať ako hroznovú kyslosť.


AKO ZLEPŠIŤ VNÍMANIE KYSLEJ CHUTI KÁVY

Zručnosť rozpoznať a opísať chuť kávy sa dá do určitej miery rozvinúť. Ako inak ako tréningom. Chute kávy môžeme definovať len vtedy, ak sme sa s nimi už stretli. To znamená, že na to, aby sme lepšie rozpoznali ovocné chute v káve, musíme mať chuťové bunky "nakalibrované" na ovocné chute.

Z tohto dôvoduochutnávajte nielen známe a rozpoznateľné ovocie, ako sú jablká, ale aj exotické ovocie Pri ich konzumácii vedome vnímajte ich chuť a zapamätajte si ju. Všetko, čo ochutnáte a zacítite, je tréningom vášho vnímania chutí a vôní. Získate tak väčšiu "slovnú zásobu" na definovanie chutí kávy.

Ak chcete priamo porovnať kyslosť ovocia s kyslosťou v šálke kávy, môžete si pripraviť špeciálny cupping. To znamená ochutnávku kávy, ku ktorej pridáte ochutnávku ovocia. Popri kávach, ktoré ochutnávate, si pripravte vzorky rôznych druhov ovocia, aby ste ich mohli hneď porovnať a lepšie identifikovať.

KYSLÉ MILOVNÍKOV KÁVY A PIJANOV

Podľa našich údajov prevládajú dva typy zákazníkov :80 % ľudí nemá rado kyslosť v káve a vyslovene vyhľadáva nekyslé kávy a 20 % zákazníkov vyhľadáva ovocné kávy. Moderný prístup v kaviarni spočíva v ponuke vhodnej kávy pre oba typy zákazníkov. Preto v našom obchode denne nájdete aj dva druhy kávy, nekyslú kávu na prvom mlynčeku a ovocnú a sviežu kávu na druhom mlynčeku.

Ovocné kávy majú z hľadiska chuti oveľa viac ako kávy bez kyslosti. S kávou je to ako s vínom alebo rumom. Ak hľadáte kvalitu a neobvyklú chuť, siahnite po suchšom víne alebo rume. Pri káve je analógia s kyslosťou.

Odporúčané produkty3