Lacný vs. drahý kávovar na odkvapkávanie

Čo očakávate od domáceho odvápňovača?

V prvom rade je dobré ujasniť si, čo od kávovaru na prekapávanú kávu očakávate? Napríklad ,ako často v ňom budete pripravovať kávu a pre koľko ľudí.

Ak je pre vás prekapávaná káva skôr príležitostnou záležitosťou, pravdepodobne nechcete do kávovaru investovať veľa peňazí, oplatí sa vám to?

Cena kávovarov na prekapávanú kávu

Aký je cenový rozdiel medzi lacným a drahším kávovarom na prekapávanú kávu? Ceny tých najlacnejších sa začínajú približne na 600 Kč. Zvyčajne ide o značky, ktoré môžete poznať ako výrobcov iných kuchynských alebo nekuchynských spotrebičov.

Tie drahšie od výrobcov kávového príslušenstva sa začínajú približne na 4 500 Kč. To je zhruba 8-krát viac. Takže to nie je malý rozdiel. Prečo by ste sa však nemali rozhodovať len na základe ceny?

Dizajn prekapávacieho kávovaru

Prvým z rozdielov, na ktorý pravdepodobne narazíte na prvý pohľad, je vyhotovenie. Peniaze sa zvyčajne šetria na použitom materiáli, ktorým je zvyčajneplast. Práve vďaka tomu je kávovar lacnejším kúskom nielen na účte, ale aj na pohľad.

Zatiaľ čo drahšie kúsky sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, ako napríklad Moccamaster. Použitý materiál navyše dodáva celému kávovaru stabilitu.

Melitta vs. Wilfa

Ako lepšie porovnať lacné a drahšie odkvapkávače kávy ako na konkrétnych kávovaroch. Na porovnanie som si vybral kávovar Melitta 1023-04 Easy II Top a kávovar Wilfa Classic. Melitta nepatrí medzi najlacnejšie kúsky, ale nie je ani najdrahší. V obchode zaň zaplatíte menej ako tisícku. ModelWilfa Classic stojí približne 4500 Kč.

O vzhľade a použitých materiáloch som sa už zmienil o pár riadkov vyššie, a tak je to aj v tomto prípade. Lacnejšia Melitta je vyrobená z plastu a drahšia Wilfa z nehrdzavejúcej ocele.

Pripohľade do vnútra kanvice Melitta (to isté platí väčšinou aj pre ostatné lacnejšie kávovary) zistíme, žejediné vykurovacie teleso na dne ohrieva vodu, z ktorej sa potom pripravuje káva , ajzákladňu kanvice. Zatiaľ čo v drahších kávovaroch je ohrev rozdelený a ohrev kanvice môžete buď zapnúť, alebo vypnúť.

V lacnejších kávovaroch je lepšie po príprave kávy ohrev vypnúť, inak sa vám káva doslova rozvarí a rozhodne potom nebude chutiť tak dobre. V drahších kávovaroch slúži vyhrievacia doska pod kanvicou predovšetkým na udržiavanie teploty kávy.

Rozdiely v extrakcii kávy v odkvapkávacom kávovare

Nalievate vodu, tá sa ohrieva. Pomocou pary sa potom vytlačí nahor, kde prúdi cez kávové lôžko. Áno, toto je v skratke bežný proces fungovania prekapávacieho kávovaru. Pri tých lacnejších to však nie je celkom tak.

Prvá vec, ktorá sa zahrieva, je horúca platňa. Potom sa voda začne postupne zohrievať, ale pomaly stúpa a začne vytekať na kávové lôžko. Áno, máte pravdu, voda nemá takú teplotu, akú by mala mať. Voda sa zohrieva postupne, takže na začiatku je chladnejšia a na konci veľmi horúca. A rozhodne sa nevyrovnáva teplota. Riešením teda môže byť použitie horúcej vody v kávovare.

Kôš, v ktorom sa káva extrahuje, je dostatočne veľký na prípravu jedného litra kávy. Aj keď rovnakú veľkosť uvádza aj Melitta, mala problém s prípravou väčšieho množstva kávy naraz.

Napriek rovnakej hrubosti mletia je rozdiel aj v čase extrakcie. Lacnejší kávovar je pomalší približne o minútu. Pýtate sa, prečo je to dôležité? Dlhší čas extrakcie znamená, že káva sa viac extrahuje, čo má často za následok, že káva jehorkejšia.

Na lepšiu extrakciu je dobré kávu počas procesu extrakcie premiešať. Proces môžete predĺžiť aj kvasením. Používajte tak, že kávovar zastavíte približne po 20 sekundách na ďalších približne 20 sekúnd.

Jeden ďalší nedostatok majú lacné kávovary. Kávová voda vyteká jedným prúdom, čím sa v kovovom lôžku vytvára akýsi kráter. Vďakatomu sa kávapo stranách koša menej extrahuje ako káva v strede.

Zhrnutie porovnania prekapávacích kávovarov

Myslím, že celé porovnanie najlepšie vystihuje veta, ktorú mi raz povedala moja mama:"Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci." Lacný kávovar nevychádza z tohto boja ako najhoršia možnosť. Otázka však znie: Kúpili ste si kávovar preto, aby ste museli robiť dodatočné úpravy, aby ste boli aspoň trochu spokojní s chuťou svojej kávy?

A s touto otázkou súvisí ešte jedna? Myslíte si, ževám viac vydrží plastový, manufaktúrny kávovar alebo ručne vyrobený kávovar znehrdzavejúcej ocele?