Má konzumácia kávy vplyv na Covid-19? [štúdia]

KÁVA, ZDRAVIE A CIVILIZAČNÉ CHOROBY

Pravdepodobne ste už počulio vplyve konzumácie kávy na rakovinu, cukrovku, infarkt, Alzheimerovu chorobu a dokonca aj na zápchu. To všetko sú takzvané civilizačné choroby, ktoré sa vyskytujú najmä v Európe, Severnej Amerike alebo niektorých ázijských krajinách. Často sú spôsobené vysokou mierou stresu, nadmernou konzumáciou alkoholu a nezdravých potravín alebo nedostatkom pohybu a spánku, skrátka nezdravým životným štýlom, a v mnohých prípadoch aj nadmernou konzumáciou kávy alebo predovšetkým kofeínu. To podporuje hromadenie radikálov v našom tele, ktoré potom znižujú hladinu antioxidantov. Pitie kávy v správnom množstve, ktoré je u každého z nás individuálne, pôsobí ako významný antioxidant a pomáha eliminovať množstvo voľných radikálov.

COVID-19 A NAŠA STRAVA

Covid-19 je však vírusové ochorenie. Rovnakého druhu sú aj ochorenia ako kiahne, mononukleóza, pásový opar alebo chrípka. Ak ste oslabení, je pravdepodobnejšie, že dostanete aj jednu z týchto chorôb. Okrem stresu môže slabosť prameniť aj z našej zlej a nevyváženej stravy. Niet pochýb o tom, že to, čo jeme a pijeme, má okrem našej duševnej pohody vplyv ajna našu imunitu. Tá zohráva kľúčovú úlohu pri náchylnosti a reakcii jednotlivca na infekčné ochorenia vrátane COVID-19.

VÝSKUM VPLYVU KONZUMÁCIE KÁVY NA VÍRUSY COVID-19 [štúdia]

Doteraz sa väčšina výskumov v súvislosti s vírusom COVID-19 zameriavala na osoby, ktoré už boli pozitívne testované, ale Spojené kráľovstvo sa rozhodlo tento stav zmeniť. Nebolo jasné, ako konkrétne súvisí výživa s imunitou a náchylnosťou na COVID-19. Výskum preto uskutočnili britskí vedci zo Severozápadnej univerzity, ktorí skúmali súvislosť medzi konkrétnymi údajmi o strave a výskytom COVID-19. Účastníkmi boli ľudia vo veku40 - 70 rokov. Okrem konzumácie kávy brali do úvahy aj to, či boli účastníci v detstve dojčení a či jedli zeleninu, ovocie a spracované mäso.

Výskum prebiehalod marca do novembra 2020. Výskum sa uskutočnil medzi britskými občanmi registrovanými v britskej biobanke, ktorá skúma, ako genetické predispozície a vplyvy prostredia (vrátane stravy, životného štýlu, liekov atď.) prispievajú k vzniku ochorenia. Celkovo bolo vyšetrených necelých 38 000 účastníkov, z ktorých17 % bolo pozitívne testovaných metódou PCR .

POKROK VO VÝSKUME VPLYVU KÁVY NA COVID-19

Účastníci boli požiadaní, aby uviedli množstvo jednotlivých potravín a nápojov, ktoré konzumujú, alebo aby si vybrali jednu z vopred stanovených frekvencií, napr. raz denne atď. Možnosti zahŕňali základné porcie zeleniny (varenej, surovej ),ovocia (čerstvého, sušeného ),mastných rýb, spracovaného mäsa, červeného mäsa (hovädzieho, jahňacieho/kožacieho alebo bravčového ),čaju a kávy. Teda potraviny a nápoje, ktoré prispievajú k posilneniu imunity. Účastníkov sme sa tiež pýtali, či boli vdetstve dojčení. Mohli odpovedať áno, nie alebo neviem.

Do úvahy sa bralo aj mnoho ďalších faktorov, ako napríklad pohlavie, telesná hmotnosť, povolanie a samozrejme aktuálny zdravotný stav vrátane toho, či má účastník zhoršenú funkciu pľúc, ktorá má veľký vplyv na infekciu COVID-19.

Pokiaľ ide o testovanú skupinu, v mladšej vekovej skupine boli najmä ženy, zamestnané a s lepším vzdelaním, vyšším príjmom a lepšie hodnoteným zdravotným stavom. Menej často konzumovali čaj, ovocie, zeleninu, ryby a červené mäso a menej z nich bolo dojčených. V porovnaní snebielymi účastníkmi mali bieli účastníci tendenciu konzumovať viac kávy, čaju, spracovaného mäsa, menej ovocia a zeleniny a menej ich bolo dojčených.

Spomedzi nebielych účastníkov boli čierni účastníci častejšie zamestnaní, mali vyšší BMI a konzumovali viac červeného mäsa, zatiaľ čo ázijskí účastníci mali tendenciu uvádzať horšie zdravie a konzumovať viac ovocia a zeleniny. V ázijskej skupine bola tiež vyššia prevalencia pozitivity COVID-19 ako v ostatných rasových skupinách.

Celá pandémia zasiahla okrem mnohých iných oblastí aj kaviarne. Mnohí ľudia si začali pripravovať kávu doma. Teraz však nastal čas opäť podporiť naše obľúbené podniky. Káva v kaviarňach jednoducho chutí inak. Zdroj: Nathan Dumlao | unsplash.com

MÁ KÁVA VPLYV NA ZNÍŽENIE RIZIKA NÁKAZY COVID-19?

Po úprave na vek, rasu a pohlavie bolo pitie kávy, mierneho čaju, mastných rýb a zeleniny a dojčenie v detstve významne spojené s nižšou pravdepodobnosťou nákazy COVID-19, zatiaľ čo konzumácia spracovaného mäsa bola spojená s vyššou pravdepodobnosťou nákazy COVID-19.

Medzi účastníkmi bola zvyčajná konzumácia 1 alebo viac šálok kávy denne spojená s približne 10 % znížením rizika COVID-19 v porovnaní s menej ako 1 šálkou denne. Káva je nielen kľúčovým zdrojom kofeínu, ale prispieva aj desiatkami ďalších zložiek vrátane mnohých látok podieľajúcich sa na imunite.

Pre veľkú časť populácie je káva hlavným prispievateľom k príjmu polyfenolov, najmä fenolových kyselín. Okrem kávy sa nachádzajú aj v obilninách, kakau alebo červenom hrozne. Káva, kofeín a polyfenoly majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

Konzumácia kávy jepozitívne spojená aj sozápalovými biomarkermi, ako sú C-reaktívny proteín, interleukín-6, tumor nekrotizujúci faktor α. Tie sú spojené s úmrtnosťou a závažnosťou COVID-19. Konzumácia kávy bola spojená aj s nižším rizikom zápalu pľúc u starších ľudí.

Takže ak to zhrnieme, je fakt, že káva pravdepodobne zohráva úlohu pri ochrane imunity pred vírusom COVID-19, ale určite je potrebný ďalší výskum. Ak však vezmeme do úvahy predtým získané údaje a závery tohto výskumu, opäť sa potvrdzuje, žepravidelná a primeraná konzumácia kávy má pozitívne a ochranné účinky.