Najlepšia káva pre vás alebo ako si vybrať zrnkovú kávu

Chcete kvalitnú kávu? Chcete len tú najvybranejšiu

Ak ste niekedy pili kávu, ktorá vám nechutila, mohlo to byť okrem zlej prípravy aj nešťastným výberom kávových zŕn. Keď hľadáte balenie kávy, máte na výber zmnohých možností. Nie všade však kúpite kvalitnú kávu. Ak teda naozaj hľadáte kvalitnú kávu, nemôžete svoju pozornosť obrátiť nikam inam ako na výberovú kávu.

Výberovej káve sa venuje oveľa väčšia pozornosť ako komoditnej káve (teda bežným kávam zo supermarketov). Pestujú, zbierajú a spracúvajú ju starostliví farmári ručne. Svoje šľachtené kávovníky pestujú starostlivo, ekologicky a s ohľadom na biodiverzitu. V šálke vás potom káva očarí jemnou vôňou byliniek alebo ovocia vypestovaného v blízkosti kávovej farmy.

Takáto káva má čo ponúknuť a svoju kvalitu preukáže pri cuppingu, hodnotení kvality kávy odborníkmi z kávového priemyslu. Len tá najchutnejšia a najlepšia káva bez kazov získa potrebné body, t. j. výsledok cuppingu nad 80 bodov. A len takáto káva sa môže nazývať výberovou kávou. Rovnako ako kávy, ktoré pražíme.

Ako rozlúštiť informácie na obale kávy a vybrať si tú správnu

Výberová káva sa nemá za čo hanbiť. Práve naopak,na stránke sú zverejnené všetky dôležité informácie. Od dátumu praženia, cez spôsob spracovania, konkrétnu odrodu kávovníka, očakávaný chuťový profil až po to,kto ju vypestoval. Tieto informácie sú potom kľúčom k výberu správneho praženia pre vás.

Skôr ako vám prezradím postup, ako si vybrať kávu, spomeniem objem. To znamená, aké množstvo kávy je potrebné. Odporúčam nekupovať kávu do zásoby. Aby vám doma zbytočne nezostarla a nestratila na kvalite.

V pražiarni máme vrecúška na 150 alebo 250 gramov, pol alebo kilo kávy. Spočítajte si spotrebu na mesiac a objednajte si podobné množstvo. Keď dôjde, stačí pár kliknutiami objednať ďalšiu čerstvú kávu, ktorú vám doručíme bleskovo, skôr ako dopijete posledné zrnká.

Dátum praženia kávy. Aby ste vedeli, že kupujete čerstvú kávu

Aj mojím prvým krokom pri výbere kávy je kontrola dátumu praženia. Ha, a tu je prvý dôvod, prečo si kúpiť kávu u nás a nie v "kaviarni". Pri komoditných kávach sa uvádza minimálna trvanlivosť, ale či bola káva pražená pred mesiacom alebo pred pol rokom... to sa nedozviete. Aj keď bola pôvodne vyrobená z výberových zŕn, väčšina aróm a chutí sa po dlhom čase v obchodoch vytratila.

Najlepšia čerstvosť je minimálne 3 dni a maximálne 3 mesiace po pražení. Záleží na spôsobe praženia, druhu kávy, spôsobe skladovania atď. Vo všeobecnostisa na stránke za najlepší čas čerstvosti kávy považujú približne 2 až 3 týždne po pražení. Keď sú procesy po pražení už zavedené a káva ešte nezačala starnúť - oxidovať.

Ak chcete kávu pripraviť okamžite , najlepšie jekúpiť kávu približne týždeň po pražení. Káva totiž potrebuje po pražení odpočívať. V prípade filtrovanej kávy sú to približne 4 dni, v prípade kávy na espresso najmenej 7 dní. Pražiarne, baristi a predajcovia kávy však vedia, kedy je káva najlepšia, takže sa nemusíte báť, že by ste doma dostali štvormesačnú kávu.

Zrnková káva do kávovaru alebo french pressu?

Ak si kúpite výberovú kávu z pražiarne, môžete si byť istí kvalitou. Štýl praženia však ovplyvňuje to, ako s ňou budete pracovať doma.

Kávu na espresso môžete pražiť v automatickom alebo pákovom kávovare, v kanvici na kávu alebo v Moka kanvici, čo je známe ako praženie na espresso.

Ak je vašou domácou metódou prípravy kávy filtračný štýl, ako napríklad odkvapkávací kávovar, French Press, Aeropress, Chemex, Hario V60 a iné alternatívne metódy, vyberte si filtrové praženie.

Kyslá alebo nízkokyslá káva?

To,či je vaša káva kyslá, sladká alebo horká, ovplyvňuje predovšetkým spôsob prípravy. Najčastejšie - ak káva nechutí tak, ako by mala - je na vine nesprávna hrubosť mletia.

Ak ju zomeliete príliš jemne, bude mať horkú chuť. Zvoľte hrubé mletie a káva bude kyslá. Príliš slabé mletie a káva bude chutiť mdlo. Stačí jeden stupeň na mlynčeku a zrazu máte šálku kávy, ktorá chutí tak akurát.

Káva v sebe prirodzenenesie svoje chute, svoj jedinečný potenciál. To znamená, že pri správnej príprave odhalí kyslejšiechute - kávy s aciditou. Alebo naopak, vyniknú tóny kávybez kyslosti - kávy bez kyslosti. V každej našej káve uvádzame stupeň prirodzenej kyslosti.

Kde bola táto káva vypestovaná?

Možno ste už počuli vetu: "Najlepšia káva je etiópska, tá mi veľmi chutí." A možno ste počuli aj túto: "Chceli by ste dobrú brazílsku kávu?". Kontinenty, krajiny, regióny, mikroregióny, dokonca mikroloty a nanoloty - teda káva len z určitej časti kávovej farmy.

Podľaregiónov pôvodu kávy môžeme predpokladať určitý chuťový štýl kávy. Vďaka rozdielom v mikroklíme a jedinečnému terroiru môžu mať napríklad brazílske kávy, ktoré sa zvyčajne vyznačujú čokoládovo-orieškovou chuťou, ovocné a svieže tóny. Typicky bylinné a citrusové etiópske kávy a zrná z Afriky môžu prekvapiť jemnou kakaovou príchuťou.

Viac informácií vám prezradí konkrétny región. NapríkladHarrar - najstaršia kávová oblasť v Etiópii s pôvodnými divokými kávovníkmi, je známa kávou s plnou bobuľovou chuťou. Zatiaľ čo Limu, ďalší etiópsky kávový región, vyniká kávou s jedinečnými korenistými a vínnymi tónmi.

Ďalšími cennými informáciami sú nadmorská výška alebo niektoré farmy a farmári, ktorí kávupestujú. Napríklad preto, že čím vyššie káva rástla, tým pomalšie dozrievala, a tak mala viac času na rozvinutie bohatej chuti a plnšej sladkosti.

Bourbon, Mundo Novo a ďalšie odrody kávy. Čo vám povedia o chuti kávy?

Každá odroda určuje vlastnosti kávy, ktoré možno prirovnať k viniču alebo akémukoľvek inému ovociu. Odroda určuje tvar zŕn, obsah a tóny chutí atď. V prípade výberovej kávy ide oodrody kávovníka arabského.

Bourbonje veľmi rozšírená odroda, ktorá sa môže vyskytovať v žltej (Yellow Bourbon) alebo červenej (Red Bourbon) farbe. Táto odroda je sladká, často s karamelovou chuťou. Pri SL28 z Kene sa môžeme tešiť na výrazné citrusové tóny, pri Maracaturre dostanete v balení okrem jasne rozpoznateľnej sladkej chuti aj naozaj veľké zrná.

Čo hovorí spracovanie kávy

Tri základné spôsoby spracovania kávy:

  • Suché alebo tiež prírodné
  • Premytá.
  • Medová - vyskytuje sa v rôznych formách, ako je čierna, červená, žltá a biela

Medzi ďalšie metódy, s ktorými sa môžete stretnúť, patrí anaeróbne spracovanie, spracovanie uhličitou maceráciou alebo iné formy fermentácie.

Premyté kávy sú zvyčajne jemné, s čistou ovocnou chuťou. Sú vysokokvalitné s jasnými tónmi.

Prírodné kávy bývajú trochu odvážnejšie a nie každému vyhovujú, sú šťavnatejšie a majú výrazné telo. Kávy z Etiópie sa často spracúvajú týmto spôsobom, najmä z dôvodu nedostatku miestnej vody.

Medová metóda hovorí sama za seba. Kávy spracované touto metódou sú sladké s karamelovým nádychom. Medové spracovanie kombinuje suchú a pranú metódu.

Ako som kávu pražil alebo chuťový profil

Chuťový profil je výsledkom spôsobu a miesta pestovania kávovníka, odrody kávy, spôsobu jej spracovania a napokon spôsobu praženia. Náš pražiar Zdeněk vytvára pre každú kávu originálne pražiace krivky, teda spôsob praženia. Každá káva je totiž jedinečná a potrebuje svoj vlastný unikátny profil praženia. Len tak sa zo zeleného zrna stane pražené zrno, ktoré v sebe prebudí tie najlepšie chute - potenciál kávy.

Výsledkom je, že pražiar vám svoje dielo predkladá s jasným popisom, chuťový profil. To je najlepší spôsob, ako posúdiť, či je táto konkrétna šálka kávy pražená tak, aby vám vyhovovala. Alebo či siahnete po inej káve s paletou chutí, ktorá vám chutí ešte viac.

Stále je to 100 % arabica, ale čo tak robustná káva na espresso?

Arabiky jednoducho ponúkajú toľko chutí a najvyššiu kvalitu, že robusta im len ťažko môže konkurovať. Potrebujete najmä vyššie percento kofeínu v šálke, dávku horkosti a všeobecne preferujete konzervatívnejšie zemitejšie tóny korenia a horkej čokolády? Myslíme aj na vás!

Tou správnou zrnkovou kávou pre váš kávovar doma alebo v kancelárii bude naša zmes espressa s robustným.