Kávu a mlieko, prosím! [sprievodca nápojmi]

OBĽÚBENÁ KOMBINÁCIA: KÁVA A MLIEKO

Káva s mliekom je obľúbená na celom svete. Tieto dve veci sa k sebe jednoducho hodia. Silné espresso je v mlieku jemnejšie. Mlieko spomaľuje dokonca aj nástup kofeínu. Obsah kofeínu je teda rovnaký ako v espresse, pretože základom kávy s mliekom je práveespresso, ale vďaka mlieku sa do tela uvoľňuje postupne.

Mlieko robí z kávy nápoj s lahodnou sladkou chuťou. Kvôli tejto chuti sa káva s mliekom veľmi často kombinuje s inými sladkosťami z kaviarní, t. j. so zákuskami. Najčastejšia objednávka v kaviarni je... hádajte? Áno, kapučíno a kúsok koláča.

KÁVA S MLIEKOM A NÁPOJOVÝ LÍSTOK KAVIARNE

Abysi každý hosť mohol vybrať svoj obľúbený pomer mlieka a kávy v šálke, personál kaviarne ponúka nápojový lístok. tu uvedené všetky nápoje, ktoré kaviareň pripravuje. V tomto momente, po otvorení nápojového lístka, začne byť hosť, ktorý nie je typickým kaviarenským povaľačom, zmätený.

Chcel kávu s mliekom. Ale v nápojovom lístku je celá strana plná mliečnych káv! Ponúkol macchiato, latte, cappuccino, cortado, flat white... čo teraz? Pokúša sa požiadať čašníčku, aby mu priniesla kávu s mliekom. "Áno, iste, ale akú kávu presne by ste chceli?" A zopakuje hosťovi zapamätaný zoznam položiek, ako je to napísané v nápojovom lístku v kategórii: káva s mliekom. Ak by ste sa jej spýtali: "Tak čo je to Flat White?" "Počkaj, idem sa spýtať baristu."

AKO SI VYBRAŤ KÁVU, KEĎ VÁM TO PERSONÁL NECHCE POVEDAŤ

Určite netvrdím, že je to tak vždy. Osobne poznám veľa kaviarní, baristov a obsluhujúcichdám , ktorí sa vyznajú vo svojej práci - a v káve. Takíto odborníci vám poskytnú komplexné vysvetlenie a prevedú vás celým sortimentom kávových a nekávovýchnápojov a dokonca aj tých, ktoré nie sú zahrnuté v ich ponuke.

Kaviarne zažívajú v posledných rokoch veľký "boom". Vyrástli ako huby po daždi. Preich majiteľov je ťažkénájsť kvalitný personál. Preto, samozrejme, z finančného hľadiska sú v kaviarňach aj brigádnici, ktorí pracujú bez hlbších znalostí o káve, bez motivácie naučiť sa remeslo alebo jednoducho prvý deň.

Nech už je dôvod akýkoľvek, stále sa vyskytujú prípady, keď hosť odchádza z kaviarne zhrozený z nezrozumiteľnej ponuky. Zažili ste takúto situáciu? Alebo sú to chvíle, ktorých sa bojíte, a preto sa vám nechce vstupovať do moderne vyzerajúcich kaviarní? Nevešajte hlavu! Mám pre vás návod, ktorý vás ušetrí nedorozumení a nepríjemných situácií.

KÁVA S MLIEKOM: TRADIČNÉ A SVETOVÉ NOVINKY

V nasledujúcichodsekoch nájdete najbežnejšie kávové nápoje s mliekom, s ktorými sa môžete stretnúť v kaviarňach. Prečítajte si ich opisy, aby ste ved eli,čo môžete po ich objednaní očakávať. Tento "cheat sheet" vám pomôže rýchlo sa zorientovať v ponuke nápojov a budete presne vedieť, čo si objednávate.

Nájdete tu tradičné nápoje, ako aj menej obvyklé a nové nápoje, ktoré sa dostávajú do popredia. S týmto nástrojom môžete bezpečne vstúpiť do neznámych vôd moderných kaviarní a naplno si vychutnať atmosféru a jedinečnú energiu týchto miest, ktoré voňajú kávou. Stojí to za to!

Neviem si predstaviť svet bez kaviarní, a pred mnohými rokmi som pri svojich prvých návštevách kaviarne zažívala podobné rozpaky nad nápojovým lístkom ako vy. Potom mi káva tak učarovala, že sa stala mojím povolaním. Teraz vám môžem pomôcť, sa nechať očariť kávou a vybrať si tú, na ktorú máte chuť.

ESPRESSO S MLIEKOM A LUNGO S MLIEKOM

Skôr než začnem vymenúvať mliečne kávové nápoje, nesmiem v tomto zozname vynechať základné espresso s mliekom. To znamená šálku čiernej kávy s objemom približne 30 ml (približne 60 ml pri objednávke dvojitého espressa alebo doppia), ku ktorej sa mlieko podáva samostatne. Prípadne na žiadosť zákazníka pridá barista do hotového espressa trochu mlieka. Zvyčajne pri objednávaní kávy so sebou.

Podobne lungo s mliekom alebo americano s mliekom. Opäť ide o espresso, tentoraz rozšírené o horúcu vodu v určitom pomere. Lungo zvyčajne znamená espresso doplnené horúcou vodou v pomere 1:1 (1:2) a pri káve americano až 1:5. Mlieko sa k tejto káve podáva samostatne na požiadanie, rovnako ako horúca voda na predĺženie kávy. Na požiadanie, opäť najčastejšie pri káve so sebou, barista kávu rozšíri o horúcu vodu a pridá kvapku mlieka.

10 NAJLEPŠÍCH KÁV S MLIEKOM Z JEDÁLNEHO LÍSTKA KAVIARNE

Ak chcete viac ako len kávu a trochu mlieka, alemáte chuť na mliečny kávový nápoj, pravdepodobne si v kaviarni vyberiete z týchto možností:

1. Espresso macchiato

Najmenší mliečny kávový nápoj a najčastejšia chyba pri objednávaní. Macchiato je najobľúbenejší kávový nápoj na svete. Jednou z nich je Espresso Macchiato a druhou Latte Macchiato. Znejú veľmi podobne, a pritom sú úplne opačné, čo sa týka pomeru kávy a mlieka. Trochu taliančiny pomôže objasniť, pretože oba názvy pochádzajú z tohto jazyka.

Mätúce je, že "macchiato" sa prekladá ako "macchiato". No, slovo pred tým znamená, do akej tekutiny sa škvrna vloží. Ak si teda objednáme Espresso Macchiato, očakávame espresso (typický nápoj s objemom približne 30 ml) a do neho sa vytvorímliečna škvrna . V pôvodnej verzii "starej talianskej kaviarne" je to skutočne škvrna, ktorá sa často vytvorí tak, že sa na povrch espressa položí lyžička speneného mlieka.

2. Cortado

Teraz vám predstavím nápoje, s ktorými sa môžete stretnúť na českej kaviarenskej scéne, ale nie sú najtypickejšími zástupcami tohto segmentu nápojov. Kávový nápoj s názvom Cortado pochádza zo Španielska. "Cortar" v španielčine znamená rez alebo rezanie. Z toho môžeme tiež usúdiť, že Cortado je vlastne "rezaná káva". To znamená, káva s mliekom. Opäť sa stretávame s problémom presnej definície.

Niektorí ľudia pripravujú cortado presne ako espresso macchiato, teda v malej (najmenšej) šálke, do ktorej sa zmestí jedno espresso. Iní sú zástancami tradičnejšej verzie, ktorá je svojím objemom a pomerom mlieka ku káve príliš podobná Flat White. Líši sa len štruktúrou mlieka, ktoré nie je také krémové, ale skôr redšie.

A potom je tu tretí štýl prípravy Cortado. Toto je nápoj v pohári s objemom približne 1 dl. Základom je dvojité espresso a našľahané mlieko , ktorésa do kávy naleje technikou latte art. Tu samusíte opýtaťbaristu: "Ako sa vlastne káva krája?".

3. Cappuccino

Nacelom svete je to jeden z najobľúbenejších kávových nápojov. Jeho príprava je súčasťou majstrovstiev baristov. Na súťažiach sa zvyčajne hodnotí výkon baristu pri príprave základného espressa a potom cappuccina. Pri výrobe tohto nápoja sa testuje schopnosť baristu pracovať smliekom. To znamená, že ho správne našľaháte a pekne nalejete do šálky tak, aby mlieko vytvorilo na povrchu kávy obraz.

Cappuccino sa podáva v šálke s objemom 150-180 ml. Pozostáva z teplého našľahaného mlieka a jedného espressa v základe. Jeho objem môže pripomínať objem kávy Flat White. Často sa pripravuje v rovnakom type šálky. Jediný vizuálny rozdiel, keď tieto dva nápoje položíte vedľa seba, je hnedý odtieň kávy v šálke. Kávacappuccino má svetlejšiu hnedú farbu, pretože obsahuje jedno základné espresso, na rozdiel od kávy Flat White, ktorá sa skladá z dvoch "espresso shots".Pomer mlieka ku káve je teda v cappuccine slabší (v porovnaní s Flat White).

4. Flat White

Nápoj s nejasnou históriou a, žiaľ, neštandardizovaným objemom. Preto pri objednávaní Flat Whiteodporúčame spýtať sa na objem šálky alebo pohára, v ktorom vám bude prinesený. Čo sa nemení v žiadnej verzii Flat White, je dvojitý základ. To znamená dvojité espresso na dne šálky (t. j. približne 60 ml kávy) doplnené mliekom na konečný objem.

Konečný celkový objem si každá kaviareň určuje sama, ale pohybuje sa od 140 ml do 180 ml. Vo svete je možné výnimočne stretnúť Flat White s objemom aj 2 dl. Flat White je mliečny nápoj s objemom približne 150 ml, z čoho 60 ml tvorí káva, presnejšie dvojité espresso.

5. Caffé latte

Ako už názov napovedá, bude to káva s mliekom. Veľa mlieka. Caffé latte je moderná verzia kávy Latte Macchiato. Líši sa podávaním aj prípravou. Nepodáva sa v pohári, ale v šálke s objemom najmenej 250 ml. Postup prípravy je rovnaký ako pri cappuccine. Šálka sa používa na prípravu základu, t. j. jedného espressa. Mlieko sa našľahá v kanvici a naleje sa do pripraveného základu tak, aby sa na povrchu vyliatym mliekom vytvoril obrazlatte art - .

Pýtate sa, prečo kaviarne prechádzajú z ponuky Latte Macchiato na Caffé Latte? Dôvodom je zdokonalenie technológie prípravy kávy. Dnešné kávovary dokážu našľahať jemnú mikropenu. Neoddeľuje spenené a tekuté vrstvy mlieka. Táto mikropena sa skladá z malých mikrobubliniek, ktoré sa spájajú s tekutejším mliekom a vytvárajú jemnú, hladkú, lesklú, homogénnu a dokonca krémovú tekutinu.

Výsledkom je schopnosť takéhoto mlieka spojiť sa s kávovým základom - espressom - dosladkého a takmer krémového nápoja, ktorý dáva obom zložkám priestor prejaviť sa v šálke a spája ich. Otázka je teda skôr pre vás, hostí kaviarní a milovníkov kávy a mlieka. Prečo si nedopriať Caffé Latte? Prečo si odopierať túto dobrotu, pravdepodobne zo zvyku?

6. Latte Macchiato

Klasika talianskych kaviarní. Ako prvý som v tomto zozname mliečnych kávových nápojov opísal espresso macchiato. Nazáklade pozorovania, že "macchiato" je škvrna , ješkvrna v tomto nápoji vložená do "latte" alebo mlieka. Škvrnou by bola káva, espresso.

Keďže ide o klasický nápoj, je aj klasicky podávaný. Mlieko sa husto napení podľa pôvodných postupov. Potom sa naleje do vysokého pohára. Potom sa pripraví espresso a naleje sa do mlieka. Toto espresso sa usadí pod mliečnou penou, ale nad teplým mliekom. Toto vrstvenie môžete vidieť práve v skle. V hornej časti mliečnej peny môžeme vidieť škvrnu, ktorú zanechalo espresso v bielom mlieku. Celkový objem nápoja je 250 ml (niekedy o niečo viac).

7. Caffe au Lait

Slnečné ráno, zvony katedrály Notre-Dame ohlasujú deviatu hodinu. Sedíte na terase romanticky vyzerajúcej cukrárne Pâtisserie Odette. Máte raňajky. Pred vami je košík s voňavými croissantmi a... Caffe au Lait. To je všetko! Raňajková kávaz Francúzska ,plná mlieka. Veľká šálka s objemom viac ako 2 dl sa naplní teplým mliekom a kávou.

Podľa pôvodného receptu s filtrovanou kávou (napríklad prekapávanou) alebo pre ešte väčšiu autentickosť pripravenou pomocou french pressu. Pomer kávy a mlieka závisí od preferencií zákazníka alebo baristu. Niekedy sa vám môže stať, že ranná káva je na povrchu zasnežená cukrom. Jemne mletý škoricový cukor. Nezabudnite, že pri tejto úprave receptu je takmer povinnosťou dať si k tejto káve na raňajky slávny francúzsky jablkový tarte tatin.

8. Ľadová káva

Káva, ktorá láka v horúcich letných dňoch. Jednoduchosť názvu Ice Coffee dáva priestor na kreativitu. Preto sa názov Ice Coffee (či už je v nápojovom lístku napísaný v angličtine alebo v češtine) môže používať na označenieakejkoľvek studenej kávy. Ľadová káva sa dá nazvať nápojom v pohári, ktorý sa skladá z kociek ľadu, mlieka a je doplnený espressom. Tento variant má mnoho ďalších verzií. Množstvo mlieka alebo kávy závisí od objemu pohára.

Často sa tieto nápoje nazývajú aj ľadové cappuccino alebo ľadové latte podľa množstva použitého mlieka. V skutočnosti ide o studené verzie nápojov s klasickou ponukou mliečnej kávy. Aj ľadovú kávu možno pripraviť z iného kávového základu ako espresso.

Môžete sa stretnúť aj so studenou filtrovanou (prekapávanou) kávou, ktorá sa naleje do pohára na kocky ľadu a doplní sa studeným mliekom alebo smotanou. Samozrejme, objemy a pomery kávy a mlieka sú rovnako individuálne ako všetky nápoje s názvom Ice Coffee.

9. Dalgona (šľahaná) káva

Studené mlieko naliate do pohára s ľadom sa rozšíri približne na dve tretiny jeho objemu. Poslednú tretinu tvorí káva - skôr kávová smotana. Espresso, ktoré sa vyšľahá s cukrom do hustej peny. Sladký, tuhý espresso krém v kombinácii s ľadovým mliekom sa v okamihu stal najvyhľadávanejším ľadovým kávovým nápojom roka, a to ešte ani nie je leto!

Káva Dalgona sa šíri do celého sveta rýchlosťou blesku. Na internete nájdete milióny receptov a návodov na prípravu tohto nápoja. Je to trochu ako kávová zmrzlina. Nezabudnite toto leto vyskúšať kávu Dalgona. Osviežte si deň! Oslaďte si tento okamih!

10. Frappé

Posledným zástupcom najčastejšie sa vyskytujúcich mliečnych káv na nápojovom lístku je svetoznáma káva Frappé. Rád by som napísal presnú definíciu toho, čo dostanete, keď si ho objednáte. Ani vrodnom Grécku však neexistuje jednotný recept. Ide o zmiešanie kávy, vody alebo mlieka, cukru a ľadu. V závislosti od receptúry kaviarne alebo baristu môžete v pohári nájsťespresso aj instantnú kávu spolu s ľadom a mliekom .

Pôvodná verzia frappé je založená na instantnej káve. Cukor, ktorý sa do nápoja zvyčajne pridáva, sa môže na želanie hosťa nahradiť sirupompre lepšiu rozpustnosť alebo sa môže úplne vynechať. Spôsob miešania je tiež odlišný. V jednej kaviarni majú elektrický frapper, akýsi šľahač, ktorý všetko mieša a napení. V inej kaviarni sa na prípravu frappé používa šejker.

Dokonca aj použitie mlieka je individuálne a na požiadanie sa môže vynechať. Nakoniec sa káva pripraví z kávy, ľadu a cukru (alebo sa káva namiesto ľadu trochu zriedi obyčajnou vodou).

NEBOJTE SA POŽIADAŤ BARISTU PRIAMO O VYSVETLENIE.

Ako ste si všimli, aj v kaviarni platí to isté: toľko baristov, koľko je receptov. Preto sanebojte opýtať priamo baristu napresné zloženie alebo konečný objem nápoja , ak vám personál neposkytne všetky potrebné informácie. Barista stojaci za barovým pultom je pripravený vytvoriť akúkoľvek vašu objednávku, ale rovnako je tu aj pre vás. Všetky nápoje vyrába on, takže ich aj pozná. Poradí vám a mnohokrát, v závislosti od toho, čo sa od vás ( a o vás) dozvie , dokáževytvoriť nápoj presne podľa vašich predstáv. Aby ste neodchádzali so zlým, ale naopak spozitívnym zážitkom a spomienkami na popoludnie v kaviarni.

Ak máte stále obavy, ktoré vás odrádzajú od návštevy modernej kaviarne, verím, že ak sa do kaviarne predsa len vyberiete, budete nesmierne prekvapení, akí milí a ochotní sú ľudia, ktorí v nej pracujú. Môžem potvrdiť, že všetci skutoční baristi (a tí, ktorí pracujú s kávou na iných pozíciách) robia svoju prácu preto, lebo milujú kávu a chcú, aby ste ju milovali aj vy. Ak chcete nájsť svoju šálku kávy v ich kaviarni.

Odporúčané produkty10