Názor na automaty v profesionálnych prevádzkach 2

Povedz nám o sebe 5 najdôležitejších faktov na základe ktorých zistíme, že sa jedná o Moniku Palovú.
Ťažko nájsť až 5 faktov alebo vecí, kvôli ktorým by ma ľudia mohli ľahko spoznať… Ak uvidíš dievča v rifliach, v tričku s logom pražiarne, kaviarne alebo čohokoľvek spojeného s kávou, s tetovaniami na predlaktiach a čiernymi okuliarmi… Pravdepodobne to budem ja ?

Ako ťa našla káva a ako si sa dostala k baristickému remeslu?
S „baristikovaním“ som začala zhruba pred 3 rokmi, keď som pracovala v jednej kaviarni v Dubline. Robila som čašníčku atď., ale potom k nám prišiel pracovať jeden chalan, prvý poriadny barista ktorého som stretla, a začal ma učiť o espresse, o mlynčekoch a všetkom ostatnom. Veľmi ma to zaujímalo, tak ma potom začal poriadne trénovať… a už som portafilter z rúk nepustila.

Akú kávu si pila keď si bývala na Slovensku?
Na Slovensku som pila klasickú zalievanú, ako skoro všetci doma, ale potom som doniesla aeropress a single origin kávu z Etiópie a myslím, že každému chutilo. Mamka si prvý krát (čo si pamätám) nedala do kávy mlieko a to bol pre mňa hotový zázrak!

Ako často chodíš na Slovensko? Priniesla si si už aj snúbenca? On je Írskym baristom, však? Ako sa mu u nás páči?
Na Slovensko chodím dvakrát za rok, na Vianoce a na súťaže baristov. Rada by som chodila domov častejšie, hlavne v lete, ale kvôli robote to dá len ťažko. Snúbenca som ešte nepriniesla, nebol na to čas, keďže prišiel za mnou do Írska len pred dvomi mesiacmi. On je pôvodom z Brazílie, tiež barista, viac ako 10 rokov.

Čo pre teba znamená káva? Máš obľúbenú značku, región, odrodu alebo inak definovanú kávu?
Káva pre mňa znamená veľmi veľa, práca s ňou zaberá zhruba 90% môjho času ? Je to veda a neustále učenie sa a objavovanie nových aróm, chutí a techník prípravy. A vďaka nej som stretla mnoho úžasných ľudí a získala nových kamarátov na celý život. Za to som vďačná najviac. Najobľúbenejšiu kávu asi nemám, stále skúšame niečo nové a nezáleží na tom či je to espresso alebo filter atď. Ale srdcu najbližšia navždy bude tá, s ktorou som súťažila na MS a WBC (World Barista Championship), a to je single origin z El Salvadoru, z farmy La Ilusion, pražená v pražiarni Hasbean v Anglicku. Jediná káva, ktorá ma kedy rozplakala.

K Majstrovstvám Slovenska. Ja som mal pocit, že pred MS bolo poradie viac menej určené na základe minulých súťaži a celkového „kávového“ diania na Slovensku. Potom prídeš Ty. Vyhráš to. Jedna zo súťažiacich baristiek o tebe povedala „Veni, Vidi Vici“. Povedz nám ako, kedy a prečo si sa rozhodla zúčastniť sa MS?
Na Majstrovstvá Slovenska som nešla so žiadnimi očakávaniami, skôr pre skúsenosť, keďže som nikdy predtým nesúťažila v kategórii barista. Jedine, v čom som si verila, bola káva, vďaka Dublinu, 3fe kaviarni a pražiarni Hasbean, a tomu prístupu k obrovskému množstvu zŕn z celého sveta. Ale aj dobrá káva sa dá pokaziť prípravou, a teda zvyšok je trochu viac o nervoch, aj keď väčšina ľudí si myslí, že na tom nie je nič ťažké. Ale súťažiaci baristi vedia, o čom to je…Každý jeden. Výsledok ma samozrejme veľmi milo prekvapil. Je to viac o boji so sebou samým, mať pred sebou 7 porotcov a divákov a byť schopný pripraviť 12 nápojov v priebehu 15 minút, technicky tak dobre, ako sa  len dá. Bola som rada, že bolo veľa prihlásených a že to ľudí baví… Veď je to celé o tom, aby sa príprave kávy všeobecne venovala väčšia pozornosť, zvýšil sa štandard a ľuďom začalo záležať na tom, čo pijú.

Ako vidíš kávovú scénu na Slovensku v porovnaní s tvojimi zahraničnými skúsenosťami?
Je ťažko povedať, ako sme na tom v porovnaní s ostatnými krajinami, tu v Dubline sú dokopy tri dobré kaviarne, čo nie je veľa, však? Úroveň v UK je veľmi dobrá, hlavne v Londýne, potom v Nórsku, Dánsku, na Islande, v USA a Kanade, v Austrálii… Lebo je to tam už dlho, kávová kultúra sa tam začala meniť pred desiatimi rokmi. A u nás sa tiež mení!!

Majstrovstvá Sveta v Bogote…
Hm, majstrovstvá sveta v Bogote… O tom sa mi ešte stále dosť ťažko rozpráva. Mala som veľa problémov, pokazil sa mi mlynček počas letu, a keďže je to najsilnejšia zbraň baristu počas súťaže, tam začala veľká nervozita. Do poslednej chvíle sa ho mnoho ľudí pokúšalo opraviť, ale nepodarilo sa. No a tam bola aj tá najväčšia strata času počas prezentácie. Stále ma to mrzí a zrejme navždy bude, to osobné sklamanie bolo neuveriteľné. Každopádne to bola najväčšia skúsenosť, akú som doteraz mala a dostala som veľa pozitívnych ohlasov a podpory, od všetkých doma na Slovensku, ale aj tu v Írsku.

Na Twiteri som videl, že si mala obrovskú podporu od HasBean. On je už svetová celebrita v kávovom svete. Ako ste spolu nadviazali spoluprácu?
Keďže so mnou nemohol nikto ísť, Stephen Leighton sa ponúkol, že bude moj „barista buddy“ a staral sa o mňa ako otec. Bola som veľmi poctená, keďže Steve je vlastník pražiarne Hasbean a takisto spoluvlastník našej 3fe kaviarne (tam sme sa spoznali) a jeho meno v kávovom svete pozná každý. Ale je hlavne skvelý kamarát a bol mi najväčšou oporou. On stál aj za pražením kávy pre WBC šampióna Alejanda Mendeza, mimochodom úžasného a veľmi skromného chalana. Súčasťou WBC bol aj dvojdňový výlet na kávovú farmu, kde mal každý možnosť zasadiť si svoj vlastný kávový stromček ? Najkrajšia vec na svete!

Koľko kávy vypije Majsterka Slovenska?
Hahaha, ťažko povedať, koľko kávy vypijem za pracovný deň, to by sa dalo aj na litre. Neustále všetko počas dňa kontrolujeme, espresso aj filter, tak zhruba 5-10 hrnčekov z každého. Keď mám voľno, tak vypijem maximálne dve kávy.

Ako sa ti zmenil život po MS a Bogote?
Život po WBC sa zmenil dosť, čo sa týka pozvaní na rôzne akcie a kontaktov s baristami a pražiarmi vo všeobecnosti. Ale inak, čo sa týka každodenného života, je to presne to isté. Ráno vstať, hodiť sprchu, utekať do roboty…:-)

Aké sú tvoje plány do budúcna?
Plánov do budúcna je veľa, teraz na konci augusta otvárame novú kaviareň, tam bude veľa roboty, tak na to sa snažím sústrediť najviac. Taktiež by som chcela viac cestovať, ak bude čas, aspoň po Európe, ísť pozrieť ďalšie kaviarne a baristov.

Monikina ideálna káva :
Ideálna káva je to, čo každému chutí najviac. Pre mňa by to bola pravdepodobne filtrovaná káva cez chemex, single origin, light to medium roast alebo dobré espresso.