Obchod s kávou a ženy

Rodová rovnosť v obchode s kávou

Podobne ako v mnohých iných oblastiach, aj vo svete kávy sa bojuje s rodovou rovnosťou a my by sme si to mali uvedomiť a pomôcť zabezpečiť, aby mali všetci rovnaké príležitosti.

Na pôde, kde sa káva pestuje, sú to často ženy, ktoré sa starajú o zber úrody a iné zdanlivo nedôležité práce. Ich prínos je pre produkciu kávy na celom svete kľúčový. V Etiópii predstavuje práca žien na farmách 75 %.

Napriek tomu majú zvyčajne len malú kontrolu nad výnosmi zo zberu a štruktúrou kávového podniku.

Medzinárodná aliancia žien v kávovom sektore

Medzinárodná aliancia žien v kávovom priemysle tiež podporuje ženy v kávovom priemysle rôznymi spôsobmi. Venujú sa najmä rozvoju vedúcich pozícií, strategickým partnerstvám a zviditeľňovaniu na trhu.

Ženy na kávových farmách

Väčšina žien v kávovom reťazci sa nachádza na jeho začiatku. Ako som už spomenul, v mnohých krajinách, najmä v Afrike, tvoria ženy veľkú časť pracovnej sily. Okrem toho sa starajú aj o rodinu a chod domácnosti.

Krajinou, kde sa najčastejšie stretávame s kávou pestovanou ženami, je Rwanda. Významnou osobnosťou miestnej kávovej kultúry jeEpiphanie Mukashyaka, majiteľka niekoľkých staníc na spracovanie kávy.

Kávovú farmu zdedila po svojom manželovi, ktorý zahynul počas rwandskej genocídy. Peniaze z nazbieranej a predanej kávy potom investovala do nákupu kávových čerešní od iných farmárov a ich predaja na domácom trhu.

Vroku 2000 sa Epiphanie stala partnerom projektu Partnership to Enhance Agriculture in Rwanda through Linkages (PEARL), ktorého cieľom je vytvoriť lepšie ekonomické podmienky pre poľnohospodárov, čo chce PEARL dosiahnuť aj vybudovaním špecializovaného kávového sektora. Zlepšením kvality kávy je možné získať za ňu viac peňazí.

Spoločnosť Epiphanie pomohla zaviesť do miest elektrinu a vodovodné služby, distribuovala kravy ako zdroj mlieka, vybudovala materskú školu pre deti poľnohospodárov a pracovníkov v práčovniach a poskytla prácu a príjem tisícom ľudí. Jej syn Sam jej teraz pomáhabudovať spoločnosť Buf Coffee.

Dievčatá, ktoré melú kávu

Okrem toho, že kontrolujú kávu, mnoho žien možno nájsť aj v pražiarňach. Aj tu je práca často fyzicky náročná. V súčasnosti však existuje mnoho strojov, ktoré pomáhajú s ťažkými vrecami a efektivitou práce.

Ženy majú svoje slovo v pražiarňach19grams, Drop Coffee Roasters a Square Mile Coffee Roasters. Ale pražiarne Girls Who Grind Coffee Roasters podporujú ženy o niečo viac . Okrem toho, že sú čisto ženskou pražiarňou ,získavajú kávu výlučne od producentiek, farmárok alebo výrobcov, ktorí podporujú ženy v poľnohospodárstve.

Okrem rovnosti pražiareň podporuje aj spravodlivý obchod s kávou a stojí za iniciatívou cheek to cheek, v rámci ktorej ide navyše 10 % zo všetkých maloobchodných objednávok kávy priamo do vreciek žien - farmárok.

Zakladateľka asociácie Specialty Coffee Association

Erna Knutsenová:

Táto žena je veľkým prínosom pre kávový priemysel a nie nadarmo je známa ako kráľovná špeciálnej kávy.

Jej cesta za kávou sa začala, keď nastúpila do spoločnosti American Molasses Company, kde bola sekretárkou viceprezidenta pre kávu. V tom čase však v káve nevidela nič zaujímavé. Jej cesta pokračovala s Bertom Fulmerom v spoločnosti B.C. Ireland. Práve tam Erna časom spoznala, že existuje príležitosť predávať malé dávky kávy malým pražiarňam, ktoré by inak nenaplnili kontajner.

Získanie rovnosti, dôvery a pozornosti stálo Ernu veľa úsilia. Na začiatku ju muži nechceli pustiť k stolu na cupping a pražiť.

V roku 1985, keď spoločnosť B. C. Ireland oslavovala 100. výročie založenia, Erna spoločnosť kúpila a premenovala ju na Knutsen Coffee, LTD. Kúpe spoločnosti predchádzal ďalší významný míľnik, založenie združenia pražiarov kávy, v ktorého názve nemohlo chýbať slovo specialty, teda výberová.

Významní baristi vo svete

Majstrovstvá sveta, Brewers Cup a ďalšie súťaže kávy sú tiež miestom, kde sa ženám darí vo svete kávy.

Začnem najskôr v zahraničí. Agnieszka Rojewska, trojnásobná poľská majsterka, štvornásobná poľská majsterka v latte arte, sa v roku 2018 stala prvou ženou, ktorá vyhrala majstrovstvá sveta baristov v Amsterdame.

Filtrovaná káva z V60 od Agnieszky Rojewskej

Budete potrebovať:

  1. Pripravte si papierový filter do drippera a dripper opláchnite.
  2. Nasypte doň kávu a zarovnajte kávové lôžko.
  3. Krúživým pohybom nalejte na kávu 150 ml vody.
  4. Zvyšných 100 ml nalejte do stredu. S prelievaním by ste mali skončiť do 1 minúty.
  5. Teraz už stačí len podávať. Vychutnajte si.

České ženy v kávovom biznise

Ktoré ženy sa umiestnili na vrchole českých kávových súťaží? Kto reprezentuje českú kávovú scénu vo svete?

Petra Veselá

Kávovú scénu v Českej republike si bezpochyby nevieme predstaviť bez Petry Veselej, ktorej káva zmenila život už v roku 2004.

Petra sa zúčastnila a dvakrát sa stala majsterkou Českej republiky v pití kávy. Českú republiku reprezentovala aj na svetovom finále a ďalších kávových súťažiach. Niekoľkokrát tiež zasadla v porote na finále majstrovstiev sveta baristov. Svoje vedomosti a skúsenosti odovzdáva na svojich kávových školeniach a vo svojej Veľkej knihe o káve, ktorej sa predalo viac ako 30 000 výtlačkov.

Pred niekoľkými rokmi sa spolu s manželom Gwilymom Daviesom (víťazom majstrovstiev sveta baristov v roku 2009) rozhodla rozšíriť svoje pôsobenie vo svete kávy o praženie kávy. Pražia kávu v Jílovom pri Prahe pod názvom The Naughty Dog.

Tereza Balá

Tereza Balá je českou baristkou roka 2010. A vďaka svojmu víťazstvu reprezentovala Českú republiku na majstrovstvách sveta baristov v Londýne. Od roku 2014 sa venuje najmä školeniu nových baristov a baristiek. Je tiežporotkyňou v súťažiBarista roka a Káva v dobrej nálade.

Petra Střelecká

Jej špecialitou je filtrovaná káva, o čom svedčia jej tri víťazstvá na Českom pohári baristov a 6. miesto na svetovom finále v Londýne (1. miesto medzi ženami). Petra nedávno vydala aj knihuo filtrovanej káve , ktorá je kompletným sprievodcom jej prípravou.

Vychutnajte si kávu podľa receptu Petry Střeleckej

Eliška Jandová

Šálkou kávyElišky Jandovejje cupping a tiež Majstrovstvá Českej republiky v degustácii kávy. Súťaž CCTCH vyhrala v rokoch 2017 a 2018. V súčasnosti Eliška pracuje ako baristka a pražiarka v pražiarni Dos Mundos v Prahe.

Ženy v SCA ČR

Okrem Terezy Balé, koordinátorky vzdelávania, je v tíme Vybranej kávovej asociácie ajďalšia žena - Marie Jirásková z kaviarne Jedno Kafe v Liberci. Pracuje ako komunitná koordinátorka, a tak sa podieľa najmä na rozširovaní základne českej kávovej scény.

Donedávna bola súčasťou tímu aj Adina Bálková, ktorá pracovala ako česká koordinátorka SCA, a v súčasnosti je vedúcim SCA Czech Ondřej Hurtík.

Ženy v Lázeňskej

V Lázeňskej nájdete aj mnoho žien. V našej kaviarni v Luhačoviciach pre vás každý deň pripravuje kávu naša Anet. Míša sa stará o balenie balíčka s kávou alebo kávových doplnkov. A práve Mirke vďačíme za to, že máte v schránke a na našom blogu tie najčerstvejšie kávové noviny.