Obsluha zákazníkov v kaviarni, len úsmev?

ZÁKAZNÍCKY SERVIS JE PRÁCOU BARISTU

Skvelá káva je veľmi dôležitá, ale ak sa ľudia vo vašej kaviarni necítia dobre, nezáleží na tom, aké dobré nápoje máte, pretože aj tak neprídu.

Čo má barista robiť, keď má zákazník zlý deň? Prispôsobiť sa. Barista je malý psychológ.

A prečo práve barista? Záleží na tom, ako je vaša kaviareň zariadená, ale napríklad v menších prevádzkach sa objednávky a platby prijímajú pri pulte, kde zákazník čaká. To je moment, keď sa barista môže so zákazníkom porozprávať. Ako vám chutila posledná várka kávy? Bola príliš kyslá? A aké je vonku počasie?

Práve tu dochádza k interakcii medzi dvoma kľúčovými bodmi vášho podniku. Medzi baristom a zákazníkom. Bez oboch by kaviareň nemohla existovať. Preto si musíte oboch čo najviac hýčkať.

Samozrejme, hlavnou úlohou baristu je zabezpečiť, aby zákazník dostal tú najlepšiu kávu. Musí tiež nastaviť kávovar a mlynček. Jeho druhou hlavnou úlohou je byť tu pre zákazníka, ktorý môže potrebovať trochu útechy nad šálkou dávkového nápoja.

Kľúčom k vynikajúcim službám je reagovať na individuálne potreby a želania zákazníka podľa svojich najlepších schopností a možností. Bez dobrého servisu sa k vám zákazníci nebudú vracať, nebudeim chutiť vaša káva, nebudú sa o ňu chcieť podeliť a predovšetkým nebudú otvorení tomu, aby sa o káve dozvedeli viac, čo by bola veľká škoda.

DOBRÝ ZÁKAZNÍCKY SERVIS JE NEVYHNUTNÝ

"Zákazníci, rovnako ako srdcia, sú tam, kde si ich vážia." (M. LeBoeuf)

Väčšinou je poskytovanie dobrého zákazníckeho servisu jednoduché. Veď nie každý je úplne náročný. Milý pozdrav s úsmevom a zdvorilou otázkou, ako sa vám darí, spôsobí, že sa zákazník bude vo vašej kaviarni cítiť vítaný.

V prípade opakovaných zákazníkov sa snažte zapamätať si o nich niečo málo. Napríklad, čo študujú, aké majú povolanie, ich obľúbenú variáciu kávy. Ak sú vám sympatickí, neváhajte ich sledovať na sociálnych sieťach, vytvorí sa tak malé priateľské puto a váš podnik budú navštevovať ešte radšej.

Váš zákazník však nemusí mať vždy dobrú náladu. Vy im však môžete dobrú náladu navodiť. Možno práve preto k vám prišli. Odhadnite svojich zákazníkov správne a neponúkajte im len kávu, ale aj pôžitok z celej atmosféry.

AKO POSKYTOVAŤ DOBRÉ SLUŽBY, KEĎ MAJÚ ZÁKAZNÍCI ZLÝ DEŇ

Nezabúdajte, že každý zákazník je jedinečný. Bez ohľadu na to, či mali dobrý alebo zlý deň, mnohí budú mať rôzne očakávania. Niektorí sú pripravení podeliť sa so všetkým, čo sa v ich živote deje, zatiaľ čo iní chcú len kávu a pokoj.

Keď zákazník vstúpi do dverí a pristúpi k pultu, barista by sa mal pokúsiť odhadnúť, ako sa môže cítiť. Čo vyjadruje jeho tvár, pohyby tela a správanie? Potrebuje rýchlu kávu? Priateľský úsmev? Trochu času na premýšľanie? Všímaním si týchto drobných detailov môžete so zákazníkmi vytvoriť osobnejší vzťah.

Ak majú vaši stáli zákazníci zlý deň, existuje mnoho spôsobov, ako im ukázať, že si ich vážite. Napríklad príležitostná káva alebo koláčik zadarmo. Aj keď im to možno nezlepší deň, aspoň im na chvíľu vyčaríte úsmev na tvári.

Vo väčšine prípadov stačí zákazníka len vypočuť alebo povedať jednoduché "to je na nič, človeče", aby sa jeho deň trochu zlepšil. Dobrá služba je len otázkou vnímania toho, ako sa zákazník cíti, a následnej primeranej reakcie.

Ak teda musíte trochu zmeniť náplň práce, urobte to. Koniec koncov, baristi nerobia len kávu. Záleží im aj na svojich zákazníkoch.