Oceľ, titán alebo keramika? Rozdiely v brúsnych kameňoch

Základom espressa a filtrovanej kávy sú dobre pomleté kávové zrná. Práve toto kvalitné mletie je dôkazom kvality mlynčeka. Vo vnútri takýchto brúsok sú brúsne kamene. Je to najdôležitejšia časť brúsok. Medzi nimi sa pražené kávové zrná rozdrvia, aby sa mohli ďalej použiť na prípravu kávy. Pri príprave kávy akoukoľvek metódou je dôležitá rovnomernosť mletých častíc kávy - konzistencia mletia. Správne mletie je konzistentné mletie s určitým stupňom hrubosti, ktorý je určený metódou a štýlom prípravy kávy.

Veľkosť kameňov je daná priestorom a technickým vyhotovením konkrétneho typu mlynčeka. Menšie mlecie kamene sú bežné v menších a lacnejších typoch mlynčekov pre domácnosť. Väčšia plocha kameňov znamená, že takýto mlynček zvládne väčšie zaťaženie bez toho, aby to malo negatívny vplyv na mletie a kávu vo vnútri mlynčeka.

DVA TYPY BRÚSNYCH KAMEŇOV

Rozdiely v kvalite brúsenia medzi plochými a kužeľovými kameňmi sú takmer minimálne. Výhodou kónických brúsnych kameňov je dlhší čas ostrenia ako pri plochých kameňoch. Na druhej strane, kužeľovité brúsne kamene sa musia vymeniť, zatiaľ čo ploché kamene sa môžu brúsiť znova. Výber typu kameňov, ktoré sa majú vyrábať v určitej spoločnosti, sa často odvíja od tradície výroby tohto typu. Kónické kamene sú však priestorovo úspornejšie vďaka technológii skladania kameňov "do seba" a tiež sa predpokladá, že káva sa bude lepšie pohybovať v mlecom mechanizme, ktorý je predurčený sklonom kameňov.

Typ a veľkosť kameňov sú faktory, ktoré ovplyvňuje najmä technické vyhotovenie samotného mlynčeka, jeho veľkosť a odporúčané použitie. Kvalitnú kávu môžete mlieť v plochých alebo kónických kameňoch akejkoľvek veľkosti, ak sú dobre usadené a ak používate mlynček v súlade s jeho vlastnosťami.

ROZDIELY V MATERIÁLOCH

Výsledok brúsenia potom najviac ovplyvňuje materiál, z ktorého súbrúsne kamene vyrobené. Na výrobu brúsnych kameňov sa používa keramika alebo kov. Každý z týchto materiálov má svoje špecifické vlastnosti,ktoré určujú najlepší spôsob ich použitia a ktoré by sa mali zohľadniť privýbere brúsky .

KERAMICKÉ BRÚSNE KAMENE

Keramické brúsne kamene sú skvelé pre ručné brúsky. Často sa v nich aj používajú. Keramické mlecie kamene sú obľúbené v ručných mlynčekoch, napríklad od japonskej spoločnosti Hario, ktorej výrobky sú medzi baristami tak obľúbené. Výborným kandidátom na spoľahlivý ručný mlynček jeHario Skerton Pro. Jeho keramické kamene melú kávu jemne, a ak predídete poškodeniu, napríklad nárazom, budete s ním dlhospokojní.

KERAMICKÉ BRÚSNE KAMENE

Pozitíva:

 • ostrosť kameňov
 • dlhá životnosť
 • vedenie tepla
 • plnšie telo kávy

Negatíva:

 • krehkosť materiálu
 • nižšia životnosť
 • potreba dôkladného brúsenia

BRÚSNE KAMENE NA KOV

Kovové brúsne kamene majú v porovnaní s keramickými nespornú výhodu v trvanlivosti samotného materiálu. Tvrdý kov vydrží hrubé zaobchádzanie, ale jeho odolnosť a ostrosť zubov brúsnych kameňov sa oslabujú. Je potrebné sledovať ich ostrosť a v závislosti od množstva namletej kávy poslať mlynček do servisného strediska na prebrúsenie alebo výmenu opotrebovaných mlecích kameňov.

BRÚSNE KAMENE NA KOV

Pozitíva:

 • vysoká odolnosť
 • zvláda ťažké bremená
 • vhodné na stravovanie a priemyselné použitie
 • Rozdiely podľa typu kovu

Negatíva:

 • zahrievanie a udržiavanie tepla v kovových kameňoch ovplyvňuje kávu vo vnútri mlynčeka
 • sledovať opotrebenie a opätovne brúsiť alebo vymieňať kamene.

ZLOŽENIE OCELE A CHUŤ KÁVY

Spôsob kalenia a zušľachťovania ocele, z ktorej sa vyrábajú kamene, ovplyvňuje výslednú chuťkávy . Spoločnosti, ktoré vyrábajú mlecie kamene do mlynčekov na kávu, sledujú kvalitu a zloženie materiálov, ktoré sa používajú na ich výrobu. Mlynčeky Mahlkönig sú obľúbené najmä u najlepších profesionálnych baristov a presné materiálové zloženie mlecích kameňov je tiež tajomstvom spoločnosti pri výrobe týchto mlynčekov.

ODOLNÉ BRÚSENIE TITÁNOVÝMI KAMEŇMI

Dlhšiu životnosť možno dosiahnuť s kovovými brúsnymi kameňmi vyrobenými z titánu. Ide v podstate o oceľové brúsne kamene. Sú potiahnuté nitridom titánu. Na prvý pohľad ich spoznáte vďaka zlatistej farbe. Okremzlatého vzhľadu vám titánové kamene poskytnú až 6-krát dlhšiu životnosť ako bežné oceľové kamene. Túto funkciu oceníte najmä pri mlynčekoch v rušnej kaviarni.

Nielen životnosť a celková odolnosť titánových kameňov je vyššia. Preto si veľmi dobre poradia aj so svetlejšími druhmi kávy. Praženie znižuje hustotu kávového zrna. Čím tmavšie je praženie, tým je káva krehkejšia. Na druhej strane, káva pražená na svetlo je chuťovo zaujímavejšia, možno ju pripraviť naplno, vrátane najjemnejších chuťových nuáns a vôní, a je nepochybne zdravšia, ale takéto svetlo pražené zrná majú vyššiu hustotu. Mlynček ich preto ťažšie melie. Tým sa zvyšuje namáhanie brúsnych kameňov a znižuje sa ich životnosť. Použitie titánových kameňov pomôže tento problém vyriešiť.

OSTROSŤ KAMEŇA A KVALITA BRÚSENIA

Materiál použitý na výrobu kameňov má preto veľký vplyv na ich ostrosť a trvanlivosť. Základ dobrej kávy - konzistentné mletie - sa dá dosiahnuť len pomocou ostrých kameňov. Nové mlynčeky s čerstvo nabrúsenými kameňmi sa preto môžu zdať najvýhodnejšie na prípravu najlepšej kávy. Pri týchto nových kusoch však musíte pozorne sledovať a nastavovať hrubosťmletia , než sa mlynček "zasekne".

Životnosť brúsnych kameňov sa u profesionálnych brúsok pohybuje v stovkách kilogramov. Pri ručných to budú desiatky kilogramov kvôli menšej veľkosti kameňov, ktoré sa opotrebúvajú. Ak mlynček melie nekonzistentne a káva mení chuť, odporúčame vymeniť kamene.

PRAVIDELNÁ STAROSTLIVOSŤ O MLYNČEK

Dlhšiu životnosť kameňov a mlynčeka zabezpečíte správnou a pravidelnou starostlivosťou. Mlynček čistite každý deň, aby ste zabránili usadzovaniu starej kávy. Ten by sa pri ďalšom mletí dostal do dávky čerstvo namletej kávy a nepriaznivo by ovplyvnil jej kvalitu a chuť. Na nevyčistenom mlynčeku sa usadzujú usadeniny, ktoré časom spôsobujú vznik plesní a baktérií. Káva z mlynčeka, ktorý nie je vyčistený, ohrozuje zdravie všetkých, ktorí ju pijú.

Každodenné mechanické čistenie, najlepšie pomocou kefy a vysávača, doplňte pravidelným dôkladným čistením brúsnej jednotky pomocou špeciálnychchemických prostriedkov . Predáva sa vo forme tabliet na mletie. Tablety sa premyjú, aby sa mlynček zbavil olejov z praženej kávy. Staré oleje majú tendenciu žltnúť a okrem nepríjemnej vône a chuti kávy sa takáto káva stáva nezdravou.

Odporúčané produkty5