Oviežujúca ľadová káva s 0kcal

A máme to tu. Teploty nad 30°C. Ľudia hľadajú tie najefektívnejšie spôsoby schladenia. Jedným z mojich obľúbených spôsobov je ľadová káva. Nehovorím tu o presladených maglajzoch naplnených tukom a kalóriami. Pravdou je, že aj keď tieto kalorické bomby môžu vyzerať dobre na obrázku, v skutočnosti vám prežitie horúčavy skomplikujú trávením takéhoto čuda. Čo potrebujete, je niečo ľahké, jednoduché a geniálne. Jednoduché znamená, že použijeme len kávu, vodu v 2 skupenstvách (tekuté a tuhé-ľad) a Aeropress. Výhodou Aeropressu je, ze vám poskytne väčšiu kontrolu nad extraháciou, ako by to bolo s Hario dripperom. Moja manželka si túto kávu ešte jemne osladí a pridá trochu mlieka. Takto pridáte málo kalórií, ale je to ďaleko od už spomínaných sladkých maglajzov. Nakoľko tento nápoj je o káve a vode, obe ingrediencie musia byť veľmi kvalitné. Filtrovaná voda by bola ideálna a z nekvalitnej kávy si pripravíte nekvalitný nápoj. Použijete prepraženú kávu a vaša ľadová káva bude horká.  Použite nádhernú Green Plantation etiópiu a vaše chuťové bunky sa vám odvďačia.


1. Pripravte si 20g obľúbenej kávy, aeropress, varnú kanvicu, mlynček, veľa ľadu, nádobku na prvotné dekantovanie. Ak chcete mat kvetnatejšie tóny tak by som si dovolil odporučiť našu Kena Kegwa ak preferujete ovocnejšie tak Etiópiu Idido.

2. Kávu zomeľte na hrubšie espresso.

3. Do 1/2 dekantačnej nádoby (alebo pohára) pridajte ľad.

4. Vsuňte piest Aeropressu po číslo 4. Obráťte ho. Budeme robiť Peťovu obľúbenú Aeropress metódu tzv. „obrátenú metódu“.

5. Pridajte kávu a zalejte ju horúcou vodou cca 90°C.

6. Po 30 sekundách zamiešajte a dolejte vodou, nechajte extrahovať ďalších 30 sekúnd.

7. Opatrne nasuňte vrchnú časť už s premytým filtrom. Aeropress šikovne obráťte a obsah vytlačte do dekantačnej nádoby naplnenej ľadom. Vytláčajte do momentu, pokiaľ nezačujete syčivý zvuk. Ďalej už nevytláčajte. Ten zvyšok chutí horko a to v našej káve nechceme.

Káva v Aeropresse

8. Vysoký 2-2.5 dcl pohár naplňte ľadom. Prelejte už schladenú kávu do pohára s ľadom a osviežte sa s týmto nádherným nápojom.

9. Ak musíte (jedine ak musíte), môžete si pridať trochu mlieka a nápoj osladiť agávovým sirupom, alebo hnedým cukrom roztaveným v trochu horúcej kávy. Ak cukor pridáte priamo do ľadovej kávy, budete mať problém s jeho roztavením, ale môžete sa tešiť na sladkú odmenu na spodku pohára.