Ovsené mlieko v káve - v čom je lepšie a ako ho používať

ČO JE OVSENÉ MLIEKO

Ovsené mlieko je kombináciou ovsených vločiek a vody. Táto vyvážená, mierne sladká a jemná alternatíva mlieka nahrádza klasické kravské mlieko v kaviarenskom prostredí a je ideálnou voľbou pre vegánov a ľudí s intoleranciou laktózy. Ako sa však vyrába ovsené mlieko?

Výroba ovseného mlieka na komerčné účely zahŕňa zber a prepravu ovsa do výrobného závodu, kde sa následne uskladní vo veľkých sterilných silách. Ovsené vločky sa zmiešajú s vodou a potom sa pomelú a rozmixujú na hustú kašu. Pridávajú sa do nej enzýmy, ktoré pomáhajú urýchliť rozklad sacharidov v ovse, čo pomáha prirodzene osladiť výrobok.

Zmes sa potom precedí, aby sa odstránili všetky tvrdé vlákna, čím vznikne hladká a hustá tekutina, ktorá je už v podstate ovseným mliekom. Ovsené mlieko sa potom môže ochutiť alebo obohatiť rôznymi vitamínmi a minerálmi, aby sa zvýšila jeho výživová hodnota. Nakoniec sa ovsené mlieko pasterizuje, čím sa predĺži jeho trvanlivosť.

JE OVSENÉ MLIEKO ZDRAVÉ?

Ovsené mlieko je dostupné pre mnohých ľudí, ktorí nemôžu piť iné druhy mlieka. Neobsahuje totiž väčšinu alergénov, ako sú laktóza, sója a orechy. Zvyčajne je obohatená o vitamíny a minerály a obsahuje aj veľa rozpustnej vlákniny, ktorá môže prospievať tráviacemu systému.

V porovnaní s mandľovým mliekom má ovsené mlieko spravidla hustejšiu štruktúru a jemnejšiu chuť, ale môže obsahovať podstatne viac cukrov a kalórií. Sójové mlieko má podobnú krémovú konzistenciu ako ovsené mlieko a obsahuje oveľa viac bielkovín, takmer toľko ako kravské mlieko.

OBĽÚBENOSŤ RASTLINNÉHO MLIEKA V KÁVE

Verte či nie, ovsené mlieko sa komerčne predáva už viac ako 20 rokov. Spoločnosť Pacific Foods začala predávať svoje ovsené mlieko v USA v roku 1996 a spoločnosť Oatly začala vyrábať ovsené nápoje v 90. rokoch vo Švédsku. Prečo teda trvalo tak dlho, kým sa ovsené mlieko stalo vo svete trendom?

V posledných desaťročiach sa zmenilo správanie spotrebiteľov. Rastie počet ľudí s intoleranciou laktózy, vegánov a tých, ktorí sa zámerne vyhýbajú mliečnym výrobkom, napríklad z etických dôvodov. Napríklad v Spojenom kráľovstve sa počet vegánov za posledné desaťročie zvýšil zo 150 000 na 540 000.

Napríklad spoločnosť Oatly v roku 2017 zásobovala iba 10 kaviarní v Spojených štátoch. Popularita alternatívnych mliek však stúpla a zaznamenala rýchly posun vpred, a tak v roku 2019 spoločnosť Oatly dodala svoje mlieko do 3 500 kaviarní v USA. Počet kaviarní, ktoré ponúkajú rastlinné mlieko, neustále rastie.

OVSENÉ MLIEKO A JEHO VPLYV NA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

Zvýšená popularita ovseného mlieka nie je spôsobená len jeho chuťou. Celý proces výroby ovseného mlieka od začiatku až do konca má veľmi malý vplyv na životné prostredie. Pri posudzovaní vplyvu výroby potravín a nápojov na životné prostredie je potrebné zohľadniť viacero faktorov.

Prvým je využitie pôdy, čo potravina potrebuje na pestovanie a koľko priestoru si vyžaduje. Pôda sa totiž využíva nielen na poľnohospodárstvo, ale aj na lesné hospodárstvo. Ďalším faktorom je spotreba vody pri výrobe výrobku a to, koľko vody plodina potrebuje počas svojho rastu. Meria sa aj uvoľňovanieCO2, skleníkového plynu, ktorý otepľuje zemskú atmosféru.

OVSENÉ MLIEKO VS. KRAVSKÉ MLIEKO

Kravské mlieko si vyžaduje desaťkrát viac pôdy v porovnaní s ovseným mliekom a má najväčší vplyv na životné prostredie ako ktorákoľvek iná rastlinná alternatíva mlieka.

Na výrobu 200 ml pohára ovseného mlieka je potrebných približne 0,8 metra štvorcového pôdy a 5 litrov vody, pričom sa do ovzdušia uvoľní necelých 0,3 kgCO2. Na výrobu 200 ml pohára kravského mlieka sa vyprodukuje len niečo vyše 0,6 kg emisií uhlíka, spotrebuje sa viac ako 3,9 km2 pôdy a približne 120 litrov vody.

ČO SI DAŤ DO KÁVY NAMIESTO KRAVSKÉHO MLIEKA?

Výroba ovseného mlieka je ekologickejšia ako výroba mandľového mlieka. Hoci pestovanie mandlí si vyžaduje o niečo menej pôdy a do ovzdušia sa uvoľňuje 0,17 kgCO2, na výrobu jedného pohára mandľového mlieka je stále potrebných neuveriteľných 74 litrov vody. Sójové mlieko má podobný vplyv na životné prostredie ako ovsené mlieko. Hoci produkuje o 0,03 kgCO2 viac ako ovos, potrebuje približne o polovicu menej vody a na pestovanie plodiny je potrebná len o niečo menšia plocha.

Ovsené mlieko ako najekologickejšie kávové mlieko

Pohár sójového alebo ovseného mlieka má najmenší vplyv na životné prostredie. Práve ovsené mlieko je však atraktívne svojou sladkosťou a výrazne nenarúša chuť kávy, ako napríklad mandľové mlieko. Preto v tomto porovnaní vyhráva ovsené mlieko!

POUŽITIE OVSENÉHO MLIEKA V KÁVE

Pridanie ovseného mlieka do kávy výrazne ovplyvní jejvýslednú chuť . Ovsené mlieko môže kávu vyvážiť a dodať jej sladkosť. Vďaka svojej podobnosti s bežným kravským mliekom (v porovnaní s inými rastlinnými alternatívami mlieka) sa ovsené mlieko hodí nielen do kávy, ale aj do mliečnych nápojov v kaviarni. Môžete z neho pripraviť chai latte, matcha latte a horúcu čokoládu.

RASTLINNÉ MLIEKO PRE KAVIARNE = BARISTA S OVSENÝM MLIEKOM

Trik pri šľahaní rastlinného mlieka spočíva v tom, že mlieko dobre a rýchlo speníte. Výber správneho rastlinného mlieka vám uľahčí prácu pri kávovare. Existujú ovsené mlieka, ktoré sú špeciálne vyvinuté na použitie v kaviarňach - na kartónoch sú zvyčajne uvedené ako rad Barista. Dá sa s nimi pracovať rovnako ako s kravským mliekom a latte art s ovseným mliekom je tiež porovnateľný.

AKO ŠĽAHAŤ OVSENÉ MLIEKO

Proces šľahania mlieka do kávy je v zásade podobný ako pri rastlinnej alternatíve kravského mlieka:

  1. Mliečnu trysku držte pod rovnakým uhlom ako pri šľahaní kravského mlieka, t. j. pod uhlom 45 stupňov.
  2. Konečnú teplotu ovseného mlieka udržiavajte v rozmedzí 55 až 65 °C, ale dbajte na zvýšenú opatrnosť, pretože ovsené mlieko sa zohrieva rýchlejšie ako bežné kravské mlieko.
  3. Pri šľahaní pridajte do ovseného mlieka viac vzduchu ako do kravského mlieka. Tým sa pena lepšie stabilizuje a pomôže vytvoriť hladšiu štruktúru. Potom si oveľa lepšie zachováva svoj tvar.

Odporúčané produkty12