Päť možných rizík v kávovom priemysle

POZNAJTE SVOJE RIZIKÁ

Na riziká sa môžete pripraviť len vtedy, ak viete, aké sú. Venujte čas premýšľaniu o potenciálnych rizikách, s ktorými sa môžete stretnúť v priebehu svojho podnikania. Niektoré riziká nás ani nenapadnú. Nezabúdajte preto na svojich zamestnancov, rodinu a priateľov. Rozhovor so zamestnancami a zákazníkmi vám môže poskytnúť dôležitú spätnú väzbu.

Vytvorte si krízový plán , na ktorýsa môžete odvolaťpočas krízy .Získate tak náskok pred ostatnými, ktorí krízovú situáciu ešte len začínajú riešiť.

NEBERTE POISTENIE NA ĽAHKÚ VÁHU

Keď sa povie slovo poistenie, mnohí ľudia si predstavia len kopu vyhodených peňazí bez akéhokoľvek úžitku. Neberte ho však na ľahkú váhu. Ak sa totiž niečo pokazí, môže to byť mnohonásobne drahšie ako jedna poistná zmluva. Je vhodné mať osobného poisťovateľa, ktorý navrhne a odporučí, čo a ako urobiť.

Nebojte sa požiadať o pomoc alebo sa spýtať na niečo, čo neviete.

5 MOŽNÝCH RIZÍK, KTORÉ VÁM MÔŽU HROZIŤ

1. NEDOSTATOK ZAMESTNANCOV

Stále vám odchádzajú zamestnanci a vy neviete, koho zamestnať? Skôr ako začnete hľadať chyby u iných, skúste sa najprv pozrieť na seba. Ste príliš nároční? Panuje vo vašej kaviarni dobrá atmosféra? Ak svojim zamestnancom nevytvárate dobré pracovné podmienky, potom je pochopiteľné, že túto prácu nechcú robiť.

Nehľadajte len kvalifikovaných zamestnancov. Hľadajte predovšetkým tých, ktorí majú chuť naučiť sa niečo nové. Veď väčšina vecí sa dá naučiť za pochodu. Ak máte nedostatok zamestnancov, zredukujte svoje požiadavky na tie najzákladnejšie. Možno budete príjemne prekvapení, kam niektorých ľudí dovedie pracovitosť a ambície.

2. UKONČENIE NÁJOMNEJ ZMLUVY

Toto je situácia, ktorú nechce zažiť nikto, kto má podnik, ktorý v danom čase celkom dobre funguje. Vo vašej nájomnej zmluve musí byť jasne uvedené, dokedy zmluva platí. Ak však napríklad neplatíte nájomné, prenajímateľ môže vašu nájomnú zmluvu predčasne ukončiť. Udržujte s prenajímateľom dobré vzťahy. Nikdy neviete, kedy sa vám budú hodiť. Nebojte sa ho občas pozvať na kávu alebo zákusok na doma.

3. NOVÝ KONKURENT NA TRHU

Konkurencia je vec, s ktorou jednoducho musíte počítať. Konkurenciu však nemusíte vnímať ako nutné zlo. Skúste ju vnímať ako prostriedok, ktorý vás posunie o krok ďalej. Poučte sa z chýb, ktoré urobili iní pred vami.

Skúste sa zahrať na zákazníka svojich konkurentov a choďte do ich kaviarne. Posaďte sa, objednajte si kávu a skúmajte. V čom je vaša konkurencia lepšia ako vy? V čom zaostáva? Všetky tieto poznatky si zapíšte a snažte sa byť lepší.

Pozrite si ich webové stránky a sociálne médiá. Inšpirujte sa od nich a buďte o krok vpred. Pozrite sináš článok o analýze konkurencie, po ktorom budete presne vedieť, ako si stojíte medzi svojimi konkurentmi.

4. HOSPODÁRSKA KRÍZA

Keď udrie hospodárska kríza, pocíti ju každý. Dalo by sapovedať, že kávový priemysel zasiahla ako prvý. Ľudia si začnú pripravovať kávu doma, len aby ušetrili peniaze za svoj obľúbený flat white.

V kríze ide, samozrejme, o peniaze. Stále musíte platiť nájom, energie, platiť zamestnancov a objednávať u dodávateľov. Dôležité je vytvoriť si finančné rezervy. Zatnite zuby, vydržte a nevzdávajte sa.

V nevyhnutnom prípade zvážte prepustenie niektorých nadbytočných zamestnancov. Počítajte s tým, že sa budete musieťsami postaviť za bar. Znížte svoje výdavky na minimum. Máte napríklad doma manželku, ktorá pečie vynikajúce koláče alebo torty? Dajte jej prácu a ušetrite peniaze za objednávky v cukrárni. Každý cent sa počíta.

5. NEZÁUJEM ZÁKAZNÍKOV

Nemáte dostatok zákazníkov a nedosahujete obrat, ktorý by ste chceli? Dôvodov, prečo je to tak, môže byť viacero. Jednou z možných odpovedí je, že o vás jednoducho nevedia. Riadenie a zlepšovanie komunikácie je nepretržitý proces, ktorý musíte neustále testovať. Je dôležité neustále hľadať nové a lepšie riešenia a vyhodnocovať, čo sa osvedčilo a kde sa môžete zlepšiť.

Vytvoríte tak prostredie dôvery pre všetkých zúčastnených a zabezpečíte, že vaša kaviareň zostane obľúbeným miestom pre prácu a návštevu ľudí aj v nasledujúcich rokoch.

Existujú dva rôzne spôsoby, ako komunikovať so zákazníkmi a povzbudiť ich k návšteve vašej kaviarne.

OSOBNÝ KONTAKT

Keď zákazník navštívi vašu kaviareň, záleží len na vás, ako sa bude cítiť a aká bude atmosféra. Buďte usmievaví, priateľskí a poskytnite služby, ktoré by ste očakávali.

SOCIÁLNE SIETE

Odpovedajte úprimne. Ako je na tom váš Facebook a Instagram? Vytvárate zaujímavý a zmysluplný obsah? Získavate prostredníctvom svojho obsahu nových zákazníkov? Nezabudnite, že sociálnym sieťam musíte venovať pozornosť. Nalákajte svojich zákazníkov, aby k vám chceli prísť ochutnať vaše neodolateľné kapučíno a banánový chlieb, ktorý je známy na celom Instagrame.

VERTE SI, NEBOJTE SA ZMIEN, TVORTE

Viesť ziskový podnik nikdy nie je jednoduché, ale správne riadenie nákladov, zamestnancov a rizík vám to určite uľahčí. Vo chvíli, keď vyriešite tieto nepríjemné problémy, môžete sa konečne sústrediť na veci, na ktorých vám naozaj záleží - či už je to skvelá káva, zmena spôsobu, akým ľudia premýšľajú o káve, alebo prevádzkovanie sociálne a ekologicky udržateľnej kaviarne.