Je pitie kávy s mliekom škodlivé alebo je pridávanie mlieka do kávy zdravé?

KEDY ZAČALI PIŤ KÁVU S MLIEKOM?

Keď sa povie káva s mliekom alebo biela káva, pravdepodobne sa vám vybaví obľúbený nápoj s názvom cappuccino. Príbeh o vzniku cappuccina rozpráva mních Marco de Aviano , ktorého v roku 1683 poslal pápež do Viedne. Tam mu ponúkli kávu.

Mníchovi však veľmi nechutila, a tak požiadal o príchuť, aby bola káva sladšia. Káva sa potom doplnilamliekom, ktoré jej dodalo sladkosť a zjemnilo chuť. Výsledný nápoj tak získal svetlohnedú farbu, ktorá sa hodila k mníchovmu plášťu. Teda plášť kapucínskych mníchov zOrdo Fratrum Minorum Capuccinorum. Odtiaľ pochádza názov dnes už tradičného kávového nápoja.

Prvá kvapka mlieka sa však do kávy pridala už o niekoľko rokov skôr, okolo roku1660. Myšlienku kávy s mliekom priniesol do Európy Jean Nieuhof, holandský cestovateľ a veľvyslanec v Číne , ktorý si všimol, že v Číne sa do čajupridáva mlieko. Potom túto myšlienku aplikoval na šálku kávy

PREČO SI DO KÁVY PRIDÁVAME MLIEKO

Pred de Avianom, Nieuhofom a Číňanmi to boli Tibeťania, ktorí pridávali mlieko alebo tuk do svojho nápoja pred 10. storočím. Viac ako pre chuť to bolo pre výživovú hodnotu nápoja.

Koniec koncov, pôvodná tibetská káva sjačím maslom dala vzniknúť trendu "nepriestrelnej" kávy. Moderná verzia sa však od tradičného receptu líši použitím kravského masla a kokosového alebo MCT oleja. Takáto káva sa môže pochváliť tým, že poskytuje veľkú dávku energie.

Podobne ako pri káve s maslom môžeme očakávať vyššiu energetickú hodnotu pri pití kávy s mliekom, ktoré obsahuje určité množstvo tuku. Samozrejme, podmienky života v meste sú iné ako v Tibete, takže výdatné raňajky s kávou nie sú podmienkou prežitia. Dnes pijeme kávu s mliekom, pretože nám chutí. Je sladký, krémový, jednoducho vynikajúci.

VÝHODY PITIA KÁVY S MLIEKOM

Od začiatku 20. storočia dostalo pitie kávy nový rozmer. Boli vynájdené parné kávovary a nápoj s názvom espresso. Silný kávový extrakt plný chuti a pripravený za pár okamihov pomohol rozšíriť návyk na pitie kávy v Taliansku, Európe a na celom svete. Pre niektorých však bol nápoj silný a horký, ale práve schopnosť mlieka optimalizovať chuť kávy v šálke je nespornou výhodou pitia kávy s mliekom.

Espresso kávovary s tryskou dokážu pripraviť kávu a našľahať mlieko za niekoľko okamihov. Teplé mlieko s jemnou štruktúrou dodá káve sladkosť. Zároveň zmierňujekyslosť a horkosť kávy. Pomocou mlieka môžete zakryť drobné nedostatky espressa, ak nie je úplne správne a je viac horké alebo kyslé, ako by malo byť.

Na druhej strane, mlieko môže s kávou veľmi dobre fungovať z hľadiska chuti. Kyslé kávy môžu s mliekom chutiť veľmi sladko. S čokoládovými, vanilkovými alebo lieskovoorieškovými tónmi kávy si mlieko rozumie prirodzene a dobre. Takéto cappuccino je takmer kávový dezert sám o sebe.

MLIEKO V KÁVE A CHUŤOVÝ ZÁŽITOK

Keď máte chuť na kávu s mliekom, keď sa chcete zahriať šálkou sladkého a teplého mlieka s chuťou kávy alebo keď je pre vás samotná káva príliš silná. Vtedy alebo kedykoľvek inokedy si môžete do kávy pridať trochu alebo aj viac mlieka. Vkaždom prípade myslite naprirodzenú chuť samotnejkávy.

Ak je káva dobre pripravená, obsahuje celé spektrum chutí. Dobrá káva je sama o sebesladká s individuálnym chuťovým profilom, určitou úrovňou kyslosti a horkosťou. Niektoré kávy očarujú svojou chuťou vo všetkých podobách, či už ako čierna káva, s mliekom, s ľadom alebo v kombinácii s alkoholom. Nezabudnite vyskúšať rôzne druhy kávy.

Keď si však automaticky pridávate mlieko do kávy ako rutinnú záležitosť, pamätajte, že by niekedy bolo škoda zakryť chuť samotnej kávy mliekom. Zaujímavé mikroloty, kávy s originálnymi metódami spracovania, jedinečné odrody. Vtýchto prípadoch by stesa vprvom rade ochudobnili o jedinečný chuťový zážitok, podobne ako keby ste na prípravu Mimózy použili Dom Pérignon.

KÁVA A MLIEKO PRE ZDRAVIE

Čerstvo pripravenáčierna káva je zdrojom antioxidantov a vitamínov. Hovorí sa o ňom v súvislosti s jeho ochrannými účinkami proti rakovine a neurodegeneratívnym ochoreniam. Pomáha proti únave, môže pomôcť s reguláciouosi HPA a samotná vôňa kávy môže zlepšiť náladu. Pitie mlieka sa zasa odporúča pre zdravie kostí vďaka obsahu vápnika. Jeden liter mlieka obsahuje 1,2 - 1,37 g vápnika.

Okrem toho, že mlieko pridané do kávy tlmí výrazné chute espressa, môže znížiť nástup kofeínu. Ľudia citliví na kofeín sa teda nemusia obávať rýchleho účinku kofeínu, ale ak si dajú latte, môžu si vychutnať chuť kávy a kofeínový opoj bude miernejší a postupnejší .

Nie je pravda, že mlieko v káve môže neutralizovať kofeín. V latte alebo cappuccine dostanete rovnaké množstvo kofeínu ako pri pití samotného espressa. Ale tým, že ho rozmiešate vo väčšom objeme mlieka, pijete ho pomalšie a práve mlieko ovplyvňuje rýchlosť vstrebávania kofeínu v tele.

PREČO JE KÁVA S MLIEKOM ŠKODLIVÁ A ČI JE?

Káva a mlieko. Taká obľúbená kombinácia a zároveň predmet toľkých diskusií o zdraví. Obava, že pridanie mlieka do kávy môže poškodiť naše zdravie, pravdepodobne vychádza z individuálnych skúseností, keďsaniekto po vypití bielej kávy cítil zle. Vinníkom však často nie je kombinácia mlieka a kávy, ale nevhodné použitie mlieka alebo kávy.

Čo mám na mysli pod nevhodným používaním? V prípade kávy môže mať jej nesprávna príprava negatívny účinok. Napríklad,ak ste zvyknutí denne piť "turka". Alebo ak nesprávne zaobchádzate s kávou. Stará a nesprávne skladovaná káva môže byť zdrojom plesní. Ak sa mlynček dlhší čas nečistil, môžu sa v ňom nahromadiť oleje z kávy, ktoré potom začnú žltnúť. Rovnako aj čistota kávovaru je dôležitá nielen pre chuť, ale aj prezdravotnú nezávadnosť kávy.

Pokiaľ ide ozdravie a mlieko v káve, je dôležité si uvedomiť, ako na nás pôsobí samotné mlieko. Najčastejšie ide o to, ako sme schopní spracovať laktózu. Táto schopnosť sa môže v priebehu života rôzne meniť a vyvinúť sa do intolerancie laktózy. Potom, žiaľ, budete musieť nahradiť mlieko v káve bezlaktózovým rastlinným mliekom alebo začať s čiernou kávou.

KÁVA S MLIEKOM: PANKREAS

Medzi časté mýty týkajúce sa pitia kávy patrí jej vplyv na zdravie orgánov tráviacej sústavy. Často je potom strašiakom vznik rakoviny pankreasu. Metaštúdia zaoberajúca sa touto témou však poukazuje na to, že neexistuje žiadna súvislosť medzi kávou a rizikom rakoviny pankreasu.

V prípade, žemáte problémy so slinivkou, odporúča saobmedziť tuky. Preto ak máte radi cappuccino, myslite na to, že sa zvyčajne pripravuje z plnotučného mlieka. Hoci je takéto mlieko s vyšším obsahom tuku prospešné pre chuť a hodvábnu štruktúru cappuccina, nemusí byť vhodné pre vašu chorú slinivku.

KÁVA S MLIEKOM: RAKOVINA PAŽERÁKA

S pitím kávy a zdravím súvisínielen rakovina pankreasu , ale ajrakovina pažeráka. Aký vplyv má na tento problém káva s mliekom? Podľa výskumov nemá pitie kávy negatívny vplyv na vznik rakoviny pažeráka. Naopak, ochranný účinok bol pozorovaný u obyvateľov východnej Ázie.

Konzumácia príliš horúcich nápojovmôže byť problémom, ktorý podporuje vznik rakoviny pažeráka . A ešte výraznejšie v spojení so známym zdraviu škodlivým zlozvykom - fajčením. Zvyk "dať si kávu a cigaretu" pretrváva aj v dnešnej spoločnosti, ktorá sa orientuje na zdravie.

Pitie kávy s mliekom by teda mohlo pomôcť aspoň znížiť teplotu nápoja a znížiť škodlivosť jedného z týchto dvoch faktorov pri vzniku rakoviny pažeráka. Správne pripravené mlieko na cappuccino má v skutočnosti teplotupribližne 60 °C, ktorá je vhodná na pitie bez toho, aby vás pálila alebo ohrozovala váš pažerák.

SPÔSOBUJE KÁVA S MLIEKOM PÁLENIE ZÁHY?

Nepríjemný pocit pálenia záhy spôsobujú kyslé žalúdočné šťavy, ktoré po jedle alebo v noci dráždia sliznicu pažeráka. Pálenie záhy môže byť príznakom gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD), ktorá môže viesť k trvalému poškodeniu pažeráka.

Ak trpíte pálením záhy, je vhodné vyhýbať sa vyprážaným a mastným jedlám alebo alkoholu. Káva je často súčasťou tejto diéty. Nebolo však zistené, že by pitie kávy bolo spojené s týmito ťažkosťami. Bolovšak preukázané,že pitie mlieka alebo konzumácia mliečnych výrobkov zhoršuje príznaky GERD.

Ak pijete kávu bez mlieka, nemala by spôsobovať pálenie záhy. Na druhej strane,schopnosť kofeínu podporovať telesnú aktivitu a trávenie by mohla zvýšiť pravdepodobnosť pálenia záhy. Vyskúšajte to teda sami a zistite, či vám pitie čiernej kávy vyhovuje alebo nie.

CHUDNUTIE A KÁVA S MLIEKOM

Medzi negatívne účinky pitia kávy s mliekom patrí najmä príjem tukov a cukrov z tohto nápoja. Prvé cappuccino na svete bolo vyrobené, aby káva chutila sladšie. Niet divu, že túžba po sladení kávy pretrváva dodnes. Husté sladké mlieko s kávou v šálke si ľudia sladia cukrom a sirupmi, aby mali ešte sladšiu chuť. My ľudia máme radi sladké.

Taký kávový dezert v podobe karamelového latte so šľahačkou, prečo si ho raz za čas nedopriať? Záleží však na tom, ako často si takéto sladkosti doprajeme. Pre mnohých kávičkárov je však sladenie kávy mliekom rutinou. Káva s mliekom však nemusí byť veľkým prehreškom, aj keď chcete schudnúť. Pokiaľ si ju neosladíte sladkosťami a nevypijete niekoľko takýchto káv denne.

PRERUŠOVANÝ PÔST A KÁVA S MLIEKOM

Ak sa zaujímate o zdravý životný štýl, určite ste sa už stretli s rôznymi postupmi, ktoré môžu podporiť zdravie a optimalizovať fungovanie nášho tela. Môže ísť o určité cvičenia, používanie byliniek, ľadové kúpele alebo dokonca prerušovaný pôst. Pri uplatňovaní techniky prerušovaného pôstu môže byť pitie kávy prospešné. Ako odporúča Veronica Allister, počas prerušovaného pôstu pite kvalitnú kávu bez mlieka a cukru.

Samotná káva neobsahuje žiadne kalórie a napriek tomu prispieva k spaľovaniu tukov. Opäť hovoríme o šálke čiernej kávy. Čokoľvek, čo pridáte do kávy, môže zmeniť jej vlastnosti. Nekalorická káva získa 64 kcal pridaním 100 ml plnotučného mlieka. S ovseným mliekom o niečo menej: 56 kcal.

Odporúčané produkty2