Káva vs. panická porucha, úzkosť a depresia

Má káva vplyv na psychiku?

Účinok kofeínu proti únave, ktorý kávičkári poznajú, je sprostredkovaný vplyvom kávy na funkciu CNS, resp. na vychytávanie adenozínu (signálu únavy) príslušnými receptormi. Dalo by sa preto očakávať, že pitie kávy bude mať vplyv aj na iné mozgové aktivity a ovplyvňovať náladu a psychiku.

Vo výskumnom článku, ktorý uverejnila Cambridgeská univerzita v časopise Advances in Psychiatric Treatment , sa uvádza, že kofeín má dvojfázové psychologické účinky. Záleží na tom, koľko kávy a kofeínových nápojov vypijete.

 1. Nízke dávky kofeínu podporujú požadovanú stimuláciu.
 2. Vysoké dávky kofeínu spôsobujú kofeinizmus s jeho nepríjemnými účinkami.

Čo sa deje po vypití kávy z hľadiska jej vplyvu na psychiku? Kofeín zvyšuje aktivitu sympatického nervového systému. Tento účinok možno považovať za pozitívny alebo negatívny v závislosti od stavu, v akom sa pri pití kávy nachádzame.

 • Kedy káva pomáha?
  Cítim sa
  nízko, som unavený, ospalý a mimo. Práve tu sa prejavuje pozitívny vplyv kofeínu. Po prvé, aby ste zahnali únavu, rozprúdili krv, zvýšili krvný tlak a urýchlili uvoľňovanie neurotransmiterov, ako sú noradrenalín a dopamín.
 • Kedy je káva škodlivá?
  Jednoducho
  povedané, v opačnom prípade. To znamená, že ste nervózni, máte nutkavé pohyby alebo konanie, trápi vás nespavosť, vysoký krvný tlak a srdcový tep a nesústredenosť. Dávať si ďalšiu kávu na tejto základnej úrovni je ako prilievať olej do ohňa.

Kde je hranica medzi pozitívnymi účinkami kofeínu a kofeinizmom?

S konzumácia kofeínu nad 200 mg zvyšuje pravdepodobnosť, že vyvolá záchvat úzkosti. Takáto kofeínom indukovaná úzkostná porucha bola na základe zisteného výskumu stanovená ako podtrieda diagnózyDSM-5 úzkostných porúch vyvolaných látkami/drogami.

V praxi tento obsah kofeínu znamená, že hranica kofeinizmu sú približne 2 šálky filtrovanej kávy a viac ako 3 šálky espressa . Dôležitú úlohu však zohráva individuálna schopnosť metabolizovať kofeín, aktuálny zdravotný a psychický stav a možno aj denná doba, kedy kávu pijete.

Súvislosť medzi kávou a panickou poruchou

Celkovo sa 108 subjektov (ľudia s panickou poruchou a bez nej) zúčastnilo na kofeínovom provokačnom teste. Všetky odpočívali 10 minút, potom dostali kávu - niektoré bezkofeínovú kávu ako kontrolná skupina. V nasledujúcich 30 minútach sa kontrolovalo ichdýchanie, srdcová frekvencia a krvný tlak , a hodnotili sa panické zážitky.

A výsledky?

 • Neexistujú dôkazy o vplyve kofeínu na vyvolanie záchvatov paniky.
 • podozrenie, že kofeín môže prispievať k záchvatom paniky u ľudí s panickou poruchou.

Trpíte úzkosťou z kávy?

Nepríjemné pocity úzkosti sú veľmi podobné príznakom kofeinizmu. V oboch prípadoch sa základ pripisuje nadmernej aktivite sympatického nervového systému. Ak po káve pociťujete príznaky úzkosti, môže ísť o kofeinizmus - prekročenie tolerancie kofeínu. U ľudí trpiacich úzkosťou sa zistilo, žekofeín sa podieľa na udržiavaní úzkostných porúch a ich opätovnom vyvolávaní.

Pri kofeinizme aj úzkosti pomáha zníženie až prerušenie užívania kofeínu. Pokiaľ ide o výber kávového nápoja a množstvo kofeínu, potom môže byť vhodná napríklad šálka cappuccina. Jeho základom je espresso (približne 60 mg kofeínu) a mlieko, ktoré pomáha postupnému vstrebávaniu kofeínu do tela.

Zhoršuje káva depresiu?

"Keď pijeme kávu, myšlienky prúdia ako armáda." - Honoré de Balzac.

Prúd myšlienok, energie a radosti do života je to, čo sa v depresii zdá nereálne a nedosiahnuteľné. Takže by bolo skvelé dať si dúšok kávy a zahodiť antidepresíva. A áno, v prvej fázemôže byť káva - kvôli účinkom kofeínu - vhodným nápojom pre ľudí trpiacich depresiou.

Kofeín môže pomôcť prebudiť depresívne telo. Dokáže potlačiť neustálu únavu a vďaka priaznivému účinku na dopaminergný systém, pomáha zlepšovať náladu. Napríklad čínskaštúdia , do ktorej sa zapojilo 330 677 ľudí, ukazuje , že prikonzumácii kávy a kofeínusa výrazne znižuje riziko depresie.

A potom je tu druhá strana mince alebo druhá fáza účinku kofeínu na problémy s depresiou. Ide o takzvaný kofeínový abstinenčný syndróm. Účinky kofeínu sa zvyčajne dostavia približne do 30 minút a trvajú v priemere približne 4 hodiny.

Ak kofeín prestane ovplyvňovať CNS a uvoľňovanie dopamínu, môže dôjsť k určitej forme abstinencie kofeínu alebo k poklesu. Má teda negatívny účinok pri depresii. Pocit únavy, pokles aktivity a nálady je o to silnejší. Častou príčinounespavosti je aj pitie kávy vo večerných hodinách , čo podporuje depresiu.

Ako piť kávu pri depresii?

 • Zistite, aké množstvo kávy (kofeínu) je pre vás ideálne a bez negatívnych následkov po odznení účinkov
 • neprekračujte svoju toleranciu kofeínu
 • vyhýbajte sa kofeínu v neskorých hodinách
 • pri pití kávy zohľadniť cirkadiánne rytmy.
 • môžete vyskúšať pitie kávy v kombinácii s CBD olejmi na zníženie negatívnych účinkov kofeínu

Kombinácia kávy a antidepresív

Dávate pozor na dávkovanie kofeínu, keď pijete kávu a zároveň užívate antidepresíva? Štúdia , ktorú uskutočnila Lekárska fakulta Lublinskej univerzity , potvrdzuje pozitívny účinok kávy proti depresii a zároveň preukázala kofeínom vyvolané zosilnenie účinku antidepresív.

Keďže existuje množstvo rôznych antidepresív a váš zdravotný stav je individuálny, podporný účinok kofeínu na antidepresíva sa u vás môže líšiť. Preto sa odporúča poradiť sa priamo so svojím lekárom.

Prečo schizofrenici pijú viac kávy?

Existuje niekoľko teórií, ktoré vysvetľujú vyšší príjem kofeínu u ľudí so schizofréniou. Môže to byť napríklad pitie kávy počas fajčenia, pretože analýzy ukazujú, že približne 80 % schizofrenikov sú fajčiari. Alebo že sila kofeínu môže byť použitá na kompenzáciu sedatívnych účinkov antipsychotík.

Práve depresia vyvolaná liekmi pri schizofrénii býva pre týchto ľudí veľkým problémom. Podľa výsledkov porovnávacej štúdie Dalhousie University vykazujú ľudia so schizofrénioulepšie výkonné funkcie pri strednom až vysokom príjme kofeínu.

Odporúčané produkty5